Turcja co roku odwiedzana jest przez rzesze turystów, pragnących poznać jej niezwykłe piękno. Malowniczy krajobraz, dzika przyroda oraz cuda stworzone przez naturę pozwolą, choć przez parę chwil, uciec od codzienności i poczuć się jak w raju.

Atrakcje przyrodnicze w Kapadocji

Spędzając urlop w Turcji warto pomyśleć o pełnej wrażeń wyprawie do Kapadocji, która znajduje się w centralnej części kraju i przyciąga miłośników przyrody bajkowym księżycowym krajobrazem. Kraina została uformowana na skutek działalności wulkanicznej oraz erozji. Liczne erupcje doprowadziły do osadzenia się lawy, popiołu oraz kamienia, na skutek czego powstała platforma o wysokości ok. 300 m. Na przestrzeni wieków doszło do scementowania się popiołów wulkanicznych, które utworzyły dość miękką skałę o nazwie tuf. Woda i wiatr spowodowały zaś wyrzeźbienie się z tufu niezwykłego krajobrazu z licznymi grotami i kominami. W przeszłości bajkową Kapadocję zamieszkiwali pustelnicy, jednak w miarę upływu czasu na jej teren przybywało coraz więcej ludzi, którzy drążyli w skałach swoje domostwa oraz kościoły. Dziś można tu podziwiać ok. 360 pełnych uroku kościołów. Dużą popularnością cieszą się także niezapomniane loty balonem nad Kapadocją.

Pamukkale i inne cuda natury Turcji

Miejscem, do którego koniecznie należy się udać, przebywając w Turcji są także, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wapienne tarasy Pamukkale, położone na terenie Parku Narodowego. Znajdują się one w północnej Anatolii, a spływająca po nich woda wydobywa się z gorącego źródła, mieszczącego się w głębi góry Cal. Tarasy swoją barwę zawdzięczają ogromnym pokładom węglanu wapnia. Wg legendy na stokach góry giganci suszyli kiedyś bawełnę i stąd właśnie pochodzi nazwa Pamukkale, która oznacza „Bawełniany Zamek”. Pamukkale stało się słynne wśród osób uprawiających turystykę uzdrowiskową, którzy zażywają tutaj kąpieli termalnych. Bajkowy krajobraz wapiennych tarasów i spływającej po nich kaskadami wody zapiera dech w piersiach i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Kolejną przyrodniczą atrakcją Turcji jest malownicze jezioro Wan, największe na terenie Azji Mniejszej i położone na wys. 1700 m n.p.m. Jezioro powstało w wyniku zablokowania przez lawę wulkaniczną wylotu doliny, usytuowanej pod górą Nemrut. Warto wiedzieć, iż szczyt tej góry jest jednym z największych na naszym globie kraterów wulkanicznych. Usytuowanych jest na nim kilka gorących źródeł, gdzie można skorzystać z kąpieli termalnych.

Miłośnicy turystyki aktywnej powinni zaś pomyśleć o wyprawie na górę Ararat, która wznosi się na wys. 3611 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem całej Turcji. Ciężka wspinaczka zostanie wynagrodzona niezapomnianymi malowniczymi widokami roztaczającymi się z wierzchołka góry.

Jeśli zainteresowała Cię Turcja i chcesz właśnie tam spędzić swój najbliższy urlop – sprawdź oferty na wczasy na Turcja.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj