Dom

Kinkiety – wszystko co musisz wiedzieć o nowoczesnej oprawie oświetleniowej

Oprawa kinkietowa cieszy się w polskich domach i lokalach usługowych niesłabnącą popularnością. To minimalistyczne w swojej formie oświetlenie ma ogromny potencjał do tworzenia odpowiedniego nastroju i dobrze wygląda praktycznie w każdym wnętrzu. Nic dziwnego, że kinkiety są dziś prawie tak samo popularne, jak lampy wiszące. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Czym jest kinkiet i z czego się składa?

Kinkiety to drugie obok lamp sufitowych najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o oświetlenie we współczesnych wnętrzach. Jednak w przeciwieństwie do lamp wiszących, kinkiety są montowane na ścianach. Ten rodzaj oprawy oświetleniowej idealnie sprawdza się jako dodatkowe światło, które może mieć także wartość dekoracyjną.

Klasyczna oprawa tego typu składa się z żarówki lub lampy kinkietowej i klosza rozpraszającego światło. Kinkiety doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie wystarcza światło z sufitu, albo wolnostojąca lampa. Bardzo dobrze radzą sobie z doświetlaniem ciemnych kątów, rogów pomieszczeń i skosów. Gdzie ich szukać? Jeśli cenisz wysoką jakość oraz modny design, sprawdź ofertę kinkietów MAXLIGHT.

Jak dobrać odpowiednie kinkiety do wnętrza?

Każdy wybór oświetlenia do salonu, sypialni, łazienki, kuchni czy jadalni, powinien zaczynać się od wyboru światła głównego, które najczęściej pada z sufitu, albo z jednej lub kilku ustawionych koło siebie lamp stojących i wspomaganych mniejszymi lampkami na biurko czy szafkę nocną. Kinkiet nigdy nie powinien funkcjonować jako samodzielne światło, zwłaszcza w pomieszczeniach o dużym metrażu, albo z niewielką liczbą okien. Kinkiety po prostu się do tego nie nadają.

Zdecydowanie lepiej zrobisz, jeśli wykorzystasz oprawę kinkietową do wzmocnienia innego źródła światła, albo potraktujesz je bardziej w kategoriach dekoracyjnych i estetycznych. W końcu dobrze dobrany kinkiet nie tylko jest w stanie podkreślić oryginalny wygląd każdego wnętrza, ale także potrafi sprytnie ukryć mankamenty pomieszczenia.

Do jakich wnętrz pasują współczesne oprawy kinkietowe?

Dobra oprawa kinkietowa powinna dawać przyjemne, nastrojowe światło, które zdecydowanie nie może razić – służy do tego właśnie klosz rozpraszający światło, w jaki powinien być wyposażony każdy dobrej jakości kinkiet. Jednak względy praktyczne to zdecydowanie niejedyne kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę. Odpowiednie oświetlenie potrafi zdziałać cuda, ale estetyczna i atrakcyjna wizualnie oprawa jest równie ważna, co natężenie światła i jego barwa.

Czy kinkiety nadają się do łazienki?

Jak najbardziej. Ogromną zaletą takiej oprawy jest jej schludny i oszczędny wygląd – większość instalacji jest ‘schowana’, dzięki czemu całość sprawia z zewnątrz bardzo eleganckie i nowoczesne wrażenie. Daje to duże możliwości aranżacji wnętrza i pozwala, aby pomieszczenie wyrażało indywidualny styl właściciela. Kinkiety najczęściej stosowane są w łazienkach i pokojach kąpielowych. Często oprawę instaluje się zwłaszcza w okolicy umywalki i lustra, co znacznie ułatwia codzienną higienę.

Shares: