W ostatnich latach problem smogu coraz bardziej się pogłębia. Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na nasze zdrowie, występujące i pogłębiające się alergie czy ataki astmy. Ostatnio mówi się również, że smog ma również wpływ na większą podatność na sezonowe choroby układu oddechowego. Warto zatem powziąć skuteczne środki walki z tym właściwie widzialnym wrogiem, bo wysokie stężenie smogu powoduje efekt mgły unoszącej się nad miastem, jednak tak naprawdę to nie aerozol składający się z cząsteczek wody, a skumulowane zanieczyszczenia. Co zatem, Ty możesz zrobić dla środowiska i swojego zdrowia?
Zamiana samochodu na bardziej ekologiczny, najlepiej hybrydowy lub elektryczny
Jak może poprawić się jakość powietrza w związku z zamarciem ruchu na drogach widzieliśmy na przykładzie pandemii koronawirusa. Kiedy lockdown został wprowadzony w całej Europie i wielkie miasta świeciły pustkami przyroda przeżywała swój renesans. Oczywiście nie można powiedzieć, że tylko samochody przyczyniają się do zwiększonej ilości pyłu zawieszonego, ale są jednym z jego źródeł. Największym pozostają oczywiście systemy spalania i ogrzewania, zarówno przemysłowe, jak i prywatne. Przez pewien czas transport drogowy odpowiadał za nawet 80% zanieczyszczeń węglowodorami i 65% tlenkami azotu – tak było w Kalifornii, kiedy zaczęto prowadzić badania nad smogiem. Od tamtego czasu wiele zmieniło się za sprawą regulacji dotyczącej emisji spalin przez samochody osobowe i ciężarowe. Oczywiście do ideału jest ciągle daleko i mówi się, że najlepiej, gdyby większość osób przerzuciła się przynajmniej na samochody hybrydowe lub elektryczne. Jazda na prąd staje się coraz popularniejsza, inną sprawą jest, że to rozwiązanie, które ogranicza emisję spalin, ale przez większe zapotrzebowanie na prąd przyczynia się do wzrostu efektu cieplarnianego, zatem też nie jest idealne, ale na pewno lepsze dla zdrowia, a także środowiska. Efekt cieplarniany jest też znacznie mniejszy niż ten, który powodowany jest spalaniem paliw opałowych.
Wymiana starego pieca na piec nowszego typu albo całkowita zmiana systemu ogrzewania
Skoro jesteśmy przy ogrzewaniu, to oczywiście należałoby odejść od przestarzałych pieców, a także zniwelować maksymalnie spalanie śmieci, które powinno być surowo karane. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że takie postępowanie często nie tyle powodowane jest niewiedzą o szkodliwości, co czynnikami ekonomicznymi, czyli biedą. Warto jednak podkreślić, że powstaje coraz więcej programów termomodernizacyjnych, dzięki którym można wymienić stare źródła ciepła na te nowego typu, a przy okazji otrzymać dofinansowanie, co w rozliczeniu rocznym daje ulgę termomodernizacyjną sięgającą do 53 tys. zł. To maksymalna kwota, którą można odliczyć. Zatem wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne nie musi okazać się bardzo kosztowna, a na pewno środowisko na tym zyska.
Instalacja oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza w domu
Powyższe sposoby to główne realne możliwości ograniczenia smogu, ale nie na wszystko i wszystkich mamy wpływ, dlatego warto chronić się przed wpływem smogu we własnym domu. Można zainstalować w pomieszczeniach nawilżacze i oczyszczacze powietrza. W niektórych oczywiście mogą być konieczne pochłaniacze i oczyszczacze, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić poziom wilgotności na higrometrze, który jest urządzeniem niedrogim i ogólnodostępnym. Oczyszczacze elektryczne wyposażone są w filtry HEPA, które wyłapują wszystkie zanieczyszczenia, w tym te związane ze smogiem. Oczywiście konieczna jest regularna wymiana filtrów. Takie rozwiązanie polecane jest w domach, gdzie zastosowana jest tradycyjna wentylacja grawitacyjna, to znaczy wymiana powietrza następuje poprzez kratki wentylacyjne i uchylanie okien.
Wybór wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła
Najbardziej efektywnym sposobem na zapewnienie czystego powietrza w domu jest wybór wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Z powodu konieczności rezygnacji z tradycyjnych kominów, a także wiercenia w ścianach i sufitach, najlepiej system rekuperacji zaplanować na etapie projektowania domu, choć oczywiście możliwy jest do zastosowania w istniejącym budynku, jednak wiązać się to będzie z większymi kosztami. Nie da się przecenić jakości powietrza, gdy działa mechaniczna wentylacja. Kraków jest miastem, który bije rekordy, jeśli chodzi o stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Ma na to wpływ jego położenie oraz czynniki, o których już była mowa. Jednak miast, gdzie taki problem występuje jest więcej, zwłaszcza w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Zatem mieszkańcom tych regionów podczas budowy domu lub w trakcie termomodernizacji gorąco polecamy zdecydowanie się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Oczywiście przy wyborze rekuperatora muszą wziąć pod uwagę czy może być on wyposażony w filtry antysmogowe – to w tym przypadku warunek niezbędny.
Smog jest niewątpliwie dużym problemem. Stosując odpowiednie metody możemy niwelować jego wpływ na nasze życie, przynajmniej w zaciszu domowym. Na zewnątrz pomocne mogą być maski antysmogowe. To chyba jedyny pozytyw, który płynie z pandemii, że chronimy częściowo nasze drogi oddechowe przed smogiem.