Turystyka

Pomysły na weekend dla aktywnych

Lato to idealny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ładna pogoda i wolny czas motywują do aktywności na łonie natury. Zastanawiasz się, gdzie pojechać na krótki urlop? Podpowiadamy, jak kreatywnie i aktywnie spędzić weekend w Polsce!

Weekend w górach

Jak aktywnie spędzić weekend? Oczywiście w górach! Polskie góry oferują wiele przepięknych miejsc, które zobaczysz jedynie po pokonaniu kilku lub kilkunastu kilometrów. Pamiętaj, aby wybrać szlak dopasowany do stanu twojego organizmu, formy i fizycznych możliwości. Unikaj wspinania się po łańcuchach, jeśli do tej pory twoja aktywność w górach ograniczała się jedynie do przechadzek po dolinach.

Planując weekend w górach, zaopatrz się w dobre buty trekkingowe, luźne i przewiewne ubrania, kurtkę przeciwdeszczową, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Miej ze sobą także krem z SPF, butelkę z wodą (najlepiej wielorazowego użytku!) i drobne przekąski, po które sięgniesz, gdy dopadnie cię głód. Sprawdź, gdzie na twojej trasie znajduje się najbliższe schronisko – tam skorzystasz z toalety, a także spokojnie i komfortowo prześpisz noc.

Relaks nad wodą

Weekend nad wodą nie musi oznaczać jedynie leżenia plackiem na plaży, gdzie twoją jedyną aktywnością jest smarowanie się kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Możesz wybrać się nad morze czy jezioro, aby popływać, pograć w siatkówkę czy porzucać frisbee. Możesz także dużo spacerować, odkrywać nieznane dotąd zakątki i interesujące miejsca.

Wycieczka rowerowa

Wspaniałym pomysłem na aktywne spędzenie weekendu jest dwudniowa wycieczka rowerowa. Oczywiście do takiej przejażdżki musisz mieć odpowiednią kondycję. Nie wybieraj się w długą trasę, jeśli w tym sezonie twój rower raz czy dwa wyjechał z garażu.

Czy warto jeździć na rowerze? Ta aktywność ma wiele zalet – m.in. wzmocnienie mięśni, dotlenienie krwi, spalanie kalorii, poprawa samopoczucia. Kolejnym wielkim plusem rowerowych wycieczek jest to, że samodzielnie możesz wyznaczać trasę podróży i zwiedzać miejsca, które trudno zobaczyć podczas zwykłego spaceru, a tym bardziej wycieczki autobusem czy pociągiem. Organizując aktywny weekend na rowerze, możesz również poruszać się po turystycznych szlakach rowerowych. Zazwyczaj prowadzą one obok atrakcji turystycznych, a dodatkowo często znajdują się przy nich bazy noclegowe, co jest niezwykłym ułatwieniem podczas kilkudniowych wycieczek.

Wycieczkę rowerową warto urozmaicić biwakiem na świeżym powietrzu. Przed wyjazdem przygotuj pyszne przekąski, po które sięgniesz w trakcie odpoczynku. Inspirujące przepisy na przekąski idealne na przejażdżkę rowerową znajdziesz na Carrefour.pl. Jeśli lubisz noclegi pod chmurką, oczywiście możesz zabrać ze sobą namiot i zorganizować niezapomniany biwak.

Spływ kajakowy

Idealną propozycją na letni weekend jest spływ kajakiem. To fantastyczna forma aktywnego spędzenia wolnego czasu, z której mogą korzystać dzieci i dorośli. Jeśli zdecydujesz się na spływ z twoją pociechą, wybierz trasę odpowiednią do wieku dziecka. Taka forma aktywnego wypoczynku wzmacnia kondycję, poprawia samopoczucie, umożliwia bliski kontakt z naturą. Spływ kajakowy oferuje naprawdę atrakcyjne widoki i możliwość podziwiania świata z innej perspektywy. To świetny sposób na rodzinną wycieczkę lub weekendowy wypad ze znajomymi.

Bez względu na to, który z aktywnych sposobów na spędzenie wolnego czasu wybierzesz, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Zawsze miej ze sobą krem z filtremnakrycie głowy i okulary, które ochronią przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Do plecaka włóż również apteczkę wyposażoną w płyn do dezynfekcji, środki opatrunkowe oraz leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. Nie zapomnij także o odpowiednim nawodnieniu, nie tylko podczas upałów. Zaplanuj niezapomniany wypoczynek – zrelaksuj się i naładuj baterie w weekend!

Shares: