Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń dla całej rodziny. Wiele osób nazywa ją nawet sercem domu. W związku z tym wyposażenie kuchni powinno być funkcjonalne i wygodne. Wybierając lodówko-zamrażarkę, warto kierować się nie tylko jej wyglądem, ale i dokładnymi parametrami technicznymi. Na co zwrócić uwagę, aby nie doświadczyć zawodu?
Rodzaje chłodziarek
Lodówko-zamrażarka to jeden ze sprzętów AGD, który znajduje się w sklepach z elektroniką w wielu modelach. Na pierwszy rzut oka różnica między nimi polega na wielkości, marce, ilości i ułożeniu półek. Jednakże w praktyce o wydajności sprzętu świadczą jego dokładne parametry techniczne.
Lodówka turystyczna jest najprostszym oraz najmniejszym rodzajem chłodziarki, który służy przede wszystkim do transportu i przechowywania pożywienia w trakcie wyjazdów, np. wakacyjnych. Posiada wygodny uchwyt do przenoszenia. Nie ulega wątpliwości, że przyda się w każdym domu.
Jednodrzwiowe lodówki sprawdzają się w przypadku singli, a także, ze względu na gabaryty, często są wstawiane do domków letniskowych. Część modeli została wyposażona w zamrażarki, co jest szczególnie wygodne w sezonach letnich. Wyróżniają się one niewielką pojemnością.
Dwudrzwiowe lodówki podzielone są na dwie komory – chłodzącą i mrożącą, przy czym ta druga jest zlokalizowana na dole. Są to wysokie sprzęty o optymalnej pojemności, z których najczęściej korzystają polskie rodziny, dlatego też mówi się o nich jako o standardowych rozwiązaniach do kuchni.
Modele Side by Side to bardziej rozbudowane urządzenia z dwojgiem położonych obok siebie drzwi, które otwierane są na zewnątrz. Idealnie wpasowują się w duże wnętrza i często wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak np. kostkarka do lodu.
Czym kierować się podczas zakupu lodówko-zamrażarki?
Wybierając nową lodówkę do domu, warto zapoznać się z jej parametrami technicznymi, które mają wpływ na wydajność pracy i wygodę użytkowania. Są nimi m.in.:
- klasa energetyczna lodówki – ma kolosalne znaczenie, ponieważ lodówka, jako jeden z nielicznych sprzętów w domu, nigdy nie jest odłączona od prądu. Inwestując w chłodziarkę o klasie energetycznej od A do A+++ (im więcej plusów, tym lepiej), można znacząco obniżyć rachunki za energię;
- pojemność – to kwestia bardzo indywidualna i dobiera się ją do potrzeb rodziny;
- ilość agregatów i termostatów – będzie świadczyła o sposobie pracy lodówki. Dla przykładu jeden agregat i termostat mówi o jednoczesnej pracy chłodziarki i zamrażarki. Jeśli na wyposażeniu lodówki znajdują się dwa agregaty i dwa termostaty, jest to informacja o niezależnej pracy dwóch komór, a zatem istnieje możliwość tymczasowego wyłączenia zamrażarki;
- głośność – ma to duże znaczenie, jeśli kuchnia połączona jest z salonem, tworząc aneks kuchenny. Poziom hałasu, który generuje lodówka, może przeszkadzać domownikom. Optymalnie jest wybrać model wytwarzający hałas zbliżony do 38 dB.
Na ostateczną cenę lodówko-zamrażarki wpływa wiele czynników, w tym marka, pojemność i opcje dodatkowe. Najtańsze modele można zakupić już za ok. 1000 złotych.