Budownictwo

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, czyli ekstruzja krok po kroku!

Profile z tworzy sztucznych to elementy, które znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w różnego rodzaju branżach. Na szczególną uwagę zasługują detale wykonane z materiałów termoplastycznych, które mogą przybierać najbardziej skomplikowane kształty. Tego typu profile produkowane są na drodze ekstruzji, czyli metody polegającej na ich wytłaczaniu. Jak taki proces wygląda w praktyce? I dlaczego ekstruzja zaliczana jest do jednych z najpowszechniejszych sposobów wytwarzania profili? Już wyjaśniamy!

Proces ekstruzji profili w praktyce

Produkcja profili z tworzyw sztucznych za pomocą ekstruzji to proces wieloetapowy. Sama ekstruzja jest niczym innym jak tłoczeniem materiału termoplastycznego, który wcześniej został poddany wpływowi wysokiej temperatury, aby uzyskać właściwości plastyczne. Z tego też powodu materiały, z których możliwe jest wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, muszą zaliczać się do grupy określanej jako termoplasty.

Proces ekstruzji jest realizowany za pomocą specjalnie do tego przygotowanej linii technologicznej. Zanim pojawi się gotowy produkt, przeprowadzane są prace projektowe. W ich trakcie ustalona zostaje dokładna specyfikacja produktu, obejmująca jego kształt, właściwości oraz rodzaj termoplastu (lub mieszanki różnych tworzyw), z jakich zostanie zrobiony detal.

Do wytłaczania profili z tworzyw sztucznych wykorzystywana jest specjalna głowica formująca, przez którą zostaje przeciśnięta masa plastyczna. To właśnie ona nadaje detalowi wskazany kształt.

wytłaczanie profili z tworzyw

Na sam proces ekstruzji składa się:

  • wsypanie granulatu termoplastycznego do specjalnego leja zasypowego wytłaczarki (na tym etapie można mieszać termoplasty i dodawać barwniki koloryzujące)
  • przesypanie granulatu do cylindra, w którym zostanie on podgrzany i uelastyczniony
  • przetłoczenie masy za pomocą specjalnego ślimaka przez matrycę kształtującą (głowicę)
  • profil trafia do kalibratora, w którym następuje jego schłodzenie
  • kształt detalu zostaje ustabilizowany w wannie z cieczą chłodzącą
  • następnie detal zostaje przycięty na odpowiednią długość

W konkretnych przypadkach ma miejsce również post-ekstruzja. Jest to proces polegający na połączeniu profili o różnych właściwościach np. profilu twardego z miękką uszczelką, co jest bardzo częste w przypadku produkcji profili okiennych z tworzyw sztucznych.

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych – dlaczego ta metoda?

Produkcja profili drogą ekstruzji pozwala na uzyskanie długich detali i nadanie im niemalże dowolnego kształtu. Jest to zatem niezwykle wydajny proces produkcyjny odznaczający się olbrzymim stopniem personalizacji. Dzięki temu można wytwarzać profile charakteryzujące się zróżnicowaną budową i właściwościami.

Przy czym warto zaznaczyć, że produkcja profili nie kończy się na samym wytłaczaniu. Możliwa jest również ich dodatkowa i szeroko zakrojona obróbka. Taka prefabrykacja profili z tworzy sztucznych obejmuje przede wszystkim wiercenie otworów i sztancowanie, frezowanie czy znakowanie.

Shares: