Turystyka

Turcja – najpopularniejsze atrakcje przyrodnicze na wakacje

Turcja co roku odwiedzana jest przez rzesze turystów, pragnących poznać jej niezwykłe piękno. Malowniczy krajobraz, dzika przyroda oraz cuda stworzone przez naturę pozwolą, choć przez parę chwil, uciec od codzienności i poczuć się jak w raju.

Atrakcje przyrodnicze w Kapadocji

Spędzając urlop w Turcji warto pomyśleć o pełnej wrażeń wyprawie do Kapadocji, która znajduje się w centralnej części kraju i przyciąga miłośników przyrody bajkowym księżycowym krajobrazem. Kraina została uformowana na skutek działalności wulkanicznej oraz erozji. Liczne erupcje doprowadziły do osadzenia się lawy, popiołu oraz kamienia, na skutek czego powstała platforma o wysokości ok. 300 m. Na przestrzeni wieków doszło do scementowania się popiołów wulkanicznych, które utworzyły dość miękką skałę o nazwie tuf. Woda i wiatr spowodowały zaś wyrzeźbienie się z tufu niezwykłego krajobrazu z licznymi grotami i kominami. W przeszłości bajkową Kapadocję zamieszkiwali pustelnicy, jednak w miarę upływu czasu na jej teren przybywało coraz więcej ludzi, którzy drążyli w skałach swoje domostwa oraz kościoły. Dziś można tu podziwiać ok. 360 pełnych uroku kościołów. Dużą popularnością cieszą się także niezapomniane loty balonem nad Kapadocją.

Pamukkale i inne cuda natury Turcji

Miejscem, do którego koniecznie należy się udać, przebywając w Turcji są także, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wapienne tarasy Pamukkale, położone na terenie Parku Narodowego. Znajdują się one w północnej Anatolii, a spływająca po nich woda wydobywa się z gorącego źródła, mieszczącego się w głębi góry Cal. Tarasy swoją barwę zawdzięczają ogromnym pokładom węglanu wapnia. Wg legendy na stokach góry giganci suszyli kiedyś bawełnę i stąd właśnie pochodzi nazwa Pamukkale, która oznacza „Bawełniany Zamek”. Pamukkale stało się słynne wśród osób uprawiających turystykę uzdrowiskową, którzy zażywają tutaj kąpieli termalnych. Bajkowy krajobraz wapiennych tarasów i spływającej po nich kaskadami wody zapiera dech w piersiach i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Kolejną przyrodniczą atrakcją Turcji jest malownicze jezioro Wan, największe na terenie Azji Mniejszej i położone na wys. 1700 m n.p.m. Jezioro powstało w wyniku zablokowania przez lawę wulkaniczną wylotu doliny, usytuowanej pod górą Nemrut. Warto wiedzieć, iż szczyt tej góry jest jednym z największych na naszym globie kraterów wulkanicznych. Usytuowanych jest na nim kilka gorących źródeł, gdzie można skorzystać z kąpieli termalnych.

Miłośnicy turystyki aktywnej powinni zaś pomyśleć o wyprawie na górę Ararat, która wznosi się na wys. 3611 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem całej Turcji. Ciężka wspinaczka zostanie wynagrodzona niezapomnianymi malowniczymi widokami roztaczającymi się z wierzchołka góry.

Jeśli zainteresowała Cię Turcja i chcesz właśnie tam spędzić swój najbliższy urlop – sprawdź oferty na wczasy na Turcja.com.pl.

Shares: