Dom

5 sposobów na bezpieczne i efektowne wykończenie schodów wewnątrz domu

Schody wewnętrzne wykonane z betonowych profili wymagają odpowiedniego wykończenia. Można tu postawić na surowość i jedynie pomalowanie schodów na dowolny kolor. Niemniej jednak dostępnych jest bardzo wiele ciekawych materiałów wykończeniowych, które można połączyć z tymi stosowanymi na parterze na zasadzie dopełnienia lub kontrastu. Zatem jakie płytki naturalne do domu będą odpowiednie do wykończenia schodów prowadzących na piętro lub poddasze?

Schody wykończone w drewnie – klasyka, którą można połączyć z nowoczesną balustradą

Pierwszą propozycją wykończenia schodów jest wybór drewnianych paneli. Schody wykończone w ten sposób pasują zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji wnętrza. Świetnie skomponują się ze stylem skandynawskim, prowansalskim, a także industrialnym. W pierwszych dwóch przypadkach warto wybrać do nich prostą, drewnianą balustradę i poręcz. Takie schody są również doskonałym rozwiązaniem przy aranżacji antresoli. W przypadku industrialnej aranżacji wnętrza poręcz może być wykonana z metalu, jednak pozbawionego zdobień. Połączenie metalu i drewna doskonale się sprawdza.

Płytki ceramiczne w połączeniu ze szklaną balustradą – glamour w najlepszym wydaniu

Bardzo dobrym pomysłem jest również wykończenie schodów w płytkach ceramicznych. Szczególnie sprawdzi się gres podłogowy, który odznacza się odpornością na uszkodzenia i ścieranie. Można wybrać taki, który imituje strukturę drewna, jeśli na parterze podłogi wykończone są właśnie w tym materiale. Dzięki temu można stworzyć niemal monochromatyczne połączenie. Ciekawym wyborem mogą być również płytki gresu technicznego o strukturze kamienia, które mogą skomponować się z granitem, marmurem, czy trawertynem użytymi do wykończenia przestrzeni mieszkalnej na parterze. W przypadku wykończenia na wysoki połysk parteru, dobrze jest jednak wybrać matowy gres ze względów bezpieczeństwa, wszak materiał do wykończenia schodów powinien być antypoślizgowy. Jednak aby podkreślić aranżację w stylu glamour do płytek można dopasować szklaną, pełną balustradę, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku schodów, gdzie stworzone są dwa poziomy z ostrym kątem.

Wykończenie w płytkach klinkierowych w połączeniu z aluminiową balustradą

Jeśli wnętrze utrzymane jest w stylistyce industrialnej lub rustykalnej to doskonałym wyborem do wykończenia wewnętrznych schodów mogą być płytki klinkierowe. Warto zauważyć, że występują one w różnorodnej kolorystyce, a dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo można znaleźć takie, które przystosowane są do wykończenia podłóg, w tym schodów, z antypoślizgową strukturą. Nie można w tym przypadku zapomnieć o dopasowaniu odpowiedniego koloru fugi, na zasadzie kontrastu lub dopełnienia. Płytki klinkierowe doskonale skomponują się z nowoczesną, aluminiową balustradą, jak i taką wykonaną z drewna.

Kamień naturalny w różnych odsłonach z żeliwną balustradą

Kolejną propozycja dla tych, którzy chcą skorzystać z oferty płytek naturalnych do domu są te wykonane z kamienia, dostępne na Wrocław Klink.pl. Wrocław jest miastem, gdzie wiele osób chętnie wykonuje naturalistyczne aranżacje, wykorzystując naturalne materiały wykończeniowe, dlatego można tu znaleźć jedną z filii sklepu. Granit doskonale nadaje się do wykończenia schodów, zwłaszcza, że można wybrać taki, którego struktura zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Oczywiście to nie jedyna możliwość, a ciekawą opcją jest z pewnością trawertyn, wymagający wcześniejszej impregnacji. Jeśli cały dom posiada elementy wykończone w kamieniu i utrzymany jest w stylistyce antycznej, to świetnie sprawdzi się żeliwna balustrada wykonana w pracowni kowalstwa artystycznego. Tutaj możliwości wzorów i zdobień jest bardzo wiele podobnie, jak zastosowania zakrzywionych przęseł, które wpisują się w aranżację retro.

Surowe wykończenie w połączeniu z betonową balustradą

Nie trzeba używać płytek podłogowych, czy to naturalnych czy z tworzywa sztucznego, aby aranżacja schodów wewnętrznych prezentowała się ciekawie. Wystarczy wybranie dopełniającej lub kontrastującej barwy do tej dominującej we wnętrzu. Pomalowane betonowe schody można uzupełnić betonową balustradą i ją również pomalować na ten sam kolor. Oczywiście istotne znaczenie ma dobór farby, która posiada właściwości hydrofobowe.

Naszych pięć propozycji wykończenia schodów wewnętrznych pozwala uzupełnić wystrój w sposób nietuzinkowy, bez względu na to, na którą z opcji ostatecznie padnie wybór. Schody wewnętrzne są jednym z tych elementów na które po wejściu do domu zwraca się szczególną uwagę, dlatego warto postarać się, by ich aranżacja była odpowiednio dopasowana do wnętrza domu.

Shares: