DomOgród

Czy warto zdecydować się na ogrodzenie żaluzjowe posesji? Jak przesłonić taras?

Ogrodzenia stawiane są od wieków. Kiedyś miały stanowić zaporę dla wroga i ochronę danego miasta, dziś odgradzają nasze posesje i poza funkcją ochronną liczy się też estetyka. Podpowiemy, czy warto zdecydować się na ogrodzenie żaluzjowe, a także jak osłonić taras i zapewnić sobie prywatność.

Czym charakteryzuje się ogrodzenie żaluzjowe?

Ogrodzenia żaluzjowe wykonane są ze słupów i przęseł stalowych, ocynkowanych i malowanych proszkowo, ale można również wybrać takie, które są stworzone z kompozytu WPC. Ten ostatni jest połączeniem tworzywa sztucznego i drewna. Trzeba też zaznaczyć, że takie przęsła w 100% nadają się do utylizacji. Przęsła WPC ponadto są odporne na warunki atmosferyczne, ognioodporne, wolne od pleśni i grzybów. Dobrymi parametrami charakteryzują się także przęsła stalowe. Takie ogrodzenia żaluzjowe tworzone są z z profilu stalowego, a pomiędzy listwami będącymi integralną częścią ramy znajdują się niewielkie prześwity. To inwestor może zadecydować jakiej będą wielkości. Ocynkowanie zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem wilgoci i zmiennych temperatur, z kolei malowanie proszkowe nadaje przęsłom określony kolor, który może być dopasowany do wykończenia elewacji domu. Panel ogrodzeniowy żaluzjowy może również składać się z konstrukcji nośnej i wypełnienia. W tym przypadku przęsło składa się z kształtowników ułożonych ukośnie. Co ciekawe przęsło malowane proszkowo może też występować w dwóch kolorach, np. szarym i imitującym drewno, co sprawia, że ogrodzenie żaluzjowe zyskuje jeszcze lepszą estetykę. To kąt ułożenia przęseł sprawia, że tego rodzaju plot prezentuje się niczym okienna żaluzja.

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie żaluzjowe?

Ten rodzaj ogrodzenia ma liczne zalety. Przede wszystkim gwarantuje duże poczucie bezpieczeństwa, ale i prywatności. Takie ogrodzenia są niezwykle uniwersalne. Modele wykonane z kompozytu świetnie sprawdzą się do bardziej tradycyjnych elewacji w rustykalnym stylu. Z kolei stalowe ogrodzenie żaluzjowe będzie dobrym wyborem do nowoczesnej, minimalistycznej bryły budynku. Warto podkreślić, że taka budowa ogrodzenia ogranicza przedostawanie się zanieczyszczeń. Jednocześnie ogrodzenie jest odporne na warunki atmosferyczne i nawet po wielu latach świetnie się prezentuje. Wystarczy wybrać materiał o odpowiednich właściwościach, czy też zabezpieczony przed korodowaniem. Montaż takich płotów nie jest trudny, co niweluje możliwość popełnienia błędu. Ogrodzenia żaluzjowe świetnie ograniczają ilość przedostających się promieni słonecznych, zapewniając jednocześnie większą dozę intymności osobom przebywającym w ogrodzie. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych przesłon czy taśm maskujących jak w przypadku ogrodzeń panelowych, co dodatkowo ogranicza koszty.

Warto jeszcze wspomnieć o osłonach na taras. W tym przypadku zamiast przęseł żaluzjowych, warto postawić na panele pełne, które stworzone są z ceowników i wypełnione styropianem XPS pokrytym tynkiem. Takie ścianki prezentują się efektownie, a jednocześnie gwarantują prywatność i więcej cienia. Świetnie też skomponują się z ogrodzeniem żaluzjowym posesji. Pamiętajcie jednocześnie, by wybierać metalowe lub kompozytowe płoty żaluzjowe, gdyż takie nie będą podatne na warunki atmosferyczne, mróz czy zmienną temperaturę jak drewniane. Dzięki temu ogrodzenie będzie zachwycać swoją estetyką i jednocześnie będzie łatwe w czyszczeniu. Nie będzie też wymagało prac konserwacyjnych.

Shares: