Budownictwo

Łazienka w domu jednorodzinnym. Cenne porady dla przyszłych inwestorów.


Łazienka to jedno z bardziej wymagających pomieszczeń do aranżacji. Często z racji nieregularnych kształtów, czy niewielkiej powierzchni, okazuje się trudna do wykończenia. Wybierając projekt domu warto przemyśleć lokalizację i układ, a nawet liczbę łazienek. Co warto wiedzieć o łazienkach w domu jednorodzinnym? Poznajmy bliżej temat.

Świadomy wybór – ile łazienek w Twoim domu?

Przeglądając projekty domów musimy zwrócić uwagę na liczbę łazienek. To kluczowa kwestia, wpływająca na komfort i swobodę mieszkania. W każdym przypadku liczy się przede wszystkim swoboda poruszania się. Do każdego typy domu powinniśmy dobrać taką łazienkę, by nie była ona dla nas uciążliwa i dała się wygodnie użytkować. Na tym etapie dokonujemy wyborów, w stylu; wanna, czy kabina, pralka w łazience, czy w kuchni? Projekty domów jednorodzinnych mają w różny sposób rozwiązane liczbę i lokalizację łazienki.

Łazienka w domu parterowym.

Jeśli wybieramy projekty domów parterowych o niewielkich rozmiarach zwykle godzimy się z faktem, że w naszym domu będzie jedna łazienka. W takiej sytuacji warto by miała ona właściwe rozmiary, tak by mieściła wszystkie niezbędne elementy armatury. Zbyt mała łazienka będzie nie tylko mniej komfortowa, ale również trudna w aranżacji. Jeśli wybrany przez nas projekt domu parterowego ma zaprojektowane dwie łazienki, dobrze by były ulokowane obok siebie. To praktyczne ze względu na oszczędność w wykonaniu instalacji oraz tańsze, dzięki możliwości korzystania ze wspólnego komina wentylacyjnego.

Dom przy Bukowej 19Dom przy Bukowej 19 – www.galeriadomow.pl

Przyjemna strefa relaksu na poddaszu.

Kiedy analizujemy projekty domów z poddaszem użytkowym zwykle do czynienia mamy z inną sytuacją. Na parterze projektuje się w nich mniejszą łazienkę, a na poddaszu większą, często w formie kąpielowego pokoju. Pierwsza ma za zadanie obsługiwać odwiedzających nas gości oraz stanowi podstawową łazienkę dla aktywności w strefie dziennego pobytu. Zwykle jest mniejsza, a czasem wręcz jest to sama toaleta, bez kabiny prysznicowej, czy wanny. Gdy wybieramy dom z poddaszem warto jednak wybrać taki projekt domu, by również na parterze można było skorzystać z możliwości kąpieli. Posiadanie dwóch pełnowartościowych łazienek skutecznie rozładowuje poranne korki tworzące się przed wyjściem do pracy, czy szkoły. Kąpielowy pokój, zlokalizowany na poddaszu, to główna łazienka domu. Ma większe rozmiary, często od 6-8 do kilkunastu metrów kwadratowych. W najbardziej komfortowych wersjach posiada narożną wannę, kabinę prysznicową, podwójną umywalkę, sedes i bidet. Bez problemu zmieścimy w niej również pralkę. Dwie łazienki to wybór optymalny, ale jeszcze lepiej gdy są trzy…

Łazienka w sypialni małżeńskiej – wygoda w wersji premium.

Najbardziej komfortową sytuację gwarantuje nam prywatna łazienka w master bedroom. Apartament małżeński to w pełni wyposażony pokój, w którym zaprojektowano prywatną łazienkę oraz garderobę. Posiadanie takiej sypialni całkowicie rozwiązuje sytuację braku wolnej łazienki. Wieczorem możemy skorzystać z gorącej kąpieli tuż przed zaśnięciem, a rano wziąć szybki prysznic i gotowi przyjść na śniadanie. Pokój w stylu master bedroom z osobistą łazienką jest często projektowany w domach z poddaszem użytkowym, w pomieszczeniu nad garażem. Pokój dostępny jest zazwyczaj z poziomu spocznika na schodach, więc znajduje się pomiędzy przestrzeniami parteru i poddasza. To miejsce na uboczu, gwarantujące spokój i poczucie intymności.

Dom przy Bukowej 19Dom przy Bukowej 19 – www.galeriadomow.pl

Jak stylowo urządzić każdą łazienkę?

Łazienka jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń do wykończenia. Musimy zadbać o odpowiednie materiały, trwałe i odporne na wilgoć. Istotny jest również dobór kolorystyki płytek. Jaśniejsze barwy skutecznie rozświetlą wnętrze, a w połączeniu z lustrami wydatnie powiększą optycznie wnętrze. W nowoczesnych łazienkach dobrze sprawdzają się odcienie stalowe, betonowa okładzina, czy płytki w kolorze inox. Dużą role odgrywa również szkło, nie tylko w postaci luster, lecz również zabudowy wanny, czy natrysku.

Istotna rolę w aranżacji łazienki odgrywa oświetlenie. Najlepszym sposobem na dobre doświetlenie wnętrza jest punktowe rozmieszczenie źródeł światła. Jedna centralna lampa może nie wystarczyć. Stylowe kinkiety, oświetlenie led w podłodze, czy wokół luster to gustowne smaczki, które urozmaica wygląd naszej łazienki.

W łazience powinniśmy się czuć komfortowo, dlatego warto zaaranżować ją według własnego stylu i gustu. To przestrzeń relaksu, koniecznego dla poprawnego funkcjonowania w codziennym życiu. Zamykając drzwi łazienki powinniśmy zrzucać z siebie nie tylko szlafrok, ale również trudy codziennych spraw. Wtedy nasz dom jest prawdziwą oazą spokoju i przestrzenią komfortowego życia.

Shares: