Dom

Płytki ceramiczne jako mozaika

Płytki mozaikowe stanowią doskonałą alternatywę do płytek o dużych rozmiarach. Dzięki szerokim możliwościom aranżacyjnym nadają wnętrzom łazienkowym niepowtarzalny, unikatowy charakter. Dzięki temu nawet małe pomieszczenia nabierają luksusowego charakteru. Bogactwo kształtów, kolorów i materiałów, z których są wykonane stanowi o biżuteryjnym wręcz charakterze płytki jaką jest mozaika.

Czy należy bać się kładzenia płytek mozaikowych?

Mimo coraz większej popularności nadal jeszcze wiele osób miewa obawy przed kładzeniem mozaik. Największe wątpliwości budzi zazwyczaj wydająca się trudną i skomplikowaną obróbka techniczna jak i późniejsza pielęgnacja czy utrzymanie czystości powierzchni wyłożonych mozaikami. Nic bardziej mylnego – płytki w formie mozaiki owszem wymagają precyzji i dokładności w kładzeniu oraz zastosowania sprawdzonych materiałów do klejenia i fugowania, jednak nie jest to aż tak bardzo skomplikowane jakby się mogło wydawać. Wprawna ręka fachowca z odpowiednio dobranymi narzędziami do obróbki zwykłych płytek ceramicznych poradzi sobie bez problemu z docinaniem czy klejeniem mozaiki. Trochę większą obawę wzbudza docinanie pod kątem 45 stopni, tak by wykończyć narożniki, tutaj rynek oferuje precyzyjne cięcie laserem wodnym tzw. water jet, który znajdziemy w ofercie wielu firm kamieniarskich. Jeśli nie mamy dostępu do tego typu usługi wystarczy do cięcia użyć szlifierki kątowej, wyposażonej w tarczę do cięcia gresu a następnie lekko oszlifować krawędzie zwykłym papierem ściernym o odpowiedniej gramaturze. Ogromna zaletą mozaiki ceramicznej jest też to, że jeśli dobrze rozplanujemy układ ułożenia plastrów, odcięte elementy możemy wykorzystać na uzupełnienie brakujący połówek na krawędziach. Natomiast zdarzy nam się niechcący uszkodzić fragment mozaiki, pojedynczy element bez problemu możemy oderwać od siatki i zastąpić go nowym, nie marnując całej płytki w formie plastra. Dzięki temu nie będziemy mieć dużych strat materiałowych jak to czasami ma miejsce przy standardowych formatach płytek ceramicznych. Kiedy nasze mozaiki ceramiczne są już odpowiednio wymierzone i docięte można przyklejać je na ściany czy podłogi. Pamiętajmy jednak, że powierzchnie pod mozaikę muszą być bardzo równe a wszelkie tynki czy wylewki dobrze doschnięte. Klej do mozaik musi być zawsze przystosowany do podłoża a fugowanie wykonane najlepiej po kilku dniach od przyklejenia.  Przed zakupem klejów czy fug dobrze jest zasięgnąć informacji, których produktów najlepiej używać aby uzyskać optymalne efekty i ułatwić sobie pracę. Można to zrobić bezpośrednio u producenta mozaiki jakim jest Raw Decor. Eksperci firmy chętnie dzielą się swoją wiedzą na dostępnej infolinii lub drogą mailową.

Co z pielęgnacją?

Mozaiki ceramiczne Raw Decor są bardzo łatwe w pielęgnacji. Tego typu płytki dzięki pokryciu ich warstwą szkliwa nie wymagają żadnej impregnacji a wręcz jest ona niewskazana, gdyż chemiczna warstwa mogła by zostawić na powierzchni szkliwa brzydką, niechcianą warstwę w postaci matowego filtru. Dzięki swej niskiej nasiąkliwości, gładkim, szkliwionym powierzchniom oraz zaoblonym krawędziom mozaiki ceramiczne nie przyjmują na trwałe brudu. Wystarczy czyścić je systematycznie z zabrudzeń wodą z odrobiną detergentu a przez długie lata będą cieszyły oko swoim wyglądem. W pomieszczeniach narażonych na długo trwałe zabrudzenia czy w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą z powodzeniem można używać do czyszczenia silniejszych środków o działaniu dezynfekującym.

Jeśli więc zamarzy nam się pomieszczenie przyozdobione modnymi mozaikami nie bójmy się śmiało korzystać z bogatej oferty świata płytek mozaikowych.

Shares: