Dom

Stół w kuchni, czyli od owsianki po wytrawną kolację

Stoły kuchenne to poważny temat do dyskusji projektantów, filozofów i przeciętnych Kowalskich, którzy zastanawiają się, jak do swojej kuchni 3×2 zmieścić jeszcze stół dla czterech osób. Jeśli nie należycie do grona szczęściarzy, którzy w swoim domu posiadają przestrzeń nazywaną jadalnią, pozostaje Wam kreatywność, duża doza dobrego humoru i wiedza, że każda dobra impreza i tak zawsze kończy się w kuchni – zupełnie niezależnie od jej rozmiaru. Co powinniście wiedzieć o stołach kuchennych, zanim zapolujecie na ten wymarzony?

Ideał to 60 cm

Sześćdziesiąt centymetrów to ideał nie tylko dla kobiecej talii – tyle przestrzeni na szerokość powinna mieć każda osoba przy stole. Na szczęście oczekiwana głębokość jest trochę mniejsza, bo to 40 cm. Minimalnej wielkości stół dla czteroosobowej rodziny ma więc wymiary 120×80 cm. W wigilię, kiedy na stole będzie kompletna zastawa ze sztućcami i kieliszkami, najlepiej byłoby jednak mieć zapas 75 cm na człowieka.

Zacznij od swoich potrzeb…

…choć miej na uwadze cały czas, że Twój wybór ograniczony jest metrażem. Innej wielkości stołu będzie potrzebować para, innego rodzina z dwójką dzieci, a jeszcze inną osoby, które uwielbiają przyjmować gości, robią to regularnie, a w dodatku świetnie gotują. W przypadku regularnego przyjmowania gości warto rozważyć stoły kuchenne rozkładane, które można rozłożyć zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba. W przypadku pary i mikro kuchni można wybrać blat i krzesła składane, które można schować, kiedy nie są używane. 

Kształt: jaki będzie najlepszy?

Choć owalne i okrągłe stoły są efektowne, a do tego niezwykle wygodne, zajmują więcej miejsca, co mało która kuchnia będzie mogła wytrzymać. Stoły kuchenne prostokątne lub kwadratowe są dużo praktyczniejsze, bo bez trudu możemy ustawić je pod ścianą. 

Jaki jeszcze powinien być stół w kuchni?

Stoły kuchenne powinny być wytrzymałe i pasować aranżacyjnie od reszty wystroju kuchni. Niskiej jakości stół nie posłuży nam lat, ale i może szybko niszczeć i tracić na wyglądzie. Wybierz taki, którego blat nie odkształci się po postawieniu na nim kubka z wrzącą kawą, który łatwo się czyści i nie trzeba go przykrywać obrusem. Wiele stołów ma wbudowane dodatkowo szuflady i półki – warto rozważyć to rozwiązanie, każde dodatkowe miejsce w kuchni jest na wagę złota. 

Stoły kuchenne to niezbędny wydatek dla każdej rodziny, która nie dysponuje jadalnią. I choć dla niektórych osób kanapa w salonie i stolik kuchenny jest wystarczającą opcją, nas zupełnie nie przekonuje ten scenariusz – obiad wygodniej jest jeść przy pełnowymiarowym stole i niekoniecznie przed telewizorem. Dokonaj pomiarów, pomyśl, czego potrzebuje Twoja rodzina i wybierz stół kuchenny dobrej jakości, który posłuży Wam lata.

Shares: