Turystyka

Serbkie góry – nieodkryta perła na mapie Europy

Serbia stanowi nieodkrytą perłę na mapie gór świata. Wszyscy bez trudu wymieniają najbardziej znane pasma we Włoszech, Francji czy też Hiszpanii, ale jeśli by zapytać o serbskie pasma, to pojawia się zdumienie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z piękna, jakie oferuje ten rejon. W powszechnej świadomości Serbia funkcjonuje jako państwo tranzytowe, ciągle borykające się ze skutkami wojny domowej. Najwyższy czas odkryć jej bogactwo ukryte w przyrodzie!

Zacznijmy encyklopedycznie, czyli kilka słów o najwyższym szczycie

Midżur liczy 2169 m. n.p.m. i leży na granicy serbsko – bułgarskiej. Nie należy do grona najwyższych szczytów w Europie, jednak bez wątpienia może pochwalić się pięknym widokiem na rzeźbę gór Starej Płaniny, w skład którego to pasma wchodzi. Droga na szczyt jest stosunkowo łatwa i praktycznie każdy powinien bez trudu sobie z nią poradzić.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć w miejscowości Babin Zup, gdzie pozostawiamy na parkingu samochód. Tam też znajduje się schronisko. Stamtąd czerwony szlak wiedzie w stronę wyciągu narciarskie, przy którym możemy odnaleźć również knajpę (chcąc jednak do niej zajrzeć warto pamiętać, że jest czynna maksymalnie do godziny 20:00). Droga na Midżur jest świetnie oznakowana, ponieważ systematycznie można napotkać tabliczki informujące, jak daleko jest do szczytu.Trasa pnie się delikatnie w górę, dopiero na końcu należy pokonać bardziej strome podejście. Wejście na Midżur zajmuje ok. 2 godzin.

W drodze na najwyższy szczyt Serbii można napotkać pola kwiatowe, które wiosną w całości są porośnięte przez krokusy. Warto zwrócić uwagę, że nikomu nie przychodzi do głowy ich deptanie czy też zrywanie. Mogą swobodnie rosnąć i cieszyć oczy zdobywających Midżur turystów.

Park narodowy Tara – miejsce, które nie sposób ominąć

Znajdujący się w zachodniej części Serbii Park Narodowy Tara urzeka pięknem otaczającej przyrody oraz prawdziwie górskim klimatem. Najbardziej znanym jego miejscem jest wąwóz Driny, który ma głębokość od 250 do 1000 m. Sam w sobie park posiada wiele ścieżek, z których mogą korzystać zarówno piesi jak i rowerzyści. Na oficjalnej mapie parku można znaleźć 18 ścieżek dla miłośników pieszych wycieczek. Niskie, gęsto zalesione góry przyciągają wielu turystów poszukujących spokoju i odpoczynku na łonie natury.

Rzeka Vrelo jest jednym z najpiękniejszych miejsc w parku, która wije się zakosami między drzewami. Na całym terenie można znaleźć 5 wyjątkowych punktów widokowych, z których rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Będąc w Parku Narodowym Tara nie sposób nie skorzystać również z kolejki wąskotorowej, czyli Szargańskiej Osmicy. Można dzięki niej przejechać zboczami gór przez wąskie tunele. Nieopodal dolnej stacji Szargańskiej Osmicy znajduje się Drvengrad – wieś zbudowana w 2000 roku dla potrzeb filmu Emila Kusturicy „Życie jest cudem”.

Niemalże jak w Bieszczadach – Fruška gora

Fruška gora stanowi połączenie piękna natury i potęgi zabytków. Ten masyw posiada najlepiej rozwiniętą sieć hoteli i pensjonatów oraz dodatkowo winnice, w których zakosztować można najlepszego serbskiego wina. Klimatem przypomina nieco nasze polskie Bieszczady, jednak jest tutaj nieco cieplej i bardziej zróżnicowanie.

Fruška gora posiada 35 monastyrów, spośród których najstarszy pochodzi z XIII wieku. Bez trudu można je odnaleźć, ponieważ większość znajduje się bezpośrednio przy szlakach turystycznych.

Dlaczego warto poznać serbskie góry?

Serbia jest bogata w wiele urokliwych miejsc o zróżnicowanej przyrodzie, a przy tym łatwo dostępnych dla większości turystów. Ze względu na swoją stosunkowo małą popularność poszczególne pasma gwarantują spokój i możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą, a przy tym wyciszenia i odpoczynku. Serbskie góry nie są zbyt wysokie (Midżur jest jednym z najłatwiej dostępnych szczytów w koronie gór Europy), jednak śmiało można powiedzieć, że stanowią nieodkrytą dotąd do końca perłę. Warto odwiedzić Serbię i samemu przekonać się, co mają nam do zaoferowania tamtejsze góry.

Potrzebujesz sprzętu na wyprawę w góry? Najlepiej kupić w sklepie InterSport na terenie Serbii, w najlepszej cenie.

Shares: