Budownictwo

Jak dobrać projekt elewacji do koloru dachu? Poznaj najlepsze projekty na elewację, które Cię zachwycą?

Niezależnie czy mamy do czynienia z wykończeniem elewacji nowego domu czy też odnowieniem ścian zewnętrznych domu ważne jest by rodzaj materiału, jego strukturę, a także barwę dobrać do koloru dachu. Nie oznacza to wcale monochromatycznego podejścia czy zawsze operowania kontrastem, bo architekci mają znacznie więcej możliwości. Jakie mogą Cię zachwycić?

Elewacja z płytki klinkierowej dopasowana do tradycyjnej dachówki

projekt domuJeśli odnawia się dość stary dom z czerwoną dachówką, to warto podkreślić jego wiek, gdyż jest to jeden z jego atutów. Zatem zamiast kłaść zupełnie nowy tynk cienkowarstwowy czy też grubowarstwowy, lepiej postawić na materiał wykończeniowy jakim jest płytka klinkierowa. Pewnie zastanawiasz się dlaczego nie cegła klinierowa. Powód jest prosty w przypadku ścian wykończonych cegłą klinkierową odpowiednio szersze muszą być również fundamenty domu, a jeśli nie są wystarczające to należy wybrać inne rozwiązanie niż trzywarstwowa ściana. Płytka klinkierowa także dobrze podkreśla tradycyjne elewacje. Jest podobnie jak cegła wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Co ciekawe do czerwonej dachówki nie musisz wybierać czerwonego klinkieru, możesz zdecydować się również na barwiony. Doskonale pasować będzie biała płytka klinkierowa, która świetnie skomponuje się z otaczającymi dom elewacjami wykończonymi tradycyjnym białym tynkiem, ale również tymi z czerwonej cegły.

Szary dach z gontu – na jakie rozwiązania się zdecydować jeśli chodzi o ściany?

Dach kryty gontem może bardzo ciekawie się prezentować. Takie rozwiązanie nadaje się na dachy jednospadowe, jak i dwuspadowe. W obydwu przypadkach mamy wiele możliwych rozwiązań jeśli chodzi o projekt elewacji. Co może pasować do szarego gontu? Skupmy się na materiałach w podobnym kolorze. Niewątpliwie może sprawdzić się pokrycie ścian zewnętrznych kamieniem naturalnym lub imitacją kamienia. Dobrze może się prezentować imitacja granitu albo niewielkie kawałki łupka kwarcowego, których nie trzeba montować na kotwach. Innym nietuzinkowym rozwiązaniem, jakie może przyjść do głowy architektowi jest zastosowanie gontu także na ścianach. Trzeba od razu powiedzieć, że to gont o nieco innej budowie dedykowany właśnie do takiego zastosowania. Można np. z jednej strony pokryć elewację gontem, a z drugiej dopasowanymi kolorystycznie panelami drewnianymi. Taka elewacja sprawdzi się zarówno w warunkach wiejskiej, jak i miejskiej zabudowy. Może dobrze skomponować się z pomieszczeniami gospodarskimi albo stanowić kontrast dla nowoczesnych domów pasywnych z dużymi przeszkleniami.

Dach kryty strzechą – w naszych warunkach stworzenie tradycyjnej chaty też jest możliwe

elewacja-budynkuA gdyby tak dach wykończony strzechą, czyli w tradycyjnym brązowym czy jasnobrązowym kolorze. Taki dom z powodzeniem można postawić w naszych warunkach klimatycznych i nie trzeba obawiać się o wilgoć, wszak takie wykończenie stosowane jest np. w Anglii, gdzie deszcz jest na porządku dziennym. Warto wiedzieć, że takie dachy są również odpowiednio zabezpieczone przed pożarem. Stosuje się np. drut chromoniklowy, a także impregnację, a konstrukcję dachu można jeszcze zabezpieczyć płytami gipsowo-kartonowymi. Dobrze wykonany dach ze strzechy jest trudno zapalny. Warto zatem przejść do meritum i zastanowić się nad dopasowaniem projektu elewacji tak bajkowego domu. Tutaj najlepiej prezentują się dachy dwuspadowe z wyróżnionymi okienkami dachowymi. Do takiego dachu można wybrać tradycyjny tynk biały w końcu na dachu i tak wiele się dzieje, ale jeszcze lepiej będzie się prezentować tradycyjna chata. Zatem warto wykończyć taki dom drewnem. Do wyboru są gatunki rodzime, przede wszystkim sprawdzi się dąb, świerk i sosna, a także egzotyczne. To świetne połączenie i sprawdzi się pomiędzy budynkami z cegły klinkierowej, jak i nowoczesnymi domami z dachówką ceramiczną i tynkiem na tle których będzie się w sposób pozytywny wyróżniał, urozmaicając architektoniczny krajobraz.

Czarna dachówka na dach płaski – ciekawe projekty elewacji

W przypadku nowoczesnego budownictwa bardzo popularne są dachy płaskie i na takich dachach również można położyć dachówkę ceramiczną. W przypadku czarnej można zdecydować się na projekt elewacji wykończonej betonem architektonicznym. Taki materiał doskonale podkreśla prostotę bryły, a także surową kolorystykę. Inną propozycją może być wybór wielkoformatowych płyt ceramicznych dedykowanych na zewnątrz.

Jest wiele możliwości dopasowania elewacji do koloru dachu. Można stosować różnorodne materiały, dopasowując je nie tylko do dachu, ale również charakteru danego domu, utrzymanego w klasycznej lub nowoczesnej stylistyce.

Shares: