Dom

Efektowna i łatwa do utrzymania w czystości kuchnia. Na jakie rozwiązania się zdecydować?

Wykończenie kuchni stanowi duże wyzwanie. Trzeba wszak znaleźć odpowiednie materiały do pokrycia ścian, które będą odporne na specyficzne warunki. Istotne znaczenie ma również, by wybrane rozwiązania nie powodowały, że pracy dodatkowo przybywa, ze względu na konieczność częstego sprzątania. Kamień naturalny impregnowany może sprawdzić się jako element wykończenia kuchni. Doskonale sprawdzą się np. mozaiki kamienne. Oczywiście musi być odpowiednio zaimpregnowany. Zatem, jak sprawić, by kuchnia była jednocześnie efektowna i praktyczna? Poznaj nasze wskazówki.

Wykończenie ścian w betonie dekoracyjnym lub przy pomocy farby silikonowej może się sprawdzić

Urządzanie kuchni zaczniemy od ścian. Aby nie brudziły się i nie wymagały częstego odnawiania trzeba dobrać materiały o odpowiednich właściwościach. Z pewnością świetnym pomysłem będzie beton dekoracyjny. Jego strukturalna forma sprawia, że zacieki nie będą na nim widoczne, a aranżacja kuchni nabierze surowego charakteru. Oczywiście, jeśli takie wykończenie Ci nie odpowiada i chcesz wybrać coś bardziej tradycyjnego, to farba silikonowa, zmywalna będzie najlepszym wyborem. Dzięki temu ewentualne, świeże plamy będzie można usunąć na mokro.

Przestrzeń pomiędzy szafkami górnymi a blatem wypełnij płytkami ceramicznymi lub mozaiką z kamienia

Bardzo ważne są przestrzenie, które w szczególności narażone są na zabrudzenie ze względu na to, że znajdują się tuż nad blatem dolnych szafek, a także kuchenką. Można wykończyć je jednak w efektowny, a zarazem praktyczny sposób. Doskonale sprawdzą się płytki ceramiczne, szczególnie gres. Wykończenie tej przestrzeni w gresie gwarantuje łatwość sprzątania po skończonym gotowaniu. Równie dobrze sprawdzi się mozaika z kamienia. W tym przypadku trzeba oczywiście zadbać o odpowiednią impregnację, aby między spoiny i w porowatą strukturę nie wnikała wilgoć. Dobór kolorystyki mozaiki kamiennej może być uzależniony od barwy frontów meblowych kuchni i dopasowany na zasadzie monochromatyzmu lub kontrastu. Czarne, białe i szare płytki tworzące mozaikę mogą świetnie prezentować się w zestawieniu nie tylko z frontami w tej kolorystyce, ale np. czerwonymi czy żółtymi.

Wybierz meble o dekorze drewna lub gładkie w matowym wykończeniu

Istotne znaczenie dla praktyczności przestrzeni kuchennej ma ponadto dobór odpowiednich mebli. Liczy się nie tylko trwałość ich wykończenia, czyli np. zastosowanie płyty mdf na frontach, ale również łatwość codziennej eksploatacji i czyszczenia. Dlatego nie warto wybierać tych o błyszczącej strukturze, jeśli kuchnię mamy zamiar użytkować codziennie. W takiej sytuacji jest bowiem konieczność niemal codziennego czyszczenia frontów, nie tylko z zabrudzeń, ale chociażby odcisków palców. Znacznie praktyczniejsze będą meble w dekorze drewna albo w gładkim, matowym wykończeniu.

Podłoga żywiczna najlepszym rozwiązaniem do kuchni

Warto również zwrócić uwagę na dobór wykończenia podłogi. Stosowanie płytek ceramicznych dobrze się tu sprawdza. Jednak trzeba liczyć się z częstym myciem przestrzeni pomiędzy płytkami, czyli fug. Z pewnością warto wybrać ciemniejszą fugę, a także płytki podłogowe, najlepiej o matowym wykończeniu. Dobrym wyborem może być oczywiście podłoga żywiczna. Takie rozwiązanie zapewnia użytkowanie bezspoinowej podłogi, która jest bezpieczna dla alergików. Nie wnika w nią brud ani kurz, co znacznie ułatwia czyszczenie. Ponadto można dobrać kolorystykę do planowanej aranżacji kuchni. Taką podłogę trzeba rzecz jasna wykonać jeszcze przed wyborem szafek kuchennych. Można także wybrać inne rozwiązanie z tworzyw sztucznych, a mianowicie panele lvt. Dzięki temu można zyskać także powierzchnie bezspoinowe, gdyż gwarantuje to system łączenia na wpust.

Jest wiele rodzajów materiałów, które można wykorzystać do wykończenia kuchni, jednak nie wszystkie zapewniają łatwość czyszczenia poszczególnych elementów. Zatem należy się zastanowić jak intensywnie ta przestrzeń ma być użytkowana. Jeśli kuchnia ma mieć charakter głównie reprezentacyjny, a gotuje się w niej rzadko, to niekoniecznie trzeba rezygnować z połysku w wykończeniu podłóg, ścian czy mebli.

Shares: