Zdrowie

Wypoczywaj inaczej niż wszyscy

Jeżeli od poniedziałku do piątku spędzasz czas w zamkniętym pomieszczeniu, nie ważne czy to w biurze czy w fabryce, na pewno myślisz o tym jak spędzić wolny weekend. Dla wielu osób odpoczynek to kanapa, serial czy też książka. Znajdą się również tacy, którzy pomimo ciężkiej pracy w tygodniu, wolą ruch na świeżym powietrzu, z dala od zgiełku miasta. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, poznaj przepis na udany weekend. Spacer czy wycieczka? Szukając pomysłów na na aktywny wypoczynek, spacer w parku, jest pierwszym pomysłem, który może wpaść Ci do głowy. Natomiast taki wybór prędzej czy później nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Bo ile można można chodzić po okolicznych parkach, gdzie pamiętamy każdą ławeczkę a do tego wszędzie wokół unosi się woń spalin? W takiej sytuacji najlepiej będzie usiąść przy komputerze i poszukać jakie szlaki górskie znajdują się w Twojej okolicy. Obecnie możemy nawet pobrać bezpłatną aplikację z trasami z oznakowaniem trudności. Dzięki temu, możemy ustalić jaki dystans nas interesuje lub co jest warte zwiedzenia. Kiedy wyznaczymy już cel naszej wędrówki, nie ważne czy to wieża widokowa, czy najwyższy szczyt w okolicy, możemy rozpocząć przygotowania. Zadbaj o sprzęt! Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, a zaraz po nim wygoda. Nie chcemy przecież skręcić …

Jeżeli od poniedziałku do piątku spędzasz czas w zamkniętym pomieszczeniu, nie ważne czy to w biurze czy w fabryce, na pewno myślisz o tym jak spędzić wolny weekend. Dla wielu osób odpoczynek to kanapa, serial czy też książka. Znajdą się również tacy, którzy pomimo ciężkiej pracy w tygodniu, wolą ruch na świeżym powietrzu, z dala od zgiełku miasta. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, poznaj przepis na udany weekend.

Spacer czy wycieczka?

Szukając pomysłów na na aktywny wypoczynek, spacer w parku, jest pierwszym pomysłem, który może wpaść Ci do głowy. Natomiast taki wybór prędzej czy później nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Bo ile można można chodzić po okolicznych parkach, gdzie pamiętamy każdą ławeczkę a do tego wszędzie wokół unosi się woń spalin? W takiej sytuacji najlepiej będzie usiąść przy komputerze i poszukać jakie szlaki górskie znajdują się w Twojej okolicy. Obecnie możemy nawet pobrać bezpłatną aplikację z trasami z oznakowaniem trudności. Dzięki temu, możemy ustalić jaki dystans nas interesuje lub co jest warte zwiedzenia. Kiedy wyznaczymy już cel naszej wędrówki, nie ważne czy to wieża widokowa, czy najwyższy szczyt w okolicy, możemy rozpocząć przygotowania.

Zadbaj o sprzęt!

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, a zaraz po nim wygoda. Nie chcemy przecież skręcić kostki wspinając się. Nie sprawdzi się również walizka w górach. Mamy wrócić pozytywnie zmęczeni i pełni życia, a nie poobijani i zniechęceni.

Tak więc, szukamy w szafie wygodnych butów, które powinny mieć podeszwę z dobrym bieżnikiem i usztywniać kostkę. Następnie w zależności od temperatury, koszulkę lub bluzę, najlepiej termoaktywną i wygodne spodnie. Pamiętaj, że nawet przy ładnej pogodzie, warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Nigdy nie wiemy czy na górze nie spotka nas ulewa.

Do plecaka zapakuj minimum jedną butelkę wody, najlepiej mineralnej, która dobrze nawadnia. W zależności jak długą trasę obierzesz, weź ze sobą przekąskę lub większy posiłek. Warto zabrać również kilka rzeczy z apteczki w razie niegroźnych skaleczeń.

Na koniec sprawdź czy Twój telefon jest naładowany i wyciszony. Idziesz odpocząć i nacieszyć się przyrodą, więc telefon nie powinien Ci przeszkadzać, ale w awaryjnych sytuacjach może się przydać.

Jeśli posiadasz psa to na pewno ucieszy się jeśli zapewnisz mu taką atrakcyjną wycieczkę. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby poszedł z tobą. Pamiętaj jednak, aby zabrać dla niego wodę i miskę. Najlepiej sprawdza się składana, która zajmuje mało miejsca w plecaku. Zwróć jednak uwagę czy Twoja trasa nie przebiega przez rezerwat przyrody, do którego nie mogą wchodzić czworonogi.

Kolejne wyzwania

Jeśli hiking, bo tak nazywamy kilkugodzinne wycieczki przy stosunkowo dobrych warunkach atmosferycznych, przestał być dla Ciebie satysfakcjonujący to może warto zainteresować się trekkingiem? Jest to kolejny „stopień wtajemniczenia”. W tym wypadku, musisz już skupić się na swoim wyposażeniu oraz przygotowaniu odpowiedniej kondycji. Trekking dzieli się między innymi na:

 • tropikalny
 • pustynny
 • polarny
 • lodowcowy
 • rzeczny
 • Wszystkie rodzaje charakteryzują się wielogodzinną wędrówką w trudnych warunkach i na sporych dystansach, jednak najbardziej popularny jest klasyczny nazywany górskim i na nim się skupimy, gdyż w naszym kraju, możemy pochwalić się pięknymi trasami na wysokościach nawet powyżej 2000 m.n.p.m. Przemoczone ciuchy, skaleczenia, odciski i spanie na ziemi może nie brzmią zachęcająco, ale wynagradza nam to możliwość pokonywania naszych barier, obcowanie z naturą i widoki, które zapierają dech w piersiach.

  Aby odbyć tak wymagającą podróż, musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Niezbędne są buty trekkingowe, które bez problemu dostaniecie w każdym sklepie górskim, a nawet w lepszych sklepach sportowych. Bielizna termoaktywna to podstawa by nasze ciało było zabezpieczone przed wyziębieniem. Pamiętaj, że im wyżej, tym z zasady zimniej dlatego Twoja kurtka przeciwdeszczowa najlepiej aby miała dopinaną, ciepłą podszewkę. Wybór plecaka również nie powinniśmy pozostawić przypadkowi. Jego waga musi być jak najmniejsza, a przy tym powinien być pojemny by zmieścić wszystko co potrzebne na kilkudniową przygodę.

  Plecak spakowany, buty zawiązane? To nie pozostaje mi nic innego jak życzyć, pięknych widoków na szklaku.

  Shares: