Zdrowie

Co to jest laktoza i kto nie powinien jej jeść?

Laktoza to cukier znajdujący się w mleku pochodzącym od ssaków. Składa się z glukozy i galaktozy, a do jego prawidłowego trawienia potrzebna jest laktaza – enzym wytwarzany w jelicie cienkim. Niestety u około 70% dorosłych na całym świecie enzym ten nie działa prawidłowo, powodując nietolerancję laktozy. Co to właściwie oznacza i jaką dietę stosować, kiedy organizm nie radzi sobie z trawieniem tego wielocukru? Zobacz!

Czym jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy jest stanem, w którym organizm nie może w pełni rozłożyć i wchłonąć laktozy. Trafia więc ona do jelita grubego, gdzie bakterie ją fermentują i gdzie dochodzi do wydzielania zwiększonej ilości gazów oraz krótkołańcuchowych kwasów organicznych. Objawia się to bólami brzucha, czasem nudnościami lub biegunkami i innymi przykrymi dolegliwościami.

Wyróżnia się nietolerancję pierwotną związaną z wrodzonym niedoborem laktazy, którą obserwuje się już w pierwszych dniach życia oraz taką związaną z podłożem genetycznym. Ta druga ujawnia się zwykle w okresie dojrzewania i wiążę się ze zbyt małą ilością laktazy w organizmie. Jest również nietolerancja nabyta, tzw. wtórna, która powstaje na skutek przebytych operacji, chorób lub przyjmowania niektórych leków. Bez względu na to, z jaką formą nietolerancji się borykasz, powinieneś pomyśleć o dostosowaniu do niej swoich nawyków żywieniowych, by skutecznie wyeliminować problem.

Dla kogo dieta bez laktozy?

Dieta bez laktozy to sposób odżywiania, zakładający eliminację lub ograniczenie produktów zawierających laktozę. Jeżeli w ciągu 30 minut po zjedzeniu posiłku z mlekiem lub jego przetworami (śmietaną, twarogiem, kefirem) zauważasz u siebie wzdęcia, gazy, biegunki, bóle brzucha, nudności lub nieprzyjemne przelewanie się w jelitach, to znak, że mogą występować u Ciebie problemy z nietolerancją laktozy.

Dieta przy nietolerancji laktozy jest formą leczenia, która ma łagodzić objawy i zapobiegać powstawaniu nowych. Może być stosowana u noworodków i niemowląt, dzieci oraz dorosłych, którzy zaobserwowali u siebie problemy z niedoborem enzymu laktazy. Warto jednak skonsultować z lekarzem występujące dolegliwości, gdyż może się okazać, że są one objawem innego, poważnego schorzenia.

Jak powinna wyglądać dieta bez laktozy?

Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo skomponować dietę bez laktozy, możesz skorzystać z usług cateringu dietetycznego: odpowiedni jadłospis proponowany jest np. tutaj – https://medidieta.pl/diety/bez-laktozy/Dieta bez laktozy dla osób z nabytą nietolerancją zakłada spożycie produktów mlecznych w ograniczonych ilościach. Muszą to być jednak produkty z tzw. bezpiecznej grupy ze znikomą lub niską zawartością laktozy. Należą do nich ser żółty, sery dojrzewające oraz pleśniowe. Natomiast osoby z pierwotną nietolerancją laktozy powinny zupełnie zrezygnować z produktów zawierających ten cukier. Najlepiej więc, by ograniczyły one spożycie przetworzonej żywności, której podstawą jest mleko w proszku lub serwatka. Zatem sosy, kremy, dania instant, pasty, słodycze, konserwy mięsne czy pasztety na stałe powinny zniknąć z Twojego jadłospisu.

Cym zatem zastąpić laktozę w codziennej diecie?

  • produktami na bazie soi i innych roślin strączkowych,
  • napojami roślinnymi,
  • masłem, mlekiem i serami bez laktozy,
  • jogurtami sojowymi i kokosowymi,
  • mleczkiem i śmietanką kokosową.

Pamiętaj również, że podstawą Twojego planu żywieniowego powinny być warzywa i owoce, rośliny strączkowe, które uzupełnią niedobory wapnia spowodowane odstawieniem nabiału, oraz produkty pełnoziarniste.

Shares: