Strona główna Dom Lodówko-zamrażarka – na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu?

Lodówko-zamrażarka – na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń dla całej rodziny. Wiele osób nazywa ją nawet sercem domu. W związku z tym wyposażenie kuchni powinno być funkcjonalne i wygodne. Wybierając lodówko-zamrażarkę, warto kierować się nie tylko jej wyglądem, ale i dokładnymi parametrami technicznymi. Na co zwrócić uwagę, aby nie doświadczyć zawodu?

Rodzaje chłodziarek

Lodówko-zamrażarka to jeden ze sprzętów AGD, który znajduje się w sklepach z elektroniką w wielu modelach. Na pierwszy rzut oka różnica między nimi polega na wielkości, marce, ilości i ułożeniu półek. Jednakże w praktyce o wydajności sprzętu świadczą jego dokładne parametry techniczne.

Lodówka turystyczna jest najprostszym oraz najmniejszym rodzajem chłodziarki, który służy przede wszystkim do transportu i przechowywania pożywienia w trakcie wyjazdów, np. wakacyjnych. Posiada wygodny uchwyt do przenoszenia. Nie ulega wątpliwości, że przyda się w każdym domu.

Jednodrzwiowe lodówki sprawdzają się w przypadku singli, a także, ze względu na gabaryty, często są wstawiane do domków letniskowych. Część modeli została wyposażona w zamrażarki, co jest szczególnie wygodne w sezonach letnich. Wyróżniają się one niewielką pojemnością. 

Dwudrzwiowe lodówki podzielone są na dwie komory – chłodzącą i mrożącą, przy czym ta druga jest zlokalizowana na dole. Są to wysokie sprzęty o optymalnej pojemności, z których najczęściej korzystają polskie rodziny, dlatego też mówi się o nich jako o standardowych rozwiązaniach do kuchni. 

Modele Side by Side to bardziej rozbudowane urządzenia z dwojgiem położonych obok siebie drzwi, które otwierane są na zewnątrz. Idealnie wpasowują się w duże wnętrza i często wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak np. kostkarka do lodu. 

Czym kierować się podczas zakupu lodówko-zamrażarki? 

Wybierając nową lodówkę do domu, warto zapoznać się z jej parametrami technicznymi, które mają wpływ na wydajność pracy i wygodę użytkowania. Są nimi m.in.:

  • klasa energetyczna lodówki – ma kolosalne znaczenie, ponieważ lodówka, jako jeden z nielicznych sprzętów w domu, nigdy nie jest odłączona od prądu. Inwestując w chłodziarkę o klasie energetycznej od A do A+++ (im więcej plusów, tym lepiej), można znacząco obniżyć rachunki za energię;
  • pojemność – to kwestia bardzo indywidualna i dobiera się ją do potrzeb rodziny;
  • ilość agregatów i termostatów – będzie świadczyła o sposobie pracy lodówki. Dla przykładu jeden agregat i termostat mówi o jednoczesnej pracy chłodziarki i zamrażarki. Jeśli na wyposażeniu lodówki znajdują się dwa agregaty i dwa termostaty, jest to informacja o niezależnej pracy dwóch komór, a zatem istnieje możliwość tymczasowego wyłączenia zamrażarki;
  • głośność – ma to duże znaczenie, jeśli kuchnia połączona jest z salonem, tworząc aneks kuchenny. Poziom hałasu, który generuje lodówka, może przeszkadzać domownikom. Optymalnie jest wybrać model wytwarzający hałas zbliżony do 38 dB.

Na ostateczną cenę lodówko-zamrażarki wpływa wiele czynników, w tym marka, pojemność i opcje dodatkowe. Najtańsze modele można zakupić już za ok. 1000 złotych. 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij