Budownictwo

Wszystko o tarczach diamentowych

Dzięki tarczom diamentowym cięcie i szlifowanie różnych materiałów staje się łatwe, szybkie i precyzyjne. To właśnie wysoka jakość takich tarcz i ich odpowiednia budowa pozwala na szerokie zastosowanie takich elementów tnących. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na temat tarcz diamentowych.

Jeśli chcielibyśmy wymienić jakiś element tnący, który jest bardzo wytrzymały, nie tępi się zbyt szybko, a do tego doskonale radzi sobie z różnymi rodzajami materiałów, na pierwszym miejscu trzeba by wymienić tarcze diamentowe. Najczęściej takie tarcze stosuje się w szlifierkach kątowych, ale na rynku znajdziemy również bez problemu tarcze do przecinarek. Co potrafi ciąć tarcza diamentowa? Uniwersalne tarcze poradzą sobie niemal z każdym materiałem Do tego mamy tarcze dedykowane różnym rodzajom materiału jak na przykład do metalu, drewna, ceramiki, gresu, betonu, kamienia, klinkieru, szkła, tworzyw sztucznych, asfaltu i innych.

Czym jest tarcza diamentowa?

Jeśli ktoś sądziły, że tarcza diamentowa jest w całości wykonana z diamentu, przeżyłby duże rozczarowanie. Prawdziwie diamentowa tarcza warta byłaby fortunę. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu diamentu. Oczywiście sam korpus tarczy wykonany jest z metalu lub jego stopu, jednak obwód tarczy pokrywany jest proszkiem syntetycznego diamentu, który jest wtapiany w metal (modele lutowane) lub jest zgrzewany z powierzchnią tarczy (modele laserowe). Dzięki temu tarcza zyskuje dużą trwałość, ale i odpowiednie właściwości ścierne. Taki sposób produkcji tarczy jest gwarancją, że element tnący poradzi sobie nawet z najtwardszym materiałem. Oczywiście szeroki asortyment tarcz diamentowych to jednocześnie możliwość ich jak najlepszego dopasowania do obrabianego materiału i do wielkości szlifierki.

Tarcza diamentowa – jakie warianty znajdziemy na rynku?

Tarcza diamentowa tarczy nierówna. Właśnie dlatego trzeba dobierać starannie element tnący do naszej potrzeby. Jeden z podziałów tarcz diamentowych rozróżnia je według rodzajów bieżni. Pierwszy segment to tarcze z bieżnią ciągłą, które idealnie sprawdzają się przy cięciu zarówno bardzo twardych materiałów, jak i kruchych. Inny rodzaj to tarcze z bieżnią segmentową ze szczelinami, które układane są w sposób promieniowy. Takich tarcz najczęściej używa się do przecinania miękkich materiałów (np. piaskowiec). Jeśli szukamy uniwersalnego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę tarcze z bieżnią segmentową bez szczelin. Za ich pomocą można ciąć z powodzeniem większość materiałów. Nie trzeba zatem zmieniać takiej tarczy za każdym razem, gdy przecinamy inny materiał, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Do tego taki element tnący nie nagrzewa się tak mocno, jak tarcze specjalnego przeznaczenia. Jednak trzeba się liczyć z tym, że tarcza z bieżnią segmentową bez szczelin szybko nam się zużyje.

Najważniejsze parametry tarcz diamentowych

Czym kierować się przy zakupie tarcz diamentowych? Przede wszystkim trzeba dobrać tarczę do metody cięcia. Niektóre z modeli tarcz pracują bowiem jedynie na mokro, inne – tylko na sucho. W pierwszym przypadku zarówno tarcza, jak i urządzenie tnące chłodzone są cieczą, eliminując w ten sposób przegrzewanie się, co przekłada się na dłuższą żywotność tarczy. Za to tarcze do pracy na sucho muszą być bardziej wytrzymałe, ponieważ nie ma żadnego chłodzenia. Do tego trzeba robić co pewien czas przerwy w cięciu, żeby tarcza mogła ostygnąć.

Innym ważnym parametrem jest średnica tarczy. Do różnych urządzeń możemy zamontować tarcze o różnej wielkości. Trzeba zatem sprawdzić, jaką szlifierkę mamy w domu. Najmniejsze tarcze mają 40 mm, a największe – nawet 900 mm. Przy okazji należy zwrócić uwagę na średnice otworu mocującego tarczę. Najczęściej będzie miała wielkość 22,22 mm. Jednak bez problemu znajdziemy także tarcze z większymi otworami (np. 35,4 mm). Jeśli planujemy cięcie pod kątem (np. fazowanie płytek ceramicznych), lepiej wybrać tarczę z dodatkowym usztywnieniem, co uchroni ją przed pęknięciem. W przypadku szlifowania materiału (np. betonu), konieczna będzie tarcza o większej grubości – co najmniej 6 mm. Grubość tarcz do cięcia nie przekracza zwykle 3 mm. Przy wielokrotnym cięciu najlepiej również zdecydować się na tarczę diamentową, którą można ostrzyć.

Głębokość i prędkość cięcia

Na koniec należy jeszcze zatrzymać się nad dwoma kwestiami. Pierwsza z nich dotyczy tego, jak głęboko można ciąć tarczą diamentową, żeby jej nie uszkodzić czy nie zużyć zbyt szybko. Takie informacje powinien umieścić producent na tarczy. W praktyce najczęściej tnie się tarczą do głębokości, na jaką pozwala jej średnica. To częsty błąd. Nie należy przekraczać zalecanej przez producenta głębokości, bo to może skończyć się uszkodzeniem tarczy, a co najmniej jej błyskawicznym zużyciem.

Inna informacja, jaką znajdziemy na tarczy, to maksymalna liczba obrotów na minutę. Nie wolno jej przekraczać, bo to może skończyć się zerwaniem tarczy i zranieniem operatora. Należy również unikać zbyt dużego nacisku tarczą na materiał podczas cięcia, ponieważ to również może skończyć się uszkodzeniem tarczy.

Tarcze diamentowe są wytrzymałe, a do tego doskonale radzą sobie z obróbką i cięciem różnego rodzaju materiałów. Warto zatem postawić na dobrej jakości tarczę, bo to ułatwi pracę, a przy okazji nie będzie wymagało częstej zmiany elementu tnącego.  

Shares: