Są podstawowymi elementami instalacji wentylacyjnych. To one odpowiadają za właściwy przesył powietrza. Kanały wentylacyjne, zwane również przewodami wentylacyjnymi — bo o nich mowa — odgrywają kluczową rolę w naszych domach. To one odpowiadają bowiem za jakość powietrza dostarczanego do budynków, w których mieszkamy i nie tylko.

Podstawowe kryteria podziału kanałów wentylacyjnych

Ze względu na różnorodność wariantów, biorąc pod uwagę podziały podstawowe, możemy wyróżnić pięć rodzajów kanałów wentylacyjnych — trzy ze względu na kształt oraz dwa ze względu na rodzaj materiału budulcowego. Oczywiście konkretne modele przewodów cechują się zarówno określonym kształtem, jak i materiałem wykonania. Można więc powiedzieć, że każdy produkt łączy w sobie cechy wynikające z obu kryteriów podziału.

Kształty kanałów wentylacyjnych

Ze względu na kształt wyróżnia się kanały wentylacyjne okrągłe, owalne oraz prostokątne. Każdy z nich może znaleźć swoje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, choć niektóre rozwiązania są zdecydowanie bardziej popularne od innych.

  • Okrągłe kanały wentylacyjne — to najczęściej stosowany typ w wentylacjach domowych. Cechuje je nad wyraz nieskomplikowany montaż wymagający oczywiście odpowiedniej ilości izolacji. Są też łatwe w eksploatacji oraz szeroko dostępne na rynku.
  • Prostokątne kanały wentylacyjne — rzadko stosowane w przypadku domów mieszkalnych. Stanowią rozwiązanie adresowane bardziej do obiektów usługowych, przemysłowych czy produkcyjnych. Charakteryzują się niską wysokością przy zachowaniu imponującej przepustowości powietrza.
  • Owalne kanały wentylacyjne — są uważane za rozwiązanie pośrednie i swojego rodzaju kompromis pomiędzy okrągłymi a prostokątnymi rodzajami przewodów. Wyróżnia je większa przepustowość względem okrągłych kanałów wentylacyjnych, które wymagają zastosowania większej ilości izolacji.

Materiały stosowane w produkcji przewodów wentylacyjnych

Ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonuje się kanały wentylacyjne wyróżnia się na podstawowe rodzaje tego typu produktów:

  • sztywne kanały wentylacyjne, produkowane często ze stali, ocynku czy metalu,
  • elastyczne kanały wentylacyjne, które wykonuje się z metalizowanej folii PCV.

Najczęściej w systemach wentylacji wykorzystywane są przewody sztywne. Elementy elastyczne stosuje się głównie do tworzenia odejść od kanałów głównych. Sztywne przewody wentylacyjne często występują w wariantach okrągłych bądź prostokątnych. Cenione są za swoją wysoką trwałość wynikającą z odporności na różnego rodzaju czynniki mechaniczne.

Do czego stosuje się tzw. kształtki wentylacyjne?

Instalacja wentylacyjna bardzo rzadko jest odcinkiem prostym. Zdecydowanie częściej mamy w niej do czynienia z rozmaitymi krzywiznami, częstokroć zmieniającymi kierunek. Aby sobie z nimi odpowiednio poradzić, stosuje się kształtki wentylacyjne. Elementy należące do tej grupy — w zależności od konkretnego rodzaju — pozwalają na zmianę kierunku przepływu powietrza, jego rozdzielenie lub zmianę przekroju danego kanału. Można tu spotkać m.in. kolana, nasadki siodłowe, trójniki czy redukcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj