Turystyka

Buty na wycieczkę w góry – dla niej, dla niego i dla dzieci

Górskie wycieczki to wspaniała forma rodzinnego spędzania czasu. W naszym kraju nie brakuje szlaków odpowiednich zarówno dla wytrwałych oraz ambitnych, jak i tych, którzy nie chcą lub nie mogą się przemęczać. W każdym przypadku niezbędne jest jednak właściwe obuwie – takie, które zabezpieczy stopy i stawy oraz pomoże uniknąć dyskomfortu i wypadków. Dowiedz się, jakie buty warto wybrać dla każdego z członków rodziny.

Jakie powinny być buty na górskie wycieczki?

Nawet na najłatwiejsze szlaki, od których warto zacząć górską przygodę z dziećmi, trzeba odpowiednio się przygotować. Na krótkie trasy wystarczy w zasadzie tylko wygodny strój, prowiant i parę drobiazgów, ale kwestii właściwego obuwia nie wolno lekceważyć. Różnorodny teren, podejścia, zejścia, twarde i grząskie nawierzchnie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia stopy. W zwykłych trampkach będzie ona zbyt obciążona, co może generować dyskomfort i kontuzje, a w przypadku dzieci także zaburzać ich prawidłowy rozwój.

Właściwe buty trekkingowe powinny być odpowiednio amortyzowane, aby niwelować skutki długiego marszu. Dla dzieci i początkujących poleca się modele z elastyczną podeszwą, które są bardzo komfortowe. Niezwykle ważna jest też przyczepność. Buty górskie mają podeszwy z bieżnikiem, które pozwalają pewnie stąpać zarówno po gładkiej powierzchni kamieni i skał (także wtedy, gdy są mokre), jak i po żwirze, błocie czy trawie. Odpowiednie tarcie zapobiegnie upadkom, które w takich warunkach mogłyby skończyć się poważnymi kontuzjami, a także skręceniom stawów. Ważne jest także przygotowanie na każdą pogodę – buty powinny zapewniać maksymalny komfort zarówno podczas deszczu, jak i upału.

Buty górskie dla niego

Specjaliści z serwisu sportowego nartywarszawa.pl podkreślają, że buty górskie wcale nie muszą sięgać za kostkę. Na łatwe trasy z rodziną możesz wybrać niski model, który wyglądem przypomina zwykłe obuwie sportowe, jest jednak wytrzymalszy i przeznaczony na zróżnicowane podłoże. Zwróć uwagę na ich wagę – lżejszy but to większy komfort. Na nieprzewidywalne warunki pogodowe przyda się też wodoodporna membrana. Świetny wybór to np. Techamphibian 4 od Salomon. Jest to obuwie niezwykle wszechstronne, komfortowe i dopracowane. Zwolennicy zaawansowanych rozwiązań mogą też postawić na jeden z modeli od On Running. Cloud X jest przystosowany do różnych form aktywności, w tym do biegu i spacerów po górach, przez co na pewno sprawdzi się na różnorodnej trasie.

Buty górskie dla niej

Kobiety również mogą sobie pozwolić na lekkie obuwie przed kostkę – spokojny spacer na szlaku nie wymaga bowiem aż tak dużego zabezpieczenia. Współcześnie producenci prześcigają się w oferowaniu modeli, które łączą komfort z wysoką funkcjonalnością. Ponadto wiele z nich możesz wykorzystać nie tylko podczas górskich wycieczek. W damskim wariancie modelu Cloud X firmy On Running możesz przeprowadzić trening biegowy lub siłowy, a także włożyć je na spacer i na zakupy. Smukła linia i ciekawy wygląd będą się świetnie komponować z wieloma strojami. W takim obuwiu żadne zadanie Ci niestraszne – wszystko dlatego, że oferują niezrównany komfort. Poczujesz się więc, jakbyś stąpała po chmurze.

Buty górskie dla dzieci

Dzieci to najbardziej wymagający piechurzy. Buty dla nich muszą się odznaczać najwyższym bezpieczeństwem, a także komfortem. W źle dopasowanych butach Twój maluch może szybko zniechęcić się do górskich wycieczek. Ważne, aby podeszwa była solidna i stabilna, a jednocześnie elastyczna, co ułatwi chodzenie. But powinien być przewiewny i dobrany w taki sposób, aby dobrze trzymał kostkę, jednak nie uciskał. Wszechstronne, bezpieczne i atrakcyjne wizualnie obuwie znajdziesz m.in. w ofercie Salomon. Dopracowana konstrukcja to też gwarancja tak ważnej dla dziecka wygody.

 

Shares: