Turystyka

Jak ubrać się na wycieczkę w góry? Propozycje dla kobiet

Warunki pogodowe podczas wycieczki w góry mogą być zmienne i zaskakujące. Z tego powodu ważne jest, aby wybierać odpowiednie ubrania i być gotową zarówno na słońce, jak i deszcz. Warto wybrać więc wysokiej jakości odzież outdoorową. Jakie jej elementy kupić?

Podstawowe elementy odzieży outdoorowej

Odzież outdoorowa musi spełniać odpowiednie wymagania, aby nadawała się do noszenia w wymagających warunkach. Powinna mieć właściwości termoregulacyjne, czyli świetnie przepuszczać powietrze czy odprowadzać wilgoć od ciała. Przy wyborze ubrań na górską wyprawę trzeba mieć na uwadze również to, żeby odzież była lekka i wygodna.

Podstawowym elementem stylizacji górskiej powinny być spodnie dresowe lub legginsy. Muszą być one wytrzymałe na uszkodzenia i nie mogą krępować ruchów. Poza tym należy zaopatrzyć się w ciepłą bluzę, którą w razie konieczności da się rozpiąć lub łatwo zdjąć. Pod nią powinna znajdować się dobrze dopasowana do ciała koszulka termoaktywna.

Na wierzch najlepiej założyć kurtkę trekkingową, składającą się z wodoodpornej i wiatroszczelnej membrany, która ochroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W trakcie chłodniejszych miesięcy warto wybierać dłuższe modele, które zachodzą za pośladki.

Jakie akcesoria outdoorowe wybrać w góry?

Najpotrzebniejsze akcesoria outdoorowe podczas górskiej wycieczki to m.in. czapki i rękawiczki. Ochraniają one przed zimnem i wiatrem, a także stanowią zabezpieczenie przed urazami, kiedy trzeba się czegoś chwycić czy podeprzeć. Poza tym do przechowywania przedmiotów przyda się wygodna nerka, którą można przewiesić przez klatkę piersiową lub założyć w pasie.

Podczas wietrznej pogody bardzo przydatne okazują się kominy, które są znacznie wygodniejsze od szalików. Warto pamiętać także o okularach przeciwsłonecznych, ponieważ promienie na górskich szczytach mogą być bardzo mocne. W związku z tym trzeba pamiętać także o ochronnym kremie z filtrem.

Najlepsze buty na górską wędrówkę

Buty przeznaczone do górskich wędrówek powinny być solidne i dobrze amortyzować stopę. Muszą mieć odpowiednie usztywnienia, które zapewnią kostce stabilność na wymagającym podłożu. Co ważne, podeszwy powinny być twarde, aby nie odkształcać się na kamieniach.

W obuwiu górskim ważne są także właściwości wodoszczelne i to, aby mimo swojej solidności były wygodne. Buty najlepiej wybrać w sklepie stacjonarnym, ponieważ muszą dobrze pasować do stopy i nie mogą powodować żadnego dyskomfortu. Dodatkowo powinna mieścić się pod nimi grubsza skarpeta.

Shares: