Zdrowie

Leki na ból gardła i chrypkę – poradnik wyboru najlepszego preparatu

Chrypka, jak i ból gardła świadczą zazwyczaj o infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawiają się również wśród osób, których praca wymaga częstego używania głosu. W aptekach dostępnych jest wiele środków bez recepty, polecanych przy tego typu objawach.

Jakie leki na chrypę i ból gardła warto stosować? Czym kierować się przy wyborze właściwego preparatu?

Ból gardła i chrypka — skąd się biorą?

Najczęstszą przyczyną chrypki i bólu gardła jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Objawy te pojawiają się również u osób, które zbyt długo przebywały w klimatyzowanym pomieszczeniu. Skutkiem tego bywa przesuszenie i wyziębienie śluzówki gardła.

Innym ich powodem jest nadwyrężenie strun głosowych spowodowanych pracą głosem. Ponadto ból gardła i chrypka często są objawem refluksu, a także mogą pojawić się w wyniku wdychania substancji drażniących.

Jak wybrać najlepsze leki na chrypkę i ból gardła?

Przy wyborze odpowiedniego leku na chrypkę i ból gardła warto zapoznać się z jego składem oraz zastosowaniem. Niektóre leki sprawdzą się lepiej w przypadku infekcji ze względu na zawartość składników o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i przeciwzapalnym.

Natomiast gdy chrypka jest wynikiem zbytniego obciążenia strun głosowych, lepiej użyć środków, które zawierają substancje nawilżające takie jak np. kwas hialuronowy czy oleje roślinne.

Leki na chrypkę i ból gardła mogą być dodatkowo wzbogacone ekstraktami roślinnymi m.in. z szałwii lekarskiej czy porostu islandzkiego, jonami srebra, witaminami i składnikami mineralnymi.

Leki na chrypkę i ból gardła — przegląd preparatów

  • Pastylki i tabletki — zawierają substancje zwalczające wirusy, bakterie lub grzyby. Dodatkowo łagodzą obrzęki i znieczulają. Część z nich ma w swoim składzie składniki powlekające błonę śluzową gardła, które działają łagodząco i nawilżająco.
  • Płyny do płukania gardła — mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i odkażające. Polecane są osobom dorosłym i dzieciom, które potrafią samodzielnie wykonać płukanie gardła.
  • Aerozole i spraye — preparaty te są łatwe w użyciu i wykazują natychmiastowe działanie. Podobnie jak tabletki zawierają składniki przeciwbólowe i pomocne w zwalczaniu drobnoustrojów.
  • Syropy — syropy bazują najczęściej na wyciągach roślinnych i poleca się je zwłaszcza dzieciom. Ponadto są wzbogacane o witaminy i składniki mineralne.

Domowe sposoby wspierające leczenie chrypki i bólu gardła

Poza doborem odpowiednich preparatów mających za zadanie zmniejszyć chrypkę i dolegliwości bólowe gardła warto zastosować kilka dodatkowych zaleceń. Przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie gardła. W związku z tym kluczowe będzie picie dużych ilości płynów. Może to być zwykła woda lub napary ziołowe z rumianku czy szałwii, które ponadto mają właściwości łagodzące i przeciwzapalne.

Innym dobrym pomysłem jest stosowanie inhalacji. W tym celu należy wlać do miski gorącą wodę z dodatkiem ziół bądź soli. Następnie przez ok. 15 minut powinno się wdychać parę wodną unoszącą się nad miską. Inhalacje najlepiej wykonywać pod przykryciem.

Co więcej, do diety warto włączyć imbir, miód i czosnek. Składniki te mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, a dodatkowo wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego. Produkty te można dodawać m.in. do potraw lub do ciepłych napojów.

Leki na chrypę i ból gardła różnią się między sobą składem, właściwościami i formą podania. Poza nimi warto wspomagać się stosowaniem odpowiedniej diety oraz wypijaniem większej ilości płynów. W przypadku wątpliwości co do wyboru właściwego sposobu leczenia warto zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.

Shares: