Dom

Jak przygotować trawnik na zimę? Pielęgnacja trawnika jesienią

Zima to trudny okres dla większości roślin, w tym również dla naszego trawnika. Sprawdźmy jak odpowiednio przygotować trawnik na zimę i jak powinna wyglądać pielęgnacja trawy jesienią.

Przygotowanie trawnika do zimy krok po kroku

Jeśli chcemy cieszyć się piękną i zieloną trawą już od początku wiosny, powinniśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację trawnika już jesienią.  W ramach przygotowania trawnika do zimy musimy pamiętać o:

  • Nawożeniu trawnika nawozem do trawy na jesień.
  • Ostatnim koszeniu trawnika, zwykle w drugiej połowie października.
  • Usunięciu z trawnika suchych liści i resztek roślinnych.
  • Aeracji trawnika na około 2 tygodnie przed ostatnim koszeniem.

Jesienne nawożenie trawnika – jaki nawóz wybrać?

Niezależnie od tego, czy w naszym ogrodzie znajduje się trawa z rolki, czy wysiewana, bardzo istotną czynnością pielęgnacyjną jest nawożenie. Ma ono na celu przede wszystkim dostarczenie trawnikowi niezbędnych do wzrostu i rozwoju składników odżywczych. Częstotliwość nawożenia zależy oczywiście od rodzaju nawozu do trawy, jaki wybierzemy. W większości przypadków optymalne jest jednak nawożenie trawnika 3 do 4 razy w roku. Jesienne nawożenie trawnika to jeden z istotnych elementów przygotowania trawnika do zimy. Wbrew obiegowym opiniom nawozy do trawy na jesień również powinien zawierać azot. Mimo że wzrost części zielonych jest zimą zahamowany, to system korzeniowy nadal się rozwija. Zapotrzebowanie na azot nie spada więc nawet zimą. Trawa jesienią powinna również otrzymać zwiększoną dawkę potasu. Pierwiastek ten zwiększa odporność roślin na mróz i pomaga im przetrwać zimę w dobrej kondycji. 

W przypadku trawników o niewielkiej powierzchni możemy sięgnąć po nawóz do trawy w płynie. Jednak dużo popularniejsze i zdecydowanie lepsze na duże trawniki są nawozy granulowane. Nawożąc trawnik przed zimą, pamiętajmy, że kluczowe jest równomierne rozprowadzenie nawozu na całej powierzchni.

Ostatnie koszenie trawy przed zimą – kiedy i na jaką długość?

Ważnym elementem przygotowania trawnika do zimy jest również ostatniej koszenie. Termin ostatniego koszenia uzależniony jest w dużej mierze od pogody. Optymalnie ostatnie koszenie trawy przed zimą powinno przypadać na kilka dni przed pierwszymi przymrozkami. Zwykle jest to druga połowa października. A jaka powinna być długość ostatniego koszenia trawy przed przymrozkiem? Zbyt krótka trawa może narażać system korzeniowy na przemarzanie. Natomiast zbyt długie źdźbła mogą sprzyjać procesom gnilnym i rozwojowi, niektórych chorób jak np. pleśń śniegowa. Optymalnym rozwiązaniem jest więc skoszenie trawy na zimę na długość około 4–5 cm.

Jesienna pielęgnacja trawnika powinna być obowiązkowym punktem w kalendarzu każdego ogrodnika. Dzięki temu cała nasza praca włożona w zakładanie trawnikana pewno nie pójdzie na marne.  A pięknym trawnikiem będziemy mogli cieszyć się już od pierwszych dni wiosny.

Shares: