Dom

Elektronika w łazience – wygoda czy zbędny gadżet?

Elektronika w łazience to m.in. czujniki ruchu oraz system audio w wannie i pod prysznicem. Takie rozwiązania poprawiają komfort użytkowania poszczególnych elementów armatury. Łazienkowe panele cyfrowe mają elegancki i minimalistyczny wygląd, dzięki czemu łatwo je wkomponować we wnętrza urządzone w różnych stylach.

Czujniki ruchu i obecności 

Łazienka w domu będzie wygodna w użytkowaniu, gdy dobrze ją zaplanujemy i funkcjonalnie urządzimy. Zanim nadejdzie etap aranżacji, należy zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym poziom wilgoci będzie wyższy niż w innych częściach domu, było odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Budulcem ścian mogą być np. bloczki ytong, które powinny być pokryte tynkami. Przed przyklejeniem płytek, szczególnie w strefach mokrych ‒ pod wanną, prysznicem lub w okolicy umywalki ‒ warto zastosować folię w płynie. Taka warstwa hydroizolacji tworzy nieprzepuszczalną powłokę, dzięki której wilgoć nie przedostaje się do ściany i nie dochodzi do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i bakterii. W tak przygotowanej łazience można układać glazurę bądź inny materiał wykończeniowy. Elektronika jest jednym z ostatnich elementów, jakie montujemy. Do popularnie stosowanych rozwiązań należą przede wszystkim czujniki ruchu oraz czujniki obecności. Odpowiadają one m.in. za takie uproszczenia technologiczne jak automatyczne włączanie i wyłączanie światła oraz uruchamianie wentylacji po wyjściu z łazienki. Czujki ruchu stosowane są także w elementach armatury łazienkowej, np. bezdotykowych bateriach czy automatycznych spłuczkach do WC. 

Elektroniczne panele w wannach i prysznicach

Elektronika w łazience może stanowić także część wyposażenia wanny i prysznica. Cyfrowe panele i ekrany dają możliwość regulowania tempa przepływu wody, jej temperatury oraz rodzaju strumienia. Z ich pomocą możemy też precyzyjnie ustawić funkcje hydromasażu, oświetlenie w kabinie prysznicowej, otwieranie i zamykanie odpływu itp. Niektóre elementy elektroniki łazienkowej są również wyposażone w odtwarzacze muzyki. Wbudowany system audio sprzyja relaksowi i odprężeniu podczas codziennej kąpieli. Zaletą nowoczesnych rozwiązań elektronicznych w panelach przy wannie oraz prysznicu jest ich elegancki i stylowy wygląd. Niektóre modele zostały zaprojektowane w taki sposób, że są niemal niezauważalne, dzięki czemu łatwo komponują się z wystrojem każdej łazienki. 

Elektronika łazienkowa może pojawiać się także w innych elementach, np. podświetlanym lustrze lub wieszaku na ręczniki. Lustro z podświetleniem ledowym ułatwi golenie się lub staranne wykonanie makijażu. Decydując się na taki model, możemy zrezygnować z dodatkowych punktów światła, takich jak kinkiety. Z kolei elektryczny wieszak na ręczniki to urządzenie, którego rurki szybko się nagrzewają i suszą mokre ręczniki. Tego typu suszarki są kompaktowe i nie wymagają dużej przestrzeni. Potrzebny jest jedynie dostęp do źródła energii.

Shares: