Dom

Jak wybrać sofę do salonu? 5 praktycznych wskazówek

Z funkcją spania, ozdobna lub prosta, duża lub mała, z pufą lub bez, z poduszkami, pledem, skrzynią na pościel – rodzajów kanap do salonu jest bardzo dużo. Salon to zwykle główne pomieszczenie w całym domu – to w nim przyjmujemy gości, świętujemy i relaksujemy się, dlatego stając przed wyborem sofy, pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Wybrany model powinien bowiem spełniać wiele wymagań, dotyczących funkcjonalności i wygody użytkowania.

  1. Praktyczne i funkcjonalne zestawy
  2. Funkcja spania
  3. Rozmiar i ustawienie
  4. Kolor
  5. Sposób czyszczenia

Wybór idealnej kanapy do salonu zależy od tego, jakie funkcje ma pełnić oraz jaki styl dominuje w całym pomieszczeniu – inna sofa będzie odpowiednia do minimalistycznego wnętrza, a inna do aranżacji w stylu vintage. Trzeba zwrócić uwagę na planowane ustawienie, dodatki, rodzaj wykończenia, materiał, a wreszcie trwałość i jakość wykonania.

Praktyczne i funkcjonalne zestawy

Od wielu lat popularnością cieszą się zestawy mebli wypoczynkowych, w których skład wchodzi sofa oraz fotele lub pufy. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć aranżacyjną całość – meble pasują do siebie fakturą, kolorem i stylistyką wykończenia. Często są też tańsze, niż te, kupowane osobno. Do małych salonów wybierane są zwykle kanapy z pufami – te drugie pełnią funkcję mebli „gościnnych”, a na co dzień schowane są w jednym z boków sofy.

Funkcja spania

W niewielkich mieszkaniach salon pełni zwykle także rolę sypialni – zarówno dla domowników, jak również gości. Sofa z funkcją spania jest idealnym rozwiązaniem, które pozwala przekształcić salon w pokój gościnny. Rozkładane modele bardzo dobrze sprawdzają się w roli łóżka, a pojemnik na pościel tworzy dodatkowe miejsce do przechowywania. Sofa z funkcją spania to mebel wypoczynkowy w ciągu dnia, a w nocy łóżko – pragmatyczne 2w1 to jedna z najczęściej wybieranych opcji z oferty https://allegro.pl/kategoria/salon-kanapy-20283. Trzeba jednak pamiętać, że sofa z funkcją spania jest zwykle droższa niż jej standardowe odpowiedniki, dlatego jeśli niezbyt często nocują u nas goście, sami nie śpimy w salonie lub posiadamy dodatkowy pokój gościnny, warto zrezygnować z funkcji spania na rzecz innych rozwiązań.

Rozmiar i ustawienie

Rozmiar sofy ściśle zależy od wielkości salonu – do dużych wnętrz warto wybrać dużą sofę, do małych – małą. Wbrew pozorom łatwiej jest urządzić niewielki salon niż ten pokaźnych rozmiarów. W dużym pokoju małe meble mogą zostać przytłoczone innymi elementami wykończenia, co da niezbyt ciekawy, a czasami nawet nieco śmieszny efekt, dlatego w tym wypadku warto postawić na dużą kanapę, nawet więcej niż jedną, lub narożnik.

Ważne są wymiary mebla – wysokość oparcia, szerokość podłokietników i głębokość siedziska. Zależą one w dużej mierze od tego, czy sofa się rozkłada – te z funkcją spania mają zwykle niższe oparcie, które umożliwia wygodne rozłożenie sofy nawet wtedy, kiedy mebel stoi pod ścianą. Głębokość siedziska to kwestia indywidualnych potrzeb. Dla tych, którzy często przyjmują gości i chcą zamienić kanapę w łóżko, lepsze będą modele z siedziskiem o głębokości około 90 cm, które pozwala nie tylko wygodnie i prosto usiąść, ale również stanowi później wygodne miejsce do spania. Natomiast ci, dla których kanapa jest miejscem do odpoczynku i relaksu przy telewizji lub książce, wybiorą raczej kanapę o głębszym siedzisku, np. 100 cm, nierozkładaną, ale przez swoje wymiary pozwalającą wygodnie się położyć.

Od rozmiaru kanapy i salonu zależy również ustawienie mebla. W dużych pomieszczeniach można stworzyć mini salon, którego powierzchnię ograniczają ustawione naprzeciwko siebie dwie kanapy. Pośrodku stawia się stolik kawowy, a jeden z wolnych boków otwiera się na kominek – takie ustawienie jest praktyczne i przytulne, a dodatkowo pozwala na zachowanie aranżacyjnego balansu. W Polsce, głównie w niewielkich mieszkaniach, nadal panuje moda na ustawianie mebli pod ścianą – to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala, np. na ułożenie zestawu na kształt litery U, w którym otwarta część skierowana jest w stronę kominka lub telewizora.

Kolor

Wiele osób podczas wyboru kanapy do salonu w pierwszej kolejności zwraca uwagę na kolor. Jego umiejętny dobór może odmienić całe wnętrze. Ciemne kanapy bywają przytłaczające, wyglądają za to bardziej dostojnie i elegancko. Na jasnych kolorach widać więcej zanieczyszczeń i plam, będą więc wymagały częstszego czyszczenia lub prania. Decydując się na zakup kanapy do pokoju, w którym bawią się dzieci, warto postawić na model ze ściąganym pokrowcem, który w każdej chwili będzie można zdjąć i wyprać lub w razie konieczności wymienić na nowy.

Sposób czyszczenia

Wciąż najbardziej popularne są sofy tapicerowane, które stosunkowo łatwo wyprać lub wyczyścić. Nieco trudniejsze w utrzymaniu będą kanapy wykonane ze skóry, ale na rynku dostępnych jest wiele środków, dzięki którym czyszczenie i konserwacja tego materiału będą łatwiejsze. Znaczenie ma też wybór wypełnienia poduszek. Najmniej trzeba zajmować się poduszkami wypełnionymi gąbką, nie są one jednak zbyt wygodne. Większy komfort gwarantują poduszki z pierza, wymagają jednak częstego trzepania i czyszczenia.

Shares: