Turystyka

Wycieczki rowerowe – co zabrać na dłuższy wyjazd?

Wycieczki rowerowe to jedna z bardziej przyjemnych form aktywnego spędzania czasu, szczególnie podczas cieplejszych miesięcy. Zwykle bywa tak, że cykliści doświadczeni w krótkich, jednodniowych wyjazdach, z czasem nabierają ochoty na dłuższe wycieczki, wymagające nocowania poza domem. Oczywistym jest, że potrzebują wtedy zabrać ze sobą dużo więcej rzeczy niż tylko bidon z napojem izotonicznym i batonik proteinowy. Jeżeli jesteście osobami, które chcą zacząć podróżowanie z sakwami (to takie rowerowe bagaże, w które możecie schować swój ekwipunek), podpowiemy wam, co będzie niezbędne na kilkudniowym wyjeździe.

Sakwy

Wspomnieliśmy o nich już wyżej. Są niezbędne, gdyż to właśnie do nich schowacie wszystkie rzeczy, o których będziemy pisać dalej. Sakwy służą do przewożenia rowerem potrzebnego nam ekwipunku. Wykonane są z materiałów przeciwdeszczowych i odpornych na promieniowanie słoneczne, aby nie uległy zniszczeniu przez różne warunki atmosferyczne, które możecie spotkać podróżując rowerem. Bywają pojedyncze lub podwójne. Mocuje się je najczęściej przy bagażniku, ale też przy przednim kole, kierownicy czy pod ramą roweru.

Odzież

Jeżeli posiadacie specjalne ubrania na rower (takie, które zobaczyć można np. u uczestników Tour de Pologne), to oczywiście warto z nich skorzystać. Profesjonalna odzież wygląda jednak bardzo… sportowo. Jeśli chcecie zwiedzać kościoły czy muzea podczas swoich wycieczek, warto zdecydować się na bardziej casualowy zestaw. Zaczynając od okrycia wierzchniego, powinniście wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową z kapturem, w razie opadów, ale też kurtkę typu softshell, która przyda się nawet w bezwietrzne dni, ponieważ jadąc rowerem przez dłuższy czas, dotychczasowy przyjemny chłodny powiew może stać się uciążliwy. Polecamy także rozpinaną bluzę i ciepły polar na górę oraz dość wąskie spodnie do biegania z długą nogawką na dół. W przypadku ciepłych dni świetnie sprawdzą się spodenki rowerowe oraz termoaktywne koszulki, które szybko odprowadzają pot i ekspresowo wysychają po praniu. Ważna jest także bielizna termoaktyna i ciepłe skarpetki. W przypadku bielizny dobrze jest zainwestować w tę stworzoną specjalnie z myślą o rowerzystach, wyposażoną we wkładkę, która zapewnia komfort, nawet podczas jazdy na twardym i wąskim siodełku. Jako buty znakomicie sprawdzą się te specjalne dla rowerzystów, ale spokojnie możecie zastąpić je sneakersami, które już posiadacie w swojej szafie.

Spanie

Zakładając, że wyruszacie w podróż, podczas której nie zamierzacie korzystać ze schronisk, hoteli czy innego typu kwater, musicie zabrać ze sobą środki do zachowania higieny, naczynia i urządzenia do przygotowania jedzenia oraz miejsce do spania. Jeśli chodzi o to ostatnie, znakomicie sprawdzi się namiot dwuosobowy lekki. Najnowsze technologie pozwalają obecnie na pogodzenie niskiej wagi z dużą wytrzymałością i wodoodpornością namiotu. Jedynym minusem może być wysoka cena takiego sprzętu. Jednak jeśli planujecie częściej korzystać z tego typu wycieczek, warto w niego zainwestować. Nie zapomnijcie również o ciepłym śpiworze i karimacie.

Jedzenie

Od waszych preferencji zależy to, co włożycie do garnka. A od tego zaś to, jaki sprzęt do gotowania powinniście zabrać ze sobą. Jeśli zamierzacie dużo gotować, weźcie większe naczynia, jeżeli zaś tylko odgrzewać gotowe dania i przygotowywać gorące napoje, spokojnie wystarczą mniejsze objętości. Na pewno przyda się turystyczna kuchenka gazowa z kartuszem, aluminiowe naczynia do gotowania i sztućce.

Higiena

Nie warto zabierać ze sobą wszystkich kosmetyków, które macie w łazience – będą tylko zbędnym obciążeniem, a prawdopodobnie większość z nich wcale wam się nie przyda. Możecie ograniczyć się do szczoteczki i pasty do zębów (mała tubka), antyperspirantu, szarego mydła i ewentualnie maszynki do golenia. Szare mydło będzie idealne, ponieważ przyda się zarówno do mycia, jak też golenia i prania ubrań. Oczywiście musicie zabrać także mały ręcznik i papier toaletowy.

Narzędzia i części zamienne

Doświadczony cyklista będzie wiedział co najlepiej przyda mu się na długiej wycieczce – najlepiej zna swój rower i prawdopodobieństwo możliwych usterek. Początkującym zalecamy zabrać pompkę, zapasowe dętki, łatki i klej do dętek oraz narzędzie typu multitool. Przydać mogą się także plastikowe opaski zaciskowe. Kreatywność niektórych osób pokazała już wiele razy, że przy ich pomocy da się rozwiązać wiele problemów. Abyście mogli spokojnie zostawić rower i skorzystać np. z atrakcji turystycznych, niezbędne będzie także solidne zabezpieczenie linkowe lub U-lock.

Shares: