Budownictwo

Kiedy i do czego potrzebny jest geodeta podczas budowy domu?

Geodeta to wysokiej klasy specjalista, po którego usługi trzeba sięgnąć wówczas, gdy decydujemy się zbudować dom. Warto pamiętać, że jesteśmy poniekąd skazani na współpracę z nim i to aż do momentu, kiedy dom zostanie oddany do użytku. Zobaczmy co dokładnie musi zrobić geodeta podczas budowy budynku mieszkalnego.

Wsparcie na etapie zakupu działki

Warto do geodety zwrócić się już wtedy, kiedy planujemy zakup działki. Zdarza się, że granice są zatarte bądź między sąsiadami istnieje konflikt. Wówczas geodeta pomoże nam upewnić się, jak dokładnie przebiegają granice. Dzięki temu nie będzie żadnych wątpliwości co do tego, co kupujemy. Do geodety koniecznie trzeba zwrócić się też wtedy, kiedy planujemy ogrodzić posesję. Wytyczy on prawidłowy jego przebieg, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów z sąsiadami.

Wykonanie mapy do celów projektowych

To geodeta odpowiada za prawidłowe osadzenie domu na działce. Jeśli decydujemy się na gotowy projekt, potrzebna będzie nam mapa do celów projektowych. Za jej wykonanie odpowiada właśnie geodeta i – co ważne – tylko on może ją sporządzić. Następnie mapa ta musi zostać dostarczona do architekta, który naniesie na nią budynek, a także zaplanuje przebieg przyłączy, między innymi do wody.

Wytyczenie budynku w terenie

Kiedy wszystkie formalności zostały dopełnione, udało się uzyskać pozwolenie na budowę, można rozpocząć prace. Zanim jednak na działkę wkroczy ekipa budowlana musi pojawić się na niej geodeta, który – bazując na projekcie zagospodarowania działki – wytycza budynek. Wykorzystuje do tego celu znaki geodezyjne, które znajdują się w gruncie, wyznaczając na ich podstawie osie domu, a także najbardziej charakterystyczne punkty. To, ile osi wyznaczy geodeta uzależnione jest od oczekiwań kierownika budowy. To bowiem właśnie on wskazuje, które wymiary mają największe znaczenie podczas budowy. Po zakończeniu prac geodeta zobowiązany jest jeszcze do wpisu w dzienniku budowy.

Wytyczenie i pomiar przyłączy

Geodeta jest nam potrzebny również po to, aby wytyczyć przyłącza, a także przeprowadzić ich pomiar. Zadaniem geodety jest zlokalizowanie przyłączy na działce zgodnie z tym, co zaprojektował architekt. Kiedy zostaną one już doprowadzone do budynku, jego zadaniem jest z kolei pomiar wykonawczy. Geodeta musi także przygotować mapę wykonawczą przyłączy. UWAGA: zadaniem geodety jest wskazanie rzeczywistego przebiegu przyłączy. W związku z tym niezbędne są pomiary jeszcze zanim zostaną one zasypane.

Pomiar powykonawczy budynku

Rola geodety nie kończy się wraz z wybudowaniem budynku. Zobowiązany jest on jeszcze do wykonania pomiarów powykonawczych. To geodeta sprawdza czy wybudowany dom zgodny jest z wykonanym wcześniej projektem. Koniecznie trzeba dopilnować, aby geodeta w dzienniku budowy zrobił wpis o inwentaryzacji budowy.

Bez geodety domu zgodnie z prawem wybudować się nie da. Na szczęście dzisiaj znalezienie dobrego specjalisty, który wykonuje swoją pracę szybko, sprawnie, a jednocześnie zgodnie z wszystkimi zasadami etyki zawodowej nie jest trudne. Warto również decydować się na geodetów z polecenia jak również tych, którzy cieszą się dobrymi opiniami w Internecie jak np.: Pan Witold Witkowski – geodeta z Poznania.

Shares: