kropla wody

Technologia ultrafiltracji wody – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Trudno wyobrazić sobie brak dostępu do czystej wody. Jednak, aby się nią cieszyć niezbędne jest stosowanie odpowiedniego uzdatniania. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że ten proces jest czasochłonny. Doskonałą metodą uzdatniania jest ultrafiltracja wody. W dzisiejszym poradniku postaramy się w prostych słowach przedstawić, czym ona jest i dlaczego warto się na nią zdecydować.

Ultrafiltracja – co to znaczy?

woda w dzbankuWarto wiedzieć, że woda pobierana z właściwych punktów przechodzi wiele procesów filtracyjnych. Dopiero potem nadaje się do spożycia. W innym przypadku niestety woda byłaby na tyle zanieczyszczona, że mogłaby powodować liczne choroby. Przykładem kraju, gdzie nie stosuje się odpowiednich metod filtracyjnych są Indie. Nadal wiele osób choruje tam na dur brzuszny. Z kolei turyści, którzy odwiedzają Indie dla bezpieczeństwa korzystają tylko z wody butelkowanej. Zatem stosowanie odpowiedniej filtracji jest niezbędne dla zdrowia, choć oczywiście sposobów uzdatniania wody jest wiele. Dzięki ultrafiltracji woda z kranu nadaje się do spożycia bez konieczności przegotowywania. Ultrafiltracja wody jest metodą filtracji, która znacząco poprawia stan jakości wody. Otóż właśnie owa membrana działa niczym sito i zatrzymuje substancje niejonowe oraz makromolekuły czy nawet substancje koloidalne. Woda poddana makrofiltracji jest pozbawiona polisacharydów, ale i barwników czy brzydkiego zapachu. Eliminowana jest także część wirusów.

Ultrafiltracja wody – właściwe rozwiązanie dla wód powierzchniowych

Warto zwrócić uwagę na zastosowanie ultrafiltracji nie tylko w przypadku wody dostarczanej do gospodarstw domowych, ale także w przemyśle. Właśnie w przemyśle wykorzystuje się ją jako prefiltrację, zatem dokonuje się jej przed filtrem odwróconej osmozy. Samo zastosowanie filtru działa jak dezynfekcja, ale także redukuje utlenialność. Ultrafiltracja ma szerokie spektrum zastosowania i coraz częściej wykorzystuje się ją w przemyśle. Także oczyszczalnie ścieków coraz bardziej przekonują się do tej metody, która niewątpliwie jest bardzo skuteczna. Oczywiście trzeba pamiętać, że przed zastosowaniem ultrafiltracji niezbędne jest zastosowanie filtrów mechanicznych, gdyż w innym przypadku może dojść do zapchania sita membrany kapilarnej. Niektórzy uważają, że po membranie warto zastosować wkład węglowy. Dzięki temu poprawia się smak wody i nie wyczuwa się w niej chloru. Trzeba jeszcze pamiętać, że sama ultrafiltracja nie zmiękcza wody.

Szerokie spektrum zastosowania i zalety stosowania ultrafiltracji w przemyśle

fala-na-wodzieJakość i bezpieczeństwo oferowanych klientom produktów spożywczych muszą być jak największe. Dlatego niezbędne jest stosowanie odpowiednio dobranych metod, dzięki którym produkty spożywcze pozbawione są szkodliwych substancji, a jednocześnie ich smak nie ulega pogorszeniu. W takiej sytuacji metoda ultrafiltracji wydaje się niezwykle dobrym wyborem, gdyż pozwala pozbyć się dużej ilości zanieczyszczeń i wirusów chorobotwórczych. Tutaj duże znaczenie ma zastosowanie porymembran, które zatrzymują cząsteczki o wielkości nawet 0,001 mikrometra. Ultrafiltracja wykorzystywana jest w przemyśle mleczarskim, podczas produkcji mleka i serów, ale stosuje się ją także w całym przemyśle spożywczym. Co ciekawe z metody ultrafiltracji korzystają także branże metaliczne. Dzięki niej dochodzi do separacji emulsji, np. oleju czy też farby. Ultrafiltracja wykorzystywana jest ponadto w przemyśle tekstylnym.

Zalety stosowania technologii ultrafiltracji wody

Technologia ultrafiltracji wody bywa niezbędna i ma naprawdę wiele zalet. Dzięki niej jakość wody znacząco się poprawia, ale także woda nie ma nieprzyjemnego zapachu czy smaku chloru. Jednocześnie jest bezpieczna, nawet przy piciu tej pochodzącej bezpośrednio z kranu, bez przegotowania. Dodatkowo ultrafiltracja jest niezbędnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa produktów spożywczych, takich jak chociażby przetwory mleczne.

Ultrafiltracja jest doskonałym wyborem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. Można tutaj zdecydować się na filtry, które wykorzystują owy proces. Najlepszy wyborem są filtry mikrobiologiczne o wielostopniowej filtracji.

Tomasz Rudzki

Tomasz Rudzki

Ekspert w dziedzinie technologii z zamiłowaniem do podróży i fotografii. Jego artykuły cechuje głęboka analiza i przystępny język, co ułatwia zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Dzięki swojemu doświadczeniu potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy w interesujący sposób.

Artykuły: 161

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *