Zdrowie

Dieta dla kobiet w ciąży – jaka będzie najlepsza?

Ciąża kiedyś przedstawiana była w samych superlatywach, na szczęście obecnie wiele mówi się o tym, że ten czas wcale nie musi być piękny i miły, a wręcz przeciwnie niektóre kobiety ciążę znoszą bardzo źle. Niezależnie, do którego teamu należycie, musicie wiedzieć, jak ważna jest właściwa i zbilansowana dieta. Dzisiaj podpowiemy Wam, jaka będzie najlepsza.

Dieta kobiet w ciąży to mit

Często mówi się, że jest specjalna dieta dla kobiet w ciąży, potem można usłyszeć, że jest dieta matek karmiących. Ale jedno i drugie jest mitem, podobnie zresztą jak to, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Nic bardziej mylnego. Otóż przyszła mama w pierwszym trymestrze powinna jeść tyle samo, ile przed ciążą. Z kolei od drugiego trymestru powinna przyjmować o 300 kalorii więcej i to na dobę. Zatem objadanie się w żadnym przypadku nie jest zdrowe, a wręcz przeciwnie. W żadnym przypadku nie należy także obżarstwa tłumaczyć sobie, że widocznie „dzidziuś ma ochotę”. Wcale dziecko nie ma ochoty na nadmiar jedzenia, bo to negatywnie wpływa i na matkę i na dziecko. Swoją drogą musicie wiedzieć, że nadwaga czy, co gorsza, otyłość w ciąży są szczególnie niebezpieczne i mogą prowadzić do poronienia, ale i przyspieszenia porodu, który także obarczony jest większym ryzykiem.

Co jeść w ciąży?

Dieta w ciąży powinna być po prostu zdrowa i to jest najważniejsze. Nie można się nie tylko objadać, ale też głodzić. Jedzenie musi być przygotowane na bazie najlepszej jakości produktów. Nie można jadać jedzenia śmieciowego. Oczywiście każda ilość alkoholu w ciąży jest szkodliwa i może prowadzić do powikłań i zespołu alkoholowego u dziecka. Zatem w żadnym wypadku nie można nawet wypić odrobiny wina. Nie zapominajcie też, że dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Jeść należy regularnie, ale nie można objadać się w nocy czy przed samym snem. Zasadniczo tutaj zasady żywienia wcale się wiele nie różnią od zasad zdrowej i zbilansowanej diety.

Czego nie jeść w ciąży?

Mówi się, że kobieta powinna jeść wszystko, na co ma ochotę, ale takie myślenie jest zupełnie błędne. Kobieta dla dobra swojego i dziecka powinna jeść tylko zdrowe produkty. Zatem warto kupować te ekologiczne. Podobnie rzecz wygląda w przypadku mięsa. Jego ilość w diecie nie musi być duża, ale jednak mięso zawiera żelazo, które jest potrzebne. Rzecz jasna można zbilansować zdrową dietę wege. Pamiętajcie jednak, aby pod żadnym pozorem nie jadać surowego mięsa, czyli żadne tatary czy sushi nie wchodzą w grę. Nawet jeżeli wydaje się Wam, że pochodzą one z dobrego źródła, to niekoniecznie tak musi być. A surowe mięso jest szczególnie niebezpieczne właśnie dla kobiet w ciąży i ich dzieci. Zarażenie się tasiemcem czy ciężkie zatrucie może wywołać skurcze i przedwczesny poród. Podobnie rzecz wygląda w przypadku jaj, bo ich spożycie grozi salmonellą. Dlatego jajka przed wbiciem na patelnię należy jeszcze wyparzyć. Wiele kobiet w ciąży myśląc, że robi dobrze zażywa multum suplementów diety, a takie działanie także może być szkodliwe. Swoją drogą naprawdę duża ilość witamin w formie tabletek czy kapsułek zupełnie się nie przyswaja. Jeżeli chcecie zażyć nawet suplement diety musicie zapytać lekarza czy przypadkiem nie będzie szkodliwy.

Jak ogarnąć dietę będąc w ciąży?

Czasem ciążę można przechodzić dobrze, a czasem niekoniecznie w końcu każda kobieta jest inna. Jednak wszystkie łączy fakt, że muszą zdrowo się odżywiać, ale ma prawo im się nie chcieć stać przy kuchence i gotować, szczególnie gdy mają liczne dolegliwości. Na szczęście można jeść zdrowo, a przy tym nie spędzać wiele czasu na gotowaniu czy chodzeniu na zakupy. W końcu życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać. Doskonałym wyborem będzie dla wszystkich catering do domu. Warszawa, Katowice czy Wrocław – tak naprawdę niemal w każdym mieście większym i mniejszym można znaleźć firmę oferującą catering. Tutaj możecie wybrać dietę balans, ale i wege. Warto pamiętać, aby zwrócić uwagę czy przypadkiem w posiłkach nie ma sushi, czy tatara. Jeżeli więc macie ochotę na odpoczynek czy zakupy, by skompletować wyprawkę dla dziecka, a nadal chcecie się zdrowo odżywiać, to catering będzie dla Was trafionym wyborem.

Shares: