Dom

Jak stworzyć aranżację łazienki w purystycznym stylu?

Białe wnętrza powracają do łask. Budzą pozytywne skojarzenia, dają wrażenie większej sterylności i wprowadzają więcej światła. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się również w łazience. Oczywiście utrzymanie jej w nienagannym stanie będzie wymagało trochę wysiłku, ale dla doskonałego efektu z pewnością warto. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak stworzyć łazienkę w purystycznym stylu i w jaki sposób wykorzystać w niej sterylne rozwiązania technologiczne, takie jak np. dozowniki łokciowe.

Jakie materiały wykończeniowe wybrać do purystycznej łazienki?

Zacznijmy od materiałów, czyli płytek, kamienia lub cegły. Tak naprawdę każde rozwiązanie może się tu sprawdzić, bo niekoniecznie musimy stawiać w 100% na biel, wszak białe elementy wnętrza po prostu gubiłyby się na tle zupełnie białej ściany. Zatem polecamy drobne kolorystyczne akcenty. Mogą się sprawdzić płytki gresowe w kolorze białym z delikatnym wzorem. Decydując się na zupełnie białe płytki w miejscach, gdzie montowana jest armatura, można postawić na nieco ciemniejsze jasnoszare. Doskonale sprawdzi się również w takim wnętrzu kamień, a właściwie marmur, w odcieniu biało-szarym lub biało-różowym. Oczywiście w tym przypadku trzeba postawić na odpowiednią impregnację bądź wybrać odporne na wilgoć płytki imitujące ten kamień. Z pewnością granit ze względu na swoje ciemne zabarwienie nie będzie tu dobrym wyborem. Można postawić jeszcze na wykończenie w białych płytkach klinkierowych, do których można zastosować nieco ciemniejszą szarą fugę, choć niekoniecznie, gdyż już sama trójwymiarowa struktura będzie się wyróżniać na tle aranżacji. Na podłodze mogą znaleźć się biały gres, lub płytki imitujące drewno sosnowe, które dopełnią charakter wnętrza łazienki.

Biała ceramika i białe meble łazienkowe o matowej lub błyszczącej fakturze

Kiedy mamy już wybrane wykończenie przychodzi czas na biały montaż, a więc ceramikę łazienkową. W tym przypadku będzie rzeczywiście biały, czyli najbardziej klasyczny, choć w przypadku umywalek znów można pokusić się o te marmurowe, tworząc jednolite zestawienie ze ścianami lub podłogą. Jeśli chodzi o sposób montażu to jest już pełna dowolność, gdyż można zdecydować się na modele wolnostojące bądź podwieszane, a w przypadku umywalek również wpuszczane w blat. Tutaj istotne znaczenie ma utrzymywanie nienagannej estetyki, dlatego z pewnością polecany będzie montaż podwieszany, który ułatwia przeprowadzanie czynności dezynfekcyjnych. Niezależnie od rodzaju montażu do ceramiki można dopasować meble łazienkowe. Sprawdzą się półki i regały, najlepiej białe, bądź w jasnym kolorze drewna, o matowej lub błyszczącej strukturze.

Akcesoria łazienkowe do purystycznej łazienki – co wybrać?

Kiedy wnętrze jest już gotowe przychodzi czas na dopracowanie szczegółów, czyli dobranie odpowiednich dodatków. W łazience nie może zabraknąć akcesoriów dzięki którym utrzymywanie porządku, a także sterylności będzie łatwiejsze. Z pewnością nie może zabraknąć tu bezdotykowych urządzeń, bądź takich, na których nie zostawia się odcisków palców. Świetnie może sprawdzić się dozownik łokciowy. Z pewnością sprawdzi się w sterylnej szpitalnej łazience, ale można go również zamontować w przyzakładowej, a nawet domowej. Oczywiście można postawić także na rozwiązania bezdotykowe, np. białe, kieszeniowe suszarki do rąk. Jednak to nie wszystko. Niezbędny będzie tu również niewielki, najlepiej biały kosz na śmieci, jeśli chodzi o domową łazienkę. W budynkach użyteczności publicznej trzeba postawić na jak największe modele, nie zaburzające estetyki, które zapewniają wystarczającą ilość miejsca do przechowywania odpadów i najlepiej wyposażone są w pokrywę.

Biała czy srebrna armatura łazienkowa – która lepiej się sprawdzi?

Bardzo duże znaczenie ma również dobór armatury. Możesz oczywiście wybrać najbardziej klasyczną, czyli chromowaną armaturę o srebrnym zabarwieniu. Jednak dużo ciekawszym rozwiązaniem może być biała armatura łazienkowa. Stworzy monochromatyczne połączenie z białą umywalką bądź wanną.

W purystycznym wnętrzu bardzo ważne jest również oświetlenie. Przy lustrze z obydwu stron koniecznie trzeba zamontować białe kinkiety, emitujące, a jakże by inaczej – białe światło. Ważna jest tu temperatura barwowa, najlepiej ciepła, która tworzy bardziej przytulny klimat. Taki sam rodzaj światła trzeba wykorzystać w przypadku głównego oświetlenia, np. halogenowego.

Shares: