Winnica Saganum — odkryj historię i tajemnice produkcji wina

Winnica Saganum powstała niedaleko miejsca, gdzie w ubiegłych stuleciach wytwarzano wina. Są to okolica Żagania – w tym miejscu, na Winnym Wzgórzu uprawą winorośli trudnili się zakonnicy, którzy przybyli na te tereny. Trzy wieki później w tym samym miejscu pojawiły się pierwsze świeckie winnice. Łagodne zbocze ukształtowane przez rzekę Bóbr stanowi idealne wprost miejsce do uprawy winorośli. Właśnie dlatego w 2017 roku powstała tu Winnica Saganum, która kontynuuje winiarskie tradycje.

Kilka słów o historii winnicy Saganum

Leżąca w malowniczej dolinie Bobru Winnica Saganum nawiązuje do winnic, jakie funkcjonowały w dawnych wiekach w tym regionie. Gliniasto piaszczyste gleby i specyficzne ukształtowanie terenu łagodnie opadającego ku rzece sprzyjają uprawom winorośli. O pierwszych uprawach w XIII wieku mówią zachowane księgi – uprawą zajmowali się mnisi na terenie przyklasztornych poletek. Dopiero w XVI wieku powstały świeckie winnice, a najbardziej reprezentacyjną była winnica książęca założona w XIX wieku na stokach Weinbergu, jak wówczas nazywano winne wzgórza. Zaledwie kilometr od tego miejsca obecnie funkcjonuje Winnica Saganum, której nazwa pochodzi od historycznej nazwy Żagania. W 2020 roku w winnicy otwarto minimuzeum z salą degustacyjną i leżakownią win

Celem winnicy jest kultywowanie dawnych tradycji winiarskich tego regionu i promowanie lokalnych produktów. Winnica Saganum oferuje wina białe, czerwone i różowe, zarówno wytrawne, jak i półwytrawne, a także wina musujące. Unikatowe wina słodkie powstają z winogron zajętych  szlachetną pleśnią, co pozwala uzyskać niepowtarzalny smak. Klasztorne piwnice zapewniają bardzo dobre warunki do leżakowania czerwonych win, które mogą długo dojrzewać i nabierać intensywnego smaku. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych winnic w Polsce, o której z pewnością będzie jeszcze głośno.

Najbardziej znane polskie winnice

W 2006 roku została założona polska Winnica Cantina, która znajduje się niedaleko Sulechowa. Obecnie winnica zajmuje obszar blisko 3,5 ha. Najbardziej znanym trunkiem pochodzącym winnicy Cantina jest Savignon Blanc o ciekawym smaku, pełnym owocowych akcentów oraz lekko kwasowe wino wytrawne Regent. Miłośnicy win musujących powinni skosztować Frizzante Rose i Frizzante Sauvignon Blanc. Inną znaną polską winnicą jest Winnica Gostchorze, gdzie produkowane są głównie wina musujące. Topowym produktem Gostchorze jest GostArt, które było wielokrotnie nagradzane na różnych branżowych konkursach. W winnicy uprawiane są to szczepy riesling czy też pinot noir.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij