Turystyka

Wakacje w Albanii – gdzie warto pojechać?

Albania wciąż nie należy do czołówki najchętniej wybieranych wakacyjnych destynacji Polaków, a szkoda, ponieważ jest to kraj oferujący mnóstwo atrakcji w bardzo przystępnych cenach.

Albania – idealne miejsce na bałkański urlop

Dla osób, które zastanawiają się nad tym, gdzie wybrać się na bałkańskie wczasy, Albania będzie najlepszym wyborem. Słynne albańskie kurorty:  Durres, Ksamil, Vlora i Saranda kuszą niskimi cenami, wspaniałymi plażami i turystycznymi atrakcjami. Warto wybrać się do jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Albanii – kanionu Osumi, który jest idealny do raftingu. Koniecznie trzeba zobaczyć też Gjirokastrę (miasto tysiąca schodów), Berat (miasto tysiąca okien) oraz albańskie Pompeje. Ponadto wspaniała albańska kuchnia z wpływami tureckimi, greckimi i włoskimi to prawdziwa mekka dla smakoszy.

Durres – szerokie plaże i antyczne budowle

Durres (Durrës) jest najchętniej wybieranym przez turystów ośrodkiem w tej części adriatyckiego wybrzeża. Szerokie, piaszczyste plaże (z których niektóre są niemal bezludne) i rozlokowane gęsto klimatyczne kafejki oraz sklepy tworzą to miejsce idealnym na leniwy wypoczynek. W Durres znajduje się główny albański port oraz wspaniałe antyczne zabytki.

Saranda – jezioro i morze

Saranda jest położona nad Morzem Jońskim w sercu Albańskiej Riwiery. To miejsce, w którym góry spotykają się z morzem, pełne maleńkich zatok i wspaniałych plaż. Warto zwiedzić tam Ruiny Synagogi z V w., oddalone o około 20 km Błękitne Oko, jezioro, którego woda ma niespotykana przejrzystość oraz ruiny starożytnego miasta w Finiq.

Vlora – miasto dwóch mórz

Vlora to miasto, przez które przebiega umowna granica między Morzem Jońskim i Morzem Adriatyckim. Oprócz wypoczynku na jednej z malowniczych plaż, które ciągną się przez około 20 km linii brzegowej, we Vlorze warto też wstąpić do Muzeum Historycznego, Meczet Maruda z  XVI w., wzgórze Kazum Baby oraz Przełęcz Llogary, która łączy Vlorę z Sarandą. Około 30 min drogi motorówką od Vlory znajduje się wyspa Sazan, która wyznacza granicę między morzami i razem z półwyspem Karaburun wchodzi w obszar Morskiego Parku Narodowego.

Ksamil – europejskie tropiki

Ksamil nazywany jest albańskim rajem na ziemi. To miasto, które jest pełne kontrastów, przepełnione surowymi bunkrami i chaotyczną architekturą. Panorama miasta przeplata się z zapierającymi widokami pozostałej części półwyspu. W pobliżu znajdują się trzy wyspy, na które można się dostać rowerem wodnym. Ksamil słynie z cudownych plaż, które są dobrze wyposażone w turystyczną infrastrukturę.

Shares: