Dom

Zakup i montaż WC – na co zwrócić uwagę?

Nie ma potrzeby naśladowania oligarchów, którzy często decydowali się na sedesy wykonane ze szczerego złota, aby mieć w swojej łazience solidny i wygodny model WC. Na jaki typ tego rodzaju sprzętu warto się zdecydować w zależności od potrzeb i posiadanej łazienki.

Przez całe życie człowiek spędza na toalecie mniej więcej trzy miesiące, co trzeba uznać za odpowiednio długi czas, aby podejść do kwestii zakupu i ​montażu WC w sposób w pełni profesjonalny. Wygoda, zapewnienie bezpieczeństwa i funkcjonalność – to główne cechy, które powinien posiadać odpowiedni sedes – warto jednak najpierw przyjrzeć się oferowanym na rynku typom WC. 

Różne rodzaje sedesów 

Sedesy różnią się między sobą sposobami, w jakie je się montuje, typami zbiorników, spłuczek, różnymi rodzajami desek lub misek czy kolorami – choć najczęściej wybieraną barwą jest oczywiście biały, który kojarzy się z czystością i zdezynfekowaną powierzchnią. Często stosowanym sposobem na podział WC jest rozróżnienie dwóch ich typów – ​sedes wiszący i ​sedes stojący. To najpopularniejsze modele, między którymi wybiera osoba, chcąca wykonać remont w swojej łazience. W tym względzie nie powinny być brane pod uwagę tylko kwestie estetyczne – należy pamiętać o tym, że sedesy wiszące zajmują mniej miejsca oraz pozwalają na czyszczenie podłogi, która się pod nimi znajduje. Za to sedesy stojące nie wymagają specjalistycznego stelaża instalacyjnego oraz są zdecydowanie tańsze niż modele podwieszane. 

Podstawowe kwestie związane z montażem WC 

Kupując sedes, warto także zwrócić uwagę na to, czy wyposażony jest on w ​deskę wolnoopadającą​, która zdecydowanie podnosi komfort korzystania z toalety. Deska, która wolno opada nie ulegnie tak szybko zniszczeniu oraz nie jest tak głośna w użytkowaniu. Inną kwestią jest kołnierz – ​miski bezkołnierzowe pozwalają na łatwiejsze utrzymanie higieny. Chcąc zamontować nowy sedes, najważniejszą kwestią jest właściwe zmierzenie swojej łazienki – do WC musi być odpowiedni dostęp. Nie wolno zapominać także o rurze odpływowej, która wymaga swobodnego podpięcia do sedesu. 

Typy spłuczek 

Na rynku występują głównie ​spłuczki nadtynkowe oraz podtynkowe. Modelami, które stają coraz mniej popularne, są tak zwane górnopłuki oraz dolnopłuki – w tego rodzaju spłuczkach zbiorniki są albo podwieszane pod sufitem, albo nad miską. Zdecydowanie bardziej rozpowszechnioną aktualnie opcją są ​kompakty WC​, w których miska oraz zbiornik tworzą jedną całość – ten typ sprzętu pozwala na oszczędność wody, dzięki zastosowaniu dwóch przycisków spuszczania wody. 

Do sedesów wiszących stosuje się za to spłuczki podtynkowe​, które ukryte są w ścianie, przez co pozwalają na stanowczą oszczędność miejsca. WC powinno być wykonane z wysokiej jakości porcelany i w sprytny sposób dostosowane do wielkości łazienki oraz zamontowane tak, aby spłukiwanie wody przebiegało gładko i nie było kłopotów z zatorami.

Shares: