Zdrowie

Kropelkowe nietrzymanie moczu. Jak sobie z tym radzić?

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która może dokuczać osobom w różnym wieku i nie należy tej dolegliwości przyporządkować wyłącznie do osób starszych. Statystyki pokazują, że problem może dopaść także osoby młode – bez względu na płeć! Pierwsze niekontrolowane kropelki moczu na bieliźnie często bywają bagatelizowane… Wysiłek fizyczny, kichnięcie, kaszel – myślisz: to może przydarzyć się każdemu! – to prawda, lecz gdy sytuacja ma miejsce coraz częściej i zaczynasz odczuwać dyskomfort, to znaczy, że niezwłocznie należy wziąć sprawy w swoje ręce i nie pozwolić by inkontynencja zdominowała Twoje życie!

Nietrzymanie moczu: dlaczego i skąd?

Nietrzymanie moczu może przyprawiać o wstyd, a przypadłość ta uchodzi płazem wyłącznie malutkim dzieciom – inne przypadki raczej bywają wytykane palcami. Problem nietrzymania moczu, bywa powodem wycofania się wielu osób z życia towarzyskiego i społecznego. Należy przy tym pamiętać, że przypadłość ta dotyczy nie tylko Ciebie i nie zostajesz osamotniony z problemem – inkontynencja dotyka naprawdę wielu ludzi niezależnie od płci i wieku! Niekontrolowany wyciek moczu z cewki moczowej, popuszczanie moczu, nietrzymanie moczu, inkontynencja… Niezależnie jakie nazewnictwo przyjmiemy, zawsze chodzi o to samo. Dolegliwości możemy łączyć z: towarzyszącymi chorobami neurologicznymi, urazem kręgosłupa, z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (podczas wykonywania niektórych czynności jak: kichnięcie, kaszel, dźwiganie) czy też z nietrzymaniem moczu, któremu towarzyszy parcie (pęcherz nadreaktywny). Schorzenie niezależnie od typu może objawiać się z różnym nasileniem – od lekkiego, poprzez średnie aż do ciężkiej inkontynencji.

Inkontynencja u kobiet

Problem nietrzymania moczu u kobiet i u mężczyzn przybiera zgoła odmienną postać – warunkuje to anatomia. Kobiety – zwłaszcza te, które przebyły kilka razy okres ciąży i rodziły naturalnie, są zdecydowanie bardziej narażone na osłabienie mięśni dna miednicy i tym samym możliwość wystąpienie inkontynencji. Wiele kobiet zgłasza się po specjalistyczną poradę w związku z nietrzymaniem moczu po przekroczeniu 40. roku życia oraz w okresie menopauzy. Negatywny wpływ na kondycję pęcherza moczowego ma również nadwaga oraz ciężka praca.

Czy nietrzymanie moczu można leczyć?

Niekontrolowane popuszczanie – nawet niewielkiej ilości moczu, nie powinno zostać zbagatelizowane! Należy pamiętać, że im szybciej podejmiemy właściwe działania, tym bardziej zwiększamy szanse na powstrzymanie dalszego postępu dolegliwości. Do kogo po pomoc? Obowiązkowa ścieżka dla Twojego zdrowia to wizyta u urologa i dodatkowo – w przypadku kobiet także u ginekologa. Czasami wystarczy nieco dyscypliny i wprowadzenie specjalnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy, innym razem specjalista zaleci leczenie farmakologiczne, a w ostateczności konieczna może być ingerencja chirurgiczna.

Dyskrecja i ochrona – tego szukamy!

Terapia nietrzymania moczu wymaga cierpliwości, a na efekty ćwiczeń i na działanie stosowanych środków farmakologicznych trzeba zaczekać. W każdym z przypadków warto pokonać nieśmiałość i zapoznać się z asortymentem materiałów chłonnych, które pomogą Ci normalnie funkcjonować. Takim wsparciem mogą być produkty Tena lub Seni – to wiodące marki na polskim rynku. Cieszącą się dużą popularnością wśród pacjentów jest marka Tena (zobacz tu: https://www.i-apteka.pl/firm-pol-1335785094-TENA-SCA-Hygiene-Products.html), w ofercie której znajdziemy: pieluchomajtki, bieliznę chłonna, wkłady i wkładki anatomiczne oraz specjalistyczne kosmetyki ochronne – wybór jest naprawdę spory! Ważne jest, by wybrać produkty odpowiadające Twoim potrzebom.

Bądź lady

Wycofanie z normalnej aktywności czy ograniczenie spotkań rodzinnych lub przyjacielskich nie jest dobrym rozwiązaniem! Boisz się, że Twój problem wyjdzie na jaw? Przeraża Cię perspektywa pozostawienia po sobie mokrej plamy na kanapie lub lęk przed tym, że bliscy poczują od Ciebie nieprzyjemny zapach moczu? Nie martw się – są na to sposoby! Podstawa to maksymalna ochrona, którą musisz sobie zapewnić, by czuć się komfortowo i bezpiecznie w każdej sytuacji. Obecnie materiały higieniczne o charakterze chłonnym, tworzone są z zastosowaniem technologii, które zapewniają błyskawiczne wchłanianie wilgoci i całkowitą ochronę przed odorem.

Marka Tena w propozycji dla kobiet przestawia produkty w postaci specjalistycznych wkładek i podpasek z systemem Fresh Odour Control. Wskazane produkty są cieniutkie i niezwykle dyskretne, do tego zadbano także o design produktu – bardzo kobiecy, stąd dla niewtajemniczonych wkładki chłonne Tena nie będą kojarzone ze specjalistycznym produktem dla osób z problemem kropelkowego nietrzymania moczu, a bardziej z klasyczną podpaską. Nazewnictwo także nie wzbudza podejrzeń: Tena Lady Slim Mini Magic, Tena Slim Ultra Mini, Tena Lady Normal i inne w zależności od stopnia nietrzymania moczu, a każdy z tych produktów został stworzony z uwzględnieniem kobiecych potrzeb i anatomii.

Shares: