Turystyka

Zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka” – dlaczego warto?

Kopalnia Soli „Wieliczka” to atrakcja turystyczna przyciągająca tysiące turystów z całego świata. Od ponad 700 lat zachwyca i skłania do refleksji nad niezwykłością sił przyrody, a wpisanie jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest najlepszym dowodem jej ponadprzeciętności. Zobaczmy, dlaczego warto odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce.

Kopalnia Soli w Wieliczce – cud natury ukryty pod ziemią

Kopalnia Soli w Wieliczce z zewnątrz nie zapowiada niczego niezwykłego. Ot, kilka szybów górniczych, budynki kopalni, owszem ładne, ale nie wyróżniające się wiele od innych budynków z tego okresu. Gdy jednak wejdziemy na Trasę Turystyczną, to od pierwszych chwil będziemy co chwilę przecierać oczy ze zdumienia i zadawać sobie pytanie, jak to możliwe, by z soli mogły powstać tak atrakcyjne przestrzenie.

Na zwiedzających Trasę Turystyczną czekają podziemne komory o niezwykłej strukturze ścian, korytarze o zmiennej szerokości oraz poziemnie jeziora solankowe. Mogą też poznać narzędzia, którymi przez wieki posługiwali się wydobywający sól górnicy. W czasie zwiedzania turyści pokonują ok. 800 schodów, 3,5km, a całość zwiedzania trwa ok. 2 godziny.

Omawiając atrakcje czekające na zwiedzających nie można nie wspomnieć o kaplicy św. Kingi, która jest perełką wprawiającą w zachwyt każdego odwiedzającego. To pomieszczenie mające 12 metrów wysokości, 18 metrów szerokości i 54 metry długości, a wszystkie jego elementy stałe, począwszy od posadzki, poprzez ołtarze, żyrandole i inne elementy dekoracyjne zostały wykonane z soli. Już samo odwiedzenie kaplicy pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia, a gdy dodamy do tego wiele innych atrakcji podczas zwiedzania kopalni, to już nikt nie będzie miał wątpliwości, że to atrakcja turystyczna, którą z pewnością trzeba zobaczyć.

Jak wybrać się do Kopalni Soli w Wieliczce?

Wieliczka jest położona tylko kilka kilometrów od południowych granic Krakowa, a zatem dotarcie tam z Miasta Kraka nie nastręcza zwykle problemów. Do Wieliczki jest dobry dojazd samochodowy, więc z tej opcji chętnie korzystają osoby, które odwiedziły Kraków autem. Do Wieliczki można też dostać się komunikacją miejską. Kursują tam bowiem regularnie linie autobusowe MPK, jak i prywatnych przewoźników. Można wybrać się też pociągiem, który jest chętnie wybierany przez osoby mieszkające w pobliżu Dworca Głównego.

Alternatywą dla tych rozwiązań, które czasem są niedostępne dla odwiedzających Kraków ze względu na barierę językową, jest oferta przewoźników, którzy oferują nie tylko transfer na trasie hotel/apartament – Kopalnia Soli „Wieliczka” hotel/apartament, ale również możliwość zwiedzania Trasy Turystycznej z grupą posługującą się językiem angielskim. Dzięki temu nie tracą oni czasu na samodzielne poszukiwania terminów zwiedzania, ale mają pewność, że wybierając dogodny termin wycieczki będą mogli szybko i wygodnie dostać się do Wieliczki, ale również zwiedzić ją z przewodnikiem mówiącym w zrozumiałym dla nich języku.

Shares: