Sprawdzone sposoby na wnętrze w stylu toskańskim

Toskania to włoska kraina – pełna wakacyjnych wspomnień, bogata w gaje oliwne, winnice i domy o charakterystycznym wystroju. Artystyczne, nieco rustykalne, łączą przytulność i elegancję. Jak stworzyć nastrojowe wnętrza w dobrym guście, inspirowane Toskanią? Sprawdź nasze wskazówki.

Czym charakteryzuje się styl toskański? To włoski design w oszczędnym i wyrafinowanym wydaniu. Toskańskie wnętrza przywołują na myśl ciepło domowego ogniska, pachnącego owocami i ciepłym letnim deszczem, błogości, a przy tym ujmują prostotą i sprawiają, że idealnie można się w nich zrelaksować. Jak zaaranżować dom, by przypominał wysublimowane pomieszczenia rodem z tego regionu Włoch? Zobacz propozycje.

Cechy stylu toskańskiego

Charakterystyczne położenie geograficzne Toskanii sprawia, że człowiek znajduje się w bliskim kontakcie z naturą. Okoliczne winnice, bogata roślinność, wszechobecne cyprysy i drzewka cytrusowe to popularny i urokliwy krajobraz. To właśnie z tego powodu architekci wnętrz nawiązują w projektach do motywów związanych z przyrodą. Dominującymi kolorami są więc barwy ziemi, czyli naturalne beże i szarości, a także złoto, biel i zieleń w różnych odcieniach. Kolorystyka wewnątrz wiernie odwzorowuje toskański pejzaż. Ponadto styl ten czerpie z naturalnych materiałów, takich jak kamień, piaskowiec czy marmur w odcieniach ziemistych oraz drewno, a także szkło. Materiały te mają zastosowanie wewnątrz (ściany, podłogi), ale także na zewnątrz (stopnice gresowe czy elewacje).

Jak stworzyć wnętrze w stylu toskańskim?

Charakterystyczne dla stylu rodem z Toskanii jest użycie materiałów inspirowanych naturą. Dlatego dobór zarówno kolorystyki, jak i elementów wykończenia i wystroju nie może być kwestią przypadku. O co warto zadbać, projektując wnętrze inspirowane tym regionem Włoch?

  • Ściany

Warto wybrać połączenie bieli z kolorami ziemi lub drewnem. Na ścianach z powodzeniem sprawdzą się powierzchnie imitujące drewno, np. płytki drewnopodobne. Są o wiele bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w utrzymaniu niż tradycyjne drzewo. Ale Toskania to także kamień i cegła. I tu z powodzeniem możesz sięgnąć po rozwiązania wiodących producentów płytek, np. Cerrad, i wykorzystać materiały imitujące kamień (z kolekcji Aragon) lub położyć ścianę z płytek klinkierowych (Loft Brick Salt). Aby ściany nie zdominowały wnętrza, płytkami wyłóż centralną ścianę, a resztę pomaluj białą farbą.

  • Podłoga
SPRAWDŹ:  Jak wybierać obrazy na płótnie? Przewodnik po motywach

Wykładając powierzchnię podłogi, wiele osób sięgnie po naturalne drewno. Warto wiedzieć, że takie wykończenie to ryzykowny pomysł, ponieważ drzewo szybko podchodzi wilgocią, jest nietrwałe i łatwo się niszczy. Rozwiązaniem na lata jest podłoga z gresu imitującego prawdziwe deski. Płytki drewnopodobne do złudzenia przypominają ten surowiec, a są przy tym trwałe, nie nasiąkają wodą i mają właściwości antypoślizgowe. Dodatkowo, jeśli chcesz w domu zamontować ogrzewanie podłogowe, wybierz płytki gresowe podobne do naturalnych desek. W odróżnieniu od drewna – są przewodnikiem ciepła.

  • Dodatki

Podczas urządzania domu nie można zapomnieć o dodatkach i odpowiednim umeblowaniu. To one tworzą klimat całego wnętrza. Dobierz meble z jasnego drewna lub poszukaj ich na targu vintage. Efektowne, przeszklone szafy w starym stylu, masywne ramy łóżek czy stoły z nutą Orientu wprowadzą toskański nastrój. Nie zapomnij o dodatkach – dywanach (możesz je także powiesić na ścianach), dużych, szklistych żyrandolach i obrazach z motywem roślinnym. Wprowadź poduchy i narzuty z lnu i bawełny w czystych, jednolitych i stonowanych kolorach. Udekoruj pokoje roślinnością – dobrze sprawdzą się zioła w doniczkach, które kupisz na targu lub w supermarkecie. Zadbaj także o schody – spraw, by odpowiednio dobrane stopnice gresowe wkomponowały się w stylistykę wnętrza.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 659

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *