Każda firma chce podążać za trendami w branży, a w wielu z nich wiodący jest trend ekologiczny. Nie warto pozostawać w tyle za konkurencją. Można szczycić się tym, że firma jest „eco friendly” i uczynić z tego atut marketingowy i to niezależnie od tego czy prowadzi się kancelarię adwokacką, produkuje się ubrania, czy też żywność albo prowadzi się biuro turystyczne, czy sklep z oświetleniem. W każdym przypadku będzie to opłacalne. Oto 5 sposobów, jak uczynić firmę bardziej ekologiczną.
Sposób nr 1: Zadbaj o stanowiska do segregacji nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz
Firma „eco friendly” na pewno w prawidłowy sposób segreguje odpady. Jednak aby miało to sens trzeba postawić nie tylko na wielkie kontenery, gdzie w rezultacie i tak największą powierzchnię zajmuje ten na odpady zmieszane, ale również kosze w biurach czy na korytarzach. Tutaj również można zastosować segregację. Dostępne są niewielkie potrójne kosze, gdzie można wrzucać papier, plastik, czy też metal. Palarnie warto wyposażyć w kosze ze specjalną popielniczką na popiół. Dobrą praktyką może być także wstawianie koszy na bioodpady do firmowego aneksu kuchennego, gdzie trafią nie tylko ogryzki z jabłek, ale również fusy z kawy. Dzięki temu zachowa się większy ład nawet w śmieciach, a dodatkowo nie będą one cuchnąć, wszak kawa neutralizuje nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kosza.
Sposób nr 2: Wybierz wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej, czyli postaw na termomodernizację
Prawidłowe segregowanie i składowanie odpadów to tylko kropla w morzu możliwości. Jeśli chce się uczynić budynek firmowy naprawdę ekologicznym, to warto postawić na termomodernizację. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z preferencyjnych kredytów z programu Energia Plus. W jego ramach można nie tylko wymieniać piece na energooszczędne i ekologiczne źródła ciepła, czy montować fotowoltaikę, ale również zamieniać wentylację grawitacyjną na mechaniczną. Wiele osób powie – jakie to eko skoro rekuperator „pożera” sporo prądu? Jednak warto podkreślić, że efektywne systemy mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w okresie grzewczym nawet o 50%. Oczywiście takie rozwiązanie nie może być stosowane w przypadku spalania tradycyjnych paliw. Jest dopuszczalne w przypadku wysoko efektywnych kotłów kondensacyjnych na gaz oraz oczywiście pompy ciepła, które nie muszą wykorzystywać pełni swojego potencjału.
Sposób nr 3: Mniejszy pobór energii to mniejszy ślad węglowy – postaw na fotowoltaikę
Emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest spora, jednak ślad węglowy może zostać zmniejszony, jeśli korzysta się z własnej elektrowni słonecznej. Jest ona zasadna w sytuacji termomodernizacji budynku i stosowania pomp ciepła czy właśnie rekuperacji. W ten sposób mogą one korzystać z energii odnawialnej i powodować mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Fotowoltaika w firmie w takim układzie może się opłacać, nawet po zmianie przepisów, gdzie niemożliwa będzie sprzedaż nadwyżek energii do elektrowni.
Sposób nr 4: Energooszczędne oświetlenie, które emituje mniej dwutlenku węgla, czyli eko świetlówki LED
Oczywiście nie trzeba przypominać jak ważne jest energooszczędne oświetlenie, które także powoduje mniejszą emisję dwutlenku węgla, a przy okazji gwarantuje oszczędność także ekonomiczną. Świetlówki LED zwane również tubami LED to znacznie lepsze rozwiązanie od tradycyjnych świetlówek. Nie potrzebują rtęci czy argonu do oddawania promieniowania, zatem są neutralne dla środowiska naturalnego. Dzięki zastosowanym diodom LED gwarantują też mocny strumień świetlny przy stosunkowo niewielkiej mocy. Duża ilość lumenów na Watt to jedna z większych zalet tego rodzaju oświetlenia, a jeśli doda się do tego, że eko świetlówki LED można użytkować nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin bez ubytku dla jakości oświetlenia, to to rozwiązanie wydaje się jeszcze korzystniejsze.
Sposób nr 5: Stawiaj na ekologiczne materiały w produkcji lub ogranicz zużycie papieru
Bardzo ważną kwestią jest również stosowanie ekologicznych materiałów, a także ograniczenie ich zużycia. Tekstylia mogą być ponownie wykorzystywane. Warto wybierać te w pełni naturalne do produkcji ubrań, które są biodegradowalne, albo przynajmniej tworzyć je z ekologicznego materiału poddawanego recyklingowi czyli tencelu. Ekologiczne materiały wielokrotnego użytku w swoich branżach powinny stosować także inne firmy. Jeśli chodzi o działalność biurową generującą sporą ilość dokumentów, to należy je jak najbardziej ograniczać na rzecz stosowania przenośnych nośników danych, a przede wszystkim gromadzenia ich w chmurze. W ten sposób oszczędza się papier.
Eko rozwiązania do firm są proste, ale i bardziej skomplikowane. Nawet nie mając ogromnego budżetu można pewne rozwiązania wprowadzić w swojej firmie.