Taras z kostki brukowej to funkcjonalne rozwiązanie, zapewniające dobry efekt wizualny oraz możliwość użytkowania powierzchni w praktycznie każdych warunkach pogodowych.
Powierzchnia tarasu stworzona z kostki brukowej lub płyt betonowych wymaga właściwego wykończenia. Ważne jest, aby odpowiednio zafugować szczeliny pomiędzy elementami użytymi do wykonania nawierzchni. Tylko w takim przypadku można ją ochronić przed uszkodzeniami spowodowanymi przez odkształcenia.
W jaki sposób można zaaranżować taras?
Taras to strefa o szerokim znaczeniu użytkowym. Miejsce to jest wykorzystywane do wyciszenia, ale także jako powierzchnia przeznaczona do rekreacji i przygotowywania posiłków. Aranżacja tarasu powinna zapewniać komfort użytkowania, ale także efektownie prezentować się pod względem wizualnym.
Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów betonowych do wykonania nawierzchni tarasowych. Takie podejście jest uzasadnione pod wieloma względami. Betonowa powierzchnia tarasu jest estetycznym tłem dla wyposażenia utrzymanego w praktycznie każdym stylu. Kostki i płyty bardzo dobrze współgrają z meblami w stylu zarówno industrialnym, jak i rustykalnym. Elementy tarasowe na bazie mieszanki betonowej wykazują się także bardzo wysokimi parametrami użytkowymi. Kostki i płyty mają wysokie parametry nośności i sztywności. Dzięki temu nie odkształcają się nadmiernie na skutek oddziaływania obciążeń.
Należy pamiętać, że wszystkie powierzchnie tarasowe wykonane z kostek lub płyt betonowych wymagają właściwej obróbki końcowej. Materiał, który powinien zostać wykorzystany podczas wykańczania nawierzchni tarasu z drobnowymiarowych elementów betonowych, to fuga do kostki brukowej. Produkt ten ma formę piasku fugowego, który jest łatwy w aplikacji, a jednocześnie charakteryzuje się znaczną wytrzymałością. Ten sam wyrób jest zalecany w przypadku wykańczania powierzchni z płyt betonowych.
Czym charakteryzują się piaski fugowe?
Piaski fugowe to rekomendowany wyrób do wypełniania przestrzeni pomiędzy prefabrykowanymi elementami betonowymi, tworzącymi powierzchnie do poruszania się. Fuga tego typu ma formę mieszanki testowanych i certyfikowanych ziaren piasku, spojonych środkiem pochodzenia mineralno-roślinnego. Zastosowanie tego rodzaju materiału wypełniającego pomiędzy kostkami lub płytami zapewnia trwałość nawierzchni i chroni ją przed odkształceniami. Fuga na bazie piasku jest produktem biodegradowalnym i przyjaznym dla środowiska. Wyrób tego typu nie zawiera w swoim składzie polimerów ani cementu. Brak chemicznych spoiw sprawia, że powierzchnia betonowa nie jest podatna na powstawanie wykwitów. Bardzo funkcjonalną cechą specjalistycznych fug piaskowych jest fakt, iż mają one zdolność do samonaprawiania się po każdym kontakcie z wodą. Zastosowanie tego rodzaju wypełnienia szczelin zapobiega porastaniu całej powierzchni przez chwasty. Warto także wziąć pod uwagę, że fuga piaskowa jest produktem bardzo prostym w aplikacji.