DomLifestyle

5 praktycznych zasad oszczędnego budownictwa jednorodzinnego

Budowa domu to nie lada wyzwanie i spora inwestycja… czasu, nerwów i pieniędzy. Dopięcie harmonogramu terminów to jedno, a dogranie kosztorysu to drugie. Zanim zabierzesz się za spełnianie marzeń sprawdź, na czym warto zaoszczędzić. 1. Stan techniczny budynku Podczas budowy domu pamiętaj, że warto kierować się zasadą, aby nie oszczędzać na elementach, od których zależy stan techniczny budynku. 2. Minimalizm, czyli wybieramy projekt domu Oszczędności mogą zacząć się już przed rozpoczęciem prac na działce. Wszystko zaczyna się od projektu domu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dom parterowy, z poddaszem użytkowym, piętrowym czy nowoczesnym, warto pokusić się o otwartą rozmowę z projektantem. Warto jasno przedstawić swoje upodobania i uprzedzić o kwestiach związanych z budżetem. 3. Budownictwo energooszczędne Dom, którego celem jest obniżone zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej powinien mieć uwzględnioną odpowiednią orientację pomieszczeń, bryłę, orientację elewacji, zasady strefowania oraz odpowiednie materiały czy okien. 4. Bryła, czyli jaki kształt domu Prosty w konstrukcji dombędzie zdecydowanie tańszy niż dom o kilku kondygnacjach, z mnóstwem załamań i wykuszy. Powierzchnia domu przekłada się na późniejsze koszty energii. Mniejszy dom jest tańszy w budowie oraz w eksploatacji. Projektowanie tego typu budynków wymaga szczególnej pieczołowitości. Oprócz niskiej ceny budowy, projekty …

Budowa domu to nie lada wyzwanie i spora inwestycja… czasu, nerwów i pieniędzy. Dopięcie harmonogramu terminów to jedno, a dogranie kosztorysu to drugie. Zanim zabierzesz się za spełnianie marzeń sprawdź, na czym warto zaoszczędzić.

1. Stan techniczny budynku

Podczas budowy domu pamiętaj, że warto kierować się zasadą, aby nie oszczędzać na elementach, od których zależy stan techniczny budynku.

2. Minimalizm, czyli wybieramy projekt domu

Oszczędności mogą zacząć się już przed rozpoczęciem prac na działce. Wszystko zaczyna się od projektu domu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dom parterowy, z poddaszem użytkowym, piętrowym czy nowoczesnym, warto pokusić się o otwartą rozmowę z projektantem. Warto jasno przedstawić swoje upodobania i uprzedzić o kwestiach związanych z budżetem.

3. Budownictwo energooszczędne

Dom, którego celem jest obniżone zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej powinien mieć uwzględnioną odpowiednią orientację pomieszczeń, bryłę, orientację elewacji, zasady strefowania oraz odpowiednie materiały czy okien.

4. Bryła, czyli jaki kształt domu

Prosty w konstrukcji dombędzie zdecydowanie tańszy niż dom o kilku kondygnacjach, z mnóstwem załamań i wykuszy. Powierzchnia domu przekłada się na późniejsze koszty energii. Mniejszy dom jest tańszy w budowie oraz w eksploatacji. Projektowanie tego typu budynków wymaga szczególnej pieczołowitości.

Oprócz niskiej ceny budowy, projekty te muszą być funkcjonalne i estetycznie wykonane. Sprawdź najlepsze projekty domów tanich w budowie – domoweklimaty.pl .

5. Konstrukcja dachu

Kolejnym bardzo ważnym aspektem podczas budowy domu jest wybór szkieletu dachu. Im prostsza konstrukcja, tym tańszy koszt nie tylko samego dachu i materiałów, ale także montażu. Dach dwuspadowy jest zdecydowanie częściej wybierany przez inwestorów, którym zależy na niższych kosztach budowy. Przeczytaj także: Dwu- czy czterospadowy – jaki dach wybrać do domu jednorodzinnego aby zminimalizować koszty budowy?

Shares: