Dom

Jak dbać o cebulki kwiatowe, aby cieszyć się zdrowymi roślinami? Przydatne wskazówki

Rośliny cebulowe zachwycają swoją urodą zarówno na wiosnę, jak i jesienią, w zależności od pory wysadzania do gruntu. Jednak, aby przez kilka tygodni móc podziwiać piękne kwiaty o rabaty trzeba odpowiednio dbać. Same cebule wymagają odpowiedniej pielęgnacji jeszcze przed posadzeniem. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się właśnie tematem doboru i przygotowania cebulek kwiatowych do pierwszego i ponownego sadzenia. Jakie są zasady?

Po pierwsze: sprawdź zakupione cebulki pod kątem plam i zrób selekcję

Zakup cebulek kwiatowych wiąże się z koniecznością dokonania selekcji tuż po zakupie. Trzeba wyeliminować wszystkie na których widoczna jest pleśń, albo żółto-brązowe lub czarne plamy. Ponadto trzeba odrzucić również te, które są uszkodzone. Przed sadzeniem cebule należy zaprawić w specjalnym środku przez 30 minut, aby były bardziej odporne na choroby grzybowe. Po wykonaniu tej czynności trzeba je oczywiście osuszyć. Najlepiej postawić na cebule w cebulki-kwiatowe.pl.

Po drugie: wybierz odpowiednie miejsce do sadzenia cebulek kwiatowych, a także koszyczki do sadzenia

Cebulki kwiatowe należy sadzić na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Powinny mieć zapewnione warunki umiarkowanej wilgotności, jednak nie należy przesadzać z ich podlewaniem. Przy sadzeniu cebul należy zastosować odpowiedni nawóz, który doda im niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do rozwoju. Jeśli cebule pozostają przez cały rok w gruncie ponowne nawożenie trzeba przeprowadzić, gdy zaczną wypuszczać pierwsze pędy. Natomiast w okresie kwitnienia należy go zaprzestać.

Po trzecie: wapniowanie ma znaczenie

Odpowiedni odczyn gleby dla roślin cebulowych to 6-7 PH. Dlatego w sytuacji, gdy cebule zimują w gruncie należy przeprowadzić wapniowanie, jeśli jest go zbyt mało. Można to sprawdzić na próbce gleby. Trzeba pamiętać o tym, które rośliny cebulowe mogą dłużej pozostać w gruncie i jak długo. Niektóre z nich, takie jak krokusy czy szafirki można wykopywać co 4-5 lat. Natomiast tulipany bądź narcyzy, a także hiacynty mogą przebywać w gruncie najwyżej 2-3 lata.

Po czwarte: terminy wykopywania cebul. Dlaczego jest to konieczne?

W zależności od rodzaju kwiatów cebulowych termin wykopywania cebul może być różny. Na przykład cebule krokusów wykopuje się już od połowy do końca czerwca. Trzeba jednak pamiętać, że to wczesne rośliny cebulowe. Z kolei na przełomie czerwca i lipca wykopuje się hiacynty, narcyzy i późne odmiany tulipanów. Wykopywanie cebul jest ważne, ze względu na to, że mateczna obumiera, a jej miejsce zajmuje cebula potomna. Powstają również cebulki przybyszowe, a im więcej ich jest, tym bardziej prawdopodobne, że nie będą miały szansy na prawidłowy rozwój, skarleją i nie zakwitną. Wykopanie może temu zapobiec. Ponadto letnia aura nie sprzyja spoczynkowi cebul, które są wtedy narażone nie tylko na susze, ale również gwałtowne ulewne deszcze.

Po piąte: kiedy należy wykopywać cebule i jak je przechowywać?

Jednak najważniejszą kwestię stanowi to, że cebule wykopuje się dopiero po zwiędnięciu liści. Zatem, kiedy zwiędną kwiaty należy je ogłowić, a następnie pozostawić jeszcze cebule w gruncie. Muszą zebrać odpowiednią ilość składników odżywczych i pobrać je z liści. Dopiero kiedy stają się one zeschnięte można przystąpić do wykopywania. Jeśli były posadzone w koszyczkach jest to dość łatwe. Trzeba po wykopaniu włożyć je do ażurowego, drewnianego pudełka lub plastikowej skrzynki i umieścić w suchym miejscu. Tam należy je przechować kilka tygodni. Dopiero po tym czasie oczyszcza się cebulki i dokładnie przegląda czy nie noszą śladów chorób oraz czy nie są uszkodzone. Przede wszystkim trzeba usunąć fragmenty liści, nadmiar korzeni czy też opadające łuski. Delikatnie należy oddzielić cebule przybyszowe. Te mniejsze można nadal przechowywać w suchym miejscu. Jedynie większe można zasadzić w kolejnym roku. Jednak do czasu jesiennego sadzenia muszą pozostawać w ażurowym pojemniku w przewiewnym i jednocześnie suchym miejscu.

Choć możliwe jest wykopywanie cebul co kilka lat, to większość ogrodników robi to co roku, a to z tego powodu, że w gruncie narażone są na rozwój chorób grzybowych. Jeśli planujesz zasadzenie roślin cebulowych, to ich doskonały wybór znajdziesz na stronie cebulki-kwiatowe.pl. Możesz stworzyć prawdziwie kwiecisty dywan tulipanów czy krokusów, jeśli zadbasz odpowiednio o cebulki. Wtedy uroda Twojego ogrodu Cię zachwyci.

Shares: