Dom

Jak zadbać o dobre oświetlenie biurka?

Jednym z niemal obowiązkowych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego czy też gabinetu jest biurko. Służy ono za miejsce pracy, rozwijania hobby czy też odpoczynku – co często wiąże się z siedzeniem przy nim wieczorem i w nocy. Dlatego też koniecznie musi być ono odpowiednio oświetlone. Jak zrobić to dobrze?

Lampka czy górne światło – jakie są możliwości oświetlania biurka?

Rozmawiając o prawidłowym oświetleniu biurka, rozpocząć trzeba od możliwości, jakie obecnie oferują producenci wszelkiego rodzaju lamp. Proponowane przez nich produkty można ogólnie podzielić na trzy grupy:

  • Oświetlenie górne – czyli wszelkiego typu lampy i reflektory sufitowe, modele podwieszane czy też wbudowane listwy LED.
  • Oświetlenie ścienne – to przede wszystkim kinkiety, montowane do ścian reflektory czy też niektóre plafony.
  • Oświetlenie stojące – może być ustawione na biurku w postaci niewielkiej lampki lub obok niego.

Za trzema wymienionymi typami lamp kryją się oczywiście dziesiątki, czy nawet setki różnorodnych produktów. Co jasne, nie zawsze będą one spełniać pokładane w nich nadzieje. Warto przy tym podkreślić, że dla komfortu dziecka lub dorosłego konieczne jest zamontowanie źródła światła na tyle mocnego, by zapewniało dobrą widoczność, ale też nie zbyt mocnego – co jest szczególnie ważne w przypadku pracy przy komputerze. Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie na klasyczne połączenie, w postaci jednego światła ogólnego oraz dodatkowej lampy kierunkowej oświetlającej bezpośrednio blat stołu.

Lampka biurkowa – czy na pewno potrzebna?

Mówiąc o typach oświetlenia do pokoju dziecięcego lub gabinetu trzeba też podjąć temat lamp biurkowych. Mimo że jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu były one niezwykle powszechne, to dziś kupowane są nieco rzadziej. Wynika to z reguły z dwóch przyczyn:

  1. Przekonania, że jeśli pracujemy przy komputerze, to nie potrzebujemy lampki na biurko.
  2. Szukania pozornych oszczędności – gdyż w końcu górne światło na pewno wystarczy.

Wymienione powody są jednak oparte na błędnych przesłankach. Przede wszystkim światło padające z góry czy boku z reguły tworzy mniejsze lub większe cienie, które skutecznie utrudniają czytanie, pisanie czy wykonywanie innych czynności. Po drugie, także podczas siedzenia przed monitorem wskazane jest zapewnienie odpowiedniej jasności – co wpływa na komfort szybkość męczenia się oczu.

Jaka lampka na biurko dla dziecka, a jaka dla dorosłego?

Zakup lampki biurkowej jest więc na pewno dobrym rozwiązaniem. Wiele osób może więc zapytać w tym miejscu, jaki produkt wybrać?

  • Lampka biurkowa LED dla dzieci – powinna przede wszystkim dobrze oświetlać biurko, być łatwa w obsłudze i bezpieczna. Tę ostatnią cechę należy rozumieć dwojako. Po pierwsze, jej konstrukcja powinna maksymalnie zmniejszać ryzyko porażenia prądem lub poparzenia – po drugie, jej wykonanie powinno utrudniać jej uszkodzenie czy zepsucie. Na koniec warto też wspomnieć, że o ile bardzo modne są wszelkie „fantazyjne” dziecięce lampki na biurko, to nie zawsze są one dobrym rozwiązaniem – z racji słabych parametrów światła.
  • Lampa na biurko dla dorosłego – czyli najważniejsza jest użyteczność. Produkt tego rodzaj powinien mieć przede wszystkim prostą konstrukcję, być wytrzymały i dawać odpowiednią ilość światła. Przydatna będzie też możliwość regulacji zarówno mechanicznej kąta padania światła, jak i elektrycznej – mocy i barwy strumienia świetlnego.

Lampka LED na biurko – dlaczego warto postawić na energooszczędność?

Myśląc o energooszczędności, bardzo często koncentrujemy się na „dużych” urządzeniach elektrycznych – jak lodówka, pralka, zmywarka czy telewizor. W przypadku oświetlenia jako pierwsze do „modernizacji” trafiają z kolei lampy ogólne – sufitowe czy wiszące. Sprawia to, że w wielu domach używających powszechnie oszczędzające energię rozwiązania, przez długi czas świecą niewielkie lampki biurkowe z halogenami czy nawet zwykłymi żarówkami. Podejście takie to oczywisty błąd, gdyż tego typu źródła światła wyposażone w żarówki o mocy 40 czy 60 Wat potrafią zużyć naprawdę sporo prądu – nierzadko więcej, niż kilka innych lamp. Wynika to z faktu, że często używa się ich przez wiele godzin, także do późnej nocy i przy zgaszonych innych lampach. A jedna żarówka 60-watowa w godzinę pochłonie tyle samo prądu, co dziesięć ledów o porównywalnej mocy świecenia – które mogą stanowić całe oświetlenie domu. Dlatego też warto zainwestować w biurkową lampkę LED – gdyż wydane w taki sposób pieniądze na pewno się zwrócą!

Zastanawiając się, jaka lampa na biurko będzie najlepszym rozwiązaniem zawsze warto kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Tylko dobrze dopasowane produkty o wysokiej jakości będą służyć przez wiele lat!

Shares: