Jak przygotować się do wycieczki rowerowej po Europie i Azji? Poznaj sprawdzone rady, by cieszyć się niezapomnianym wyjazdem

Coraz więcej osób zamienia środek transportu jakim jest samochód na rower i tak dojeżdża do pracy. Ale niektórzy idą nawet o krok dalej i właśnie rowerem przemierzają świat. Jednak do takiej podróży trzeba odpowiednio się przygotować. A więc, jeżeli planujecie wycieczkę po Azji i Europie, koniecznie skorzystajcie z naszych rad, by cieszyć się niezapomnianymi i przyjemnymi przeżyciami.

Wybór roweru ma znaczenie

Na samym początku trzeba sobie zadać pytanie: czy nasz rower podoła? Jeżeli macie stary i zniszczony model typu miejskiego, to lepiej wybrać coś mocniejszego, wszak będąc w Azji nie macie co liczyć na bardzo proste drogi, a swoją drogą będziecie także jeździć tymi polnymi. A więc warto zdecydować się na zakup nowego jednośladu, przy czym pamiętajcie, że zaraz po zakupie musicie się z nim zapoznać, a więc przejechać trochę kilometrów. Zwróćcie jeszcze uwagę na same koła i tutaj zasada jest jedna, te większe pozwalają bardziej się rozpędzić i mniej odczuwacie nierówności, z kolei mniejsze są lepszym wyborem na ostrych zakrętach. Niezależnie, co wybierzecie pamiętajcie, że najlepszy rower, który spełni wasze oczekiwania znajdziecie na stronie
www.sklepzrowerami.pl.

Skoro rower wybrany, to czas pomyśleć o tym, co zabrać…

Skoro już wiecie jakie rowery wybraliście, to czas najwyższy pomyśleć o tym, co spakować. Tutaj zasada jest jedna: im mniej rzeczy, tym lepiej i wszystkie muszą być niezbędne. Podróżując na jednośladzie po Europie czy Azji często będziecie mogli skorzystać z gościnności mieszkańców, szczególnie mieszkańcy Kaukazu chętnie Was ugoszczą i poczęstują pysznymi specjałami. Ale musicie wiedzieć, że ich kultura jest inna i trzeba się do niej stosować. W większych miastach będziecie także mogli zatrzymać się na stacjach benzynowych, by kupić wodę i wziąć prysznic, jednak i tak kilka butelek wody musicie mieć przy sobie, a przy tym pamiętajcie, aby zapasy regularnie uzupełniać. Niezbędna jest też właściwa odzież, oczywiście z materiałów, które pozwalają skórze oddychać, a przy tym szybko schną. Pamiętajcie też, aby zabrać ze sobą pelerynę przeciwdeszczową. Wszystko to możecie umieścić w torbie na bagażniku. Choć nie zaszkodzi także zabrać jeszcze plecaka, ale Wasz bagaż nie może być zbyt ciężki. Musicie jeszcze gdzieś spać, jeżeli nie zamierzacie nocować w pensjonatach czy hotelach, to lepiej zabrać przenośny namiot i karimatę, a także koc termiczny, wszak noce mogą być zimne i to bardzo zimne.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Nim wybierzecie się w taką podróż pamiętajcie, aby co nie co poczytać o danej kulturze i ewentualnych zagrożeniach. O ile w Europie nic was raczej nie zaskoczy, tak w Azji może być inaczej. Biegające bezpańskie psy można często spotkać, a z kolei na terenie Kirgistanu czy innych Republik Rosyjskich najlepszymi pasterzami są alabaie, czyli owczarki środkowoazjatyckie, których raczej na swojej drodze nie chcielibyście spotkać, szczególnie jeżeli uznają Was za zagrożenie. Oczywiście pamiętajcie, aby spakować apteczkę, a także mieć zapisane numery do ambasad, jednocześnie starajcie się, aby nawigacja zawsze była naładowana, podobne smartfon. Zabierzcie ze sobą najlepiej kilka powerbanków. Także zwykłe baterie się przydadzą.

Zapasowe części rowerowe – musisz je mieć

Swoją drogą, nawet najlepszy jednoślad może nawalić, tym bardziej, że w Azji nie macie co liczyć na ścieżki rowerowe. A więc spakujcie niezbędne części rowerowe. Wśród nich musimy wymienić choćby łańcuch czy łaty na koła. Przyda się jeszcze spakowanie niezbędnych narzędzi, w kompaktowym opakowaniu, dzięki temu szybko i bez problemu wymienicie choćby łańcuch czy naprawicie manetki. Inną naprawą jaką możecie wykonać jest naciągnięcie szprych, ale tak jak wspominaliśmy narzędzia pana złotej rączki są niezbędne.

Skoro wiecie już, że dla własnego dobra lepiej zabrać ze sobą numery do polskich ambasad, to powinniście jeszcze zainwestować w dobre ubezpieczenia, w końcu życie potrafi zaskakiwać. A w razie wypadku czy choroby pokryje ono koszty leczenia, które mogą być wysokie. Musimy jeszcze wspomnieć o konieczności wykonania szczepień choćby przeciw durowi brzusznemu.

Tomasz Rudzki

Tomasz Rudzki

Ekspert w dziedzinie technologii z zamiłowaniem do podróży i fotografii. Jego artykuły cechuje głęboka analiza i przystępny język, co ułatwia zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Dzięki swojemu doświadczeniu potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy w interesujący sposób.

Artykuły: 161

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *