Turystyka

Wyjazd na narty? Jak się dobrze przygotować

Okres świąteczny, a następnie czas ferii, to kumulacja wyjazdów w góry, których celem jest szusowanie na stokach narciarskich. Niezależnie od umiejętności, częstotliwości wyjazdów na narty, warto mieć wiedzę praktyczną o tym, jak prawidłowo się przygotować do takiej eskapady. O czym należy pamiętać przed podróżą na górskie stoki? Jak profesjonalnie, dobrze przygotować się do wyjazdu na narty? Kondycja ponad wszystko Dla wielu osób, obrazek osób jeżdżących na nartach, to nic innego jak ogromna przyjemność, rekreacja. Wydaje się, że wystarczy założyć narty, przejść szybkie szkolenie i można od rana do wieczora pokonywać trasy zjazdowe. Nie ma co polemizować z faktem, że jazda na nartach jest ogromną przyjemnością. Jednak niezależnie od tego, jakie stoki planuje się zdobywać, konieczne jest przygotowanie organizmu do wysiłku. Bez odpowiedniej kondycji, wydolności, jeżdżenie po stokach może zamienić się w koszmar i zniechęcenie. Bolące mięśnie, fizyczne zmęczenie organizmu sprawi, że w kolejne dni zamiast nart, będzie wybierało się mniej obciążające rozrywki. Co więc robić, aby w trakcie wyjazdu na narty mieć kondycję na odpowiednim poziomie? Możliwości aktywności fizycznej jest całe multum. W zależności od formy można zdecydować się na regularne bieganie, jazdę na rowerze, odwiedzenie klubów fitness i przyłożenie się do treningu. Nie oznacza to jednak, że należy się …

Okres świąteczny, a następnie czas ferii, to kumulacja wyjazdów w góry, których celem jest szusowanie na stokach narciarskich. Niezależnie od umiejętności, częstotliwości wyjazdów na narty, warto mieć wiedzę praktyczną o tym, jak prawidłowo się przygotować do takiej eskapady.

O czym należy pamiętać przed podróżą na górskie stoki? Jak profesjonalnie, dobrze przygotować się do wyjazdu na narty?

Kondycja ponad wszystko

Dla wielu osób, obrazek osób jeżdżących na nartach, to nic innego jak ogromna przyjemność, rekreacja. Wydaje się, że wystarczy założyć narty, przejść szybkie szkolenie i można od rana do wieczora pokonywać trasy zjazdowe. Nie ma co polemizować z faktem, że jazda na nartach jest ogromną przyjemnością. Jednak niezależnie od tego, jakie stoki planuje się zdobywać, konieczne jest przygotowanie organizmu do wysiłku. Bez odpowiedniej kondycji, wydolności, jeżdżenie po stokach może zamienić się w koszmar i zniechęcenie. Bolące mięśnie, fizyczne zmęczenie organizmu sprawi, że w kolejne dni zamiast nart, będzie wybierało się mniej obciążające rozrywki.

Co więc robić, aby w trakcie wyjazdu na narty mieć kondycję na odpowiednim poziomie? Możliwości aktywności fizycznej jest całe multum. W zależności od formy można zdecydować się na regularne bieganie, jazdę na rowerze, odwiedzenie klubów fitness i przyłożenie się do treningu. Nie oznacza to jednak, że należy się katować, organizować sobie męczące treningi. Nic z tych rzeczy. Organizm musi po prostu przyzwyczaić się do większych obrotów i w wielu sytuacjach, nawet regularne spacery będą dobrym pomysłem. Ważne, aby jakakolwiek aktywność fizyczna została zapoczątkowana około 2 miesięcy przed planowanym wyjazdem na narty. Dodatkowo dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy aktywność fizyczna pod tytułem jazda na nartach jest wskazana.

Kondycja ponad wszystko

Przegląd sprzętu narciarskiego, czyli co należy zabrać ze sobą na wyjazd

Odpowiednio dobrany sprzęt narciarski, będzie odpowiadał nie tylko za komfort w trakcie jazdy na stokach. Dobre wyposażenie narciarza to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. W co inwestuje rozważny narciarz? Jaki sprzęt należy koniecznie posiadać i co istotne, nie może być on kiepskiej jakości?

Nie będąc zapalonym narciarzem, nie ma potrzeby inwestowania w nowe narty czy kije. Przy każdym stoku działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i na początku przygody z nartami, warto skorzystać z ich usług. Natomiast warto zainwestować w dobrej jakości pewne elementy sprzętu narciarskiego. Zakup kombinezonu, butów narciarskich, rękawic, kasku i gogli to podstawa przed wyjazdem na narty. Na pewno nie można w tych aspektach oszczędzać, kierować się tylko i wyłącznie niskimi cenami. Niezwykle ważne są parametry poszczególnych elementów ubioru narciarza.

Kask powinien być indywidualnie dopasowany do głowy. Po założeniu i regulacji kasku nie może on w żaden sposób uciskać, powodować dyskomfortu. Będzie on przecież kilka godzin na głowie, więc ma być wygodnie. Można wybierać spośród kasków pełnych oraz 3/4. Przyjęło się, że kaski pełne są przeznaczone dla profesjonalistów, starych wyjadaczy narciarskich. Kaski 3/4 będą doskonałym wyborem dla osób początkujących, średnio zaawansowanych.

Gogle bądź okulary przeciwsłoneczne powinny być dopasowane do kasku. Oprócz tego, dobrej jakości gogle, okulary muszą chronić oczy przed śniegiem, zimnym wiatrem. Gogle muszą również dać gwarancję, że świecące słońce, a także światło słoneczne odbijające się od lodu oraz śniegu, nie będzie w żaden sposób przeszkadzało w trakcie jazdy.

Kombinezon, kurtka, spodnie narciarskie muszą być gwarantem utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Niezwykle istotna jest również funkcjonalność oraz wygoda poruszania się w odzieży narciarskiej.

Najlepiej jest udać się do renomowanego salonu sportowego ze sprzętem narciarskim. Profesjonalni sprzedawcy mają niezbędną wiedzę i doradzą, wskażą najlepsze rozwiązania w zakresie kupna sprzętu narciarskiego.

Przegląd sprzętu narciarskiego, czyli co należy zabrać ze sobą na wyjazd

Warto wykupić specjalistyczne ubezpieczenie

Przed wyjazdem na narty, warto skorzystać z oferty firm ubezpieczeniowych i wybrać dla siebie najlepszy wariant ubezpieczenia. Ofert ubezpieczeń dla narciarzy jest całe multum, dlatego każdy bez większych problemów dopasuje coś dla siebie. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest wysoki, a w przypadku nieprzewidzianych wypadków okaże się niezwykle pomocny. Co więcej, kiedy udajemy się na stoki położone w Alpach, warto wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten znacznie przyspieszy i ułatwi sprawy związane ze świadczeniami medycznymi na terenie krajów unijnych, począwszy od standardowych wizyt u lekarza.

Shares: