Dom

Jak w kreatywny sposób połączyć kuchnię z salonem? Poznaj 5 naszych pomysłów.

W ostatnich latach gorącym trendem jest tworzenie aranżacji na otwartej przestrzeni. Bardzo popularne jest łączenie kuchni z salonem. Tu meble kuchenne i szafy postawione w salonie muszą ze sobą współgrać, choć niekoniecznie posiadać identyczne wykończenie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 pomysłów na kreatywne połączenie tych dwóch pomieszczeń na jednej przestrzeni.

Pomysł nr 1: zastosuj ściankę działową ze szkła, a także meble matowe i na wysoki połysk

salon w drewnianym domuJak wiadomo salon z kuchnią można łączyć na wiele sposobów. Jeśli chce się zachować pozorny podział można zastosować szklaną, transparentną ściankę działową. W ten sposób obi przestrzenie są połączone a jednocześnie rozdzielone. Ścianka ze szkła hartowanego może być również wykonana z mlecznego szkła albo wyposażona w efektowną nadrukowaną grafikę. Technologia sprawiają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Oczywiście należy zadbać również o meble kuchenne i szafy, a w szczególności ich dopasowanie. Można pokusić się o pewien kontrast w wykończeniu, ale nie kolorystyczny. W jednej przestrzeni można wybrać białe meble w matowym wykończeniu. Te będą niewątpliwie praktyczne do kuchni, a w salonie szafy, czy też stolik RTV na wysoki połysk również w bieli. W ten sposób te przestrzenie doskonale ze sobą korespondują.

Pomysł nr 2: oddziel przestrzenie wyspą kuchenną, która stanowi jednocześnie element łączący

Kolejnym sposobem na połączenie strefy kuchennej i salonu jest zastosowanie wyspy kuchennej. To klasyczne rozwiązanie w przypadku otwartych kuchni. Jednak my proponujemy pójść o krok dalej i dopasować wykończenie wyspy kuchennej do wykończenia szaf. Może to być zarówno foliowana struktura, jak i fornirowanie imitujące rysunek drewna. Wyspa powinna korespondować z meblami salonowymi stylistyką. Zatem decydując się na glamour warto wykorzystać wysoki połysk w wykończeniach wszystkich mebli. Z kolei wybierając rustykalne wnętrza, lite meble drewniane lub powierzchnię naśladującą słoje i sęki.

Pomysł nr 3: zastosuj identyczne wybarwienie mebli kuchennych i szaf

salon z kuchniąNaszą trzecią propozycją jest całkowity monochromatyzm, a więc wykorzystanie identycznego wybarwienia w przypadku mebli kuchennych i szaf w salonie. Można zastosować np. bielone meble dębowe lub sosnowe, w przypadku kuchni odpowiednio zaimpregnowane, a także lustrzane struktury na szafkach górnych w kuchni i w przypadku szaf w salonie. Jednak zamiast płyty szklanej warto wykorzystać szprosy w szafkach, które będą korespondować z witrynami w salonie. Takie rozwiązanie sprawdzi się niewątpliwie w tradycyjnej stylistyce, np. art deco. Decydując się na szary odcień mebli salonowych taki sam można zastosować w przypadku kuchennych, co również będzie się bardzo dobrze prezentować i wpisywać w skandynawską lub industrialną estetykę.

Pomysł nr 4: połączenie na zasadzie udanego kontrastu

Oprócz monochromatyzmu doskonale sprawdza się także kontrast. Zatem warto postawić na wykończenie black and white. To prawdziwa klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Szafki kuchenne mogą być utrzymane w eleganckiej matowej czerni, natomiast salon mogą wypełniać białe meble. Elementem łączącym mogą być meble tapicerowane, które z przyczyn praktycznych można wybrać w czarnym wybarwieniu. Ciekawie może prezentować się także połączenie czerwonych szafek w kuchni i białych mebli w salonie. Możliwości może być nieskończenie wiele, a istotne jest także dopasowanie wszystkiego do kolorystyki ścian.

Pomysł nr 5: połącz strefę kuchenną i salonową strefą jadalnianą z dużym stołem

Naszą ostatnią propozycją jest połączenie strefy kuchennej i salonowej poprzez zastosowanie pomiędzy nimi jadalnianej. Zatem pomiędzy zabudową kuchenną i meblami w salonie wystarczy postawić duży jadalniany stół. Tutaj możliwości są dwie: będzie dopasowany do stylistyki kuchni albo salonu. Jeśli ma to być element reprezentacyjny, to oczywiście warto wybrać model pasujący do mebli w salonie.

Odpowiednie wykończenie kuchni i salonu na otwartej przestrzeni tak by się ze sobą ładnie komponowały nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy skorzystać z prostych wskazówek, a w razie wątpliwości zawsze można skorzystać z usług dekoratora wnętrz.

Shares: