Schody wewnętrzne wykonane z betonowych profili wymagają odpowiedniego wykończenia. Można tu postawić na surowość i jedynie pomalowanie schodów na dowolny kolor. Niemniej jednak dostępnych jest bardzo wiele ciekawych materiałów wykończeniowych, które można połączyć z tymi stosowanymi na parterze na zasadzie dopełnienia lub kontrastu. Zatem jakie płytki naturalne do domu będą odpowiednie do wykończenia schodów prowadzących na piętro lub poddasze?

Schody wykończone w drewnie – klasyka, którą można połączyć z nowoczesną balustradą

Pierwszą propozycją wykończenia schodów jest wybór drewnianych paneli. Schody wykończone w ten sposób pasują zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji wnętrza. Świetnie skomponują się ze stylem skandynawskim, prowansalskim, a także industrialnym. W pierwszych dwóch przypadkach warto wybrać do nich prostą, drewnianą balustradę i poręcz. Takie schody są również doskonałym rozwiązaniem przy aranżacji antresoli. W przypadku industrialnej aranżacji wnętrza poręcz może być wykonana z metalu, jednak pozbawionego zdobień. Połączenie metalu i drewna doskonale się sprawdza.

Płytki ceramiczne w połączeniu ze szklaną balustradą – glamour w najlepszym wydaniu

Bardzo dobrym pomysłem jest również wykończenie schodów w płytkach ceramicznych. Szczególnie sprawdzi się gres podłogowy, który odznacza się odpornością na uszkodzenia i ścieranie. Można wybrać taki, który imituje strukturę drewna, jeśli na parterze podłogi wykończone są właśnie w tym materiale. Dzięki temu można stworzyć niemal monochromatyczne połączenie. Ciekawym wyborem mogą być również płytki gresu technicznego o strukturze kamienia, które mogą skomponować się z granitem, marmurem, czy trawertynem użytymi do wykończenia przestrzeni mieszkalnej na parterze. W przypadku wykończenia na wysoki połysk parteru, dobrze jest jednak wybrać matowy gres ze względów bezpieczeństwa, wszak materiał do wykończenia schodów powinien być antypoślizgowy. Jednak aby podkreślić aranżację w stylu glamour do płytek można dopasować szklaną, pełną balustradę, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku schodów, gdzie stworzone są dwa poziomy z ostrym kątem.

Wykończenie w płytkach klinkierowych w połączeniu z aluminiową balustradą

Jeśli wnętrze utrzymane jest w stylistyce industrialnej lub rustykalnej to doskonałym wyborem do wykończenia wewnętrznych schodów mogą być płytki klinkierowe. Warto zauważyć, że występują one w różnorodnej kolorystyce, a dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo można znaleźć takie, które przystosowane są do wykończenia podłóg, w tym schodów, z antypoślizgową strukturą. Nie można w tym przypadku zapomnieć o dopasowaniu odpowiedniego koloru fugi, na zasadzie kontrastu lub dopełnienia. Płytki klinkierowe doskonale skomponują się z nowoczesną, aluminiową balustradą, jak i taką wykonaną z drewna.

Kamień naturalny w różnych odsłonach z żeliwną balustradą

Kolejną propozycja dla tych, którzy chcą skorzystać z oferty płytek naturalnych do domu są te wykonane z kamienia, dostępne na Wrocław Klink.pl. Wrocław jest miastem, gdzie wiele osób chętnie wykonuje naturalistyczne aranżacje, wykorzystując naturalne materiały wykończeniowe, dlatego można tu znaleźć jedną z filii sklepu. Granit doskonale nadaje się do wykończenia schodów, zwłaszcza, że można wybrać taki, którego struktura zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Oczywiście to nie jedyna możliwość, a ciekawą opcją jest z pewnością trawertyn, wymagający wcześniejszej impregnacji. Jeśli cały dom posiada elementy wykończone w kamieniu i utrzymany jest w stylistyce antycznej, to świetnie sprawdzi się żeliwna balustrada wykonana w pracowni kowalstwa artystycznego. Tutaj możliwości wzorów i zdobień jest bardzo wiele podobnie, jak zastosowania zakrzywionych przęseł, które wpisują się w aranżację retro.

Surowe wykończenie w połączeniu z betonową balustradą

Nie trzeba używać płytek podłogowych, czy to naturalnych czy z tworzywa sztucznego, aby aranżacja schodów wewnętrznych prezentowała się ciekawie. Wystarczy wybranie dopełniającej lub kontrastującej barwy do tej dominującej we wnętrzu. Pomalowane betonowe schody można uzupełnić betonową balustradą i ją również pomalować na ten sam kolor. Oczywiście istotne znaczenie ma dobór farby, która posiada właściwości hydrofobowe.

Naszych pięć propozycji wykończenia schodów wewnętrznych pozwala uzupełnić wystrój w sposób nietuzinkowy, bez względu na to, na którą z opcji ostatecznie padnie wybór. Schody wewnętrzne są jednym z tych elementów na które po wejściu do domu zwraca się szczególną uwagę, dlatego warto postarać się, by ich aranżacja była odpowiednio dopasowana do wnętrza domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj