Turystyka

Winnica Saganum — odkryj historię i tajemnice produkcji wina

Winnica Saganum powstała niedaleko miejsca, gdzie w ubiegłych stuleciach wytwarzano wina. Są to okolica Żagania – w tym miejscu, na Winnym Wzgórzu uprawą winorośli trudnili się zakonnicy, którzy przybyli na te tereny. Trzy wieki później w tym samym miejscu pojawiły się pierwsze świeckie winnice. Łagodne zbocze ukształtowane przez rzekę Bóbr stanowi idealne wprost miejsce do uprawy winorośli. Właśnie dlatego w 2017 roku powstała tu Winnica Saganum, która kontynuuje winiarskie tradycje.

Kilka słów o historii winnicy Saganum

Leżąca w malowniczej dolinie Bobru Winnica Saganum nawiązuje do winnic, jakie funkcjonowały w dawnych wiekach w tym regionie. Gliniasto piaszczyste gleby i specyficzne ukształtowanie terenu łagodnie opadającego ku rzece sprzyjają uprawom winorośli. O pierwszych uprawach w XIII wieku mówią zachowane księgi – uprawą zajmowali się mnisi na terenie przyklasztornych poletek. Dopiero w XVI wieku powstały świeckie winnice, a najbardziej reprezentacyjną była winnica książęca założona w XIX wieku na stokach Weinbergu, jak wówczas nazywano winne wzgórza. Zaledwie kilometr od tego miejsca obecnie funkcjonuje Winnica Saganum, której nazwa pochodzi od historycznej nazwy Żagania. W 2020 roku w winnicy otwarto minimuzeum z salą degustacyjną i leżakownią win

Celem winnicy jest kultywowanie dawnych tradycji winiarskich tego regionu i promowanie lokalnych produktów. Winnica Saganum oferuje wina białe, czerwone i różowe, zarówno wytrawne, jak i półwytrawne, a także wina musujące. Unikatowe wina słodkie powstają z winogron zajętych  szlachetną pleśnią, co pozwala uzyskać niepowtarzalny smak. Klasztorne piwnice zapewniają bardzo dobre warunki do leżakowania czerwonych win, które mogą długo dojrzewać i nabierać intensywnego smaku. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych winnic w Polsce, o której z pewnością będzie jeszcze głośno.

Najbardziej znane polskie winnice

W 2006 roku została założona polska Winnica Cantina, która znajduje się niedaleko Sulechowa. Obecnie winnica zajmuje obszar blisko 3,5 ha. Najbardziej znanym trunkiem pochodzącym winnicy Cantina jest Savignon Blanc o ciekawym smaku, pełnym owocowych akcentów oraz lekko kwasowe wino wytrawne Regent. Miłośnicy win musujących powinni skosztować Frizzante Rose i Frizzante Sauvignon Blanc. Inną znaną polską winnicą jest Winnica Gostchorze, gdzie produkowane są głównie wina musujące. Topowym produktem Gostchorze jest GostArt, które było wielokrotnie nagradzane na różnych branżowych konkursach. W winnicy uprawiane są to szczepy riesling czy też pinot noir.

Shares: