Dom

Jakie lampy do ogrodu?

Dużo uwagi poświęcamy przestrzeni ogrodu, działki czy tarasu. Szczególnie wiosną i latem to wyjątkowa przestrzeń do spędzania czasu wolnego. Dzięki odpowiednio dobranym oświetleniu można w fantastyczny sposób podzielić miejsce, zaakcentować atrakcyjne elementy oraz sprawić, by korzystanie z zielonych ścieżek było bezpieczniejsze. Architekci krajobrazu zaskakują innowacyjnymi rozwiązaniami, które są estetyczne i funkcjonalne.

  1. Wieczorny klimat
  2. Szklane kule czy słupki?
  3. Dodatkowe funkcje
  4. Jak zamocować lampę?

Wieczorny klimat dzięki lampom ogrodowym

Oświetlenie terenu w ogrodzie pozwala poruszać się po nim wieczorami. Fantastycznie również podkreśla strefę relaksu i odpoczynku lub rodzinnych czy przyjacielskich spotkań. Lampy ogrodowe mogą więc oświetlać dom, ścieżki, oczka wodne, rośliny, dzięki różnym kształtom, mocy, a także kolorom. Możliwości jest naprawdę dużo. Nowoczesne propozycje mogą mieć postać kinkietów, łupków czy reflektorów czy produktów nawierzchniowych. Warto jednak pamiętać o tym, że montaż musi być wykonany przez elektryka, a przy wyborze konkretnych modeli trzeba sprawdzić parametry.

Szklane kule czy słupki?

Modne szklane kule przykuwają uwagę i stanowią niezwykle designerski element aranżacji ogrodu. Świetnie wyglądają w większych i mniejszych przestrzeniach urządzonych w nowoczesnych lub w klasycznych stylach. Wiele osób decyduje się na to, by wytyczyć nimi ścieżkę, a inni stawiają na pojedyncze elementy w newralgicznych strefach. W tym wariancie możliwości mamy dużo, bo i wielkości, i kolory dają naprawdę duże pole do popisu.

Jeśli chcemy oświetlić dom lub taras warto sięgnąć po kinkiety, które przymocowuje się do ściany budynku. Oczywiście będą to inne modele niż te, których używamy w domu. Lampy ogrodowe muszą być bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przede wszystkim wilgoci. Kinkiety często są również wyposażone w czujniki zmierzchu. Dzięki temu włączą się samoistnie, gdy zrobi się ciemniej lub wówczas, gdy zareaguje czujnik ruchu pracujący na podczerwień.

Dodatkowe funkcje lamp ogrodowych

Lampy ogrodowe przede wszystkim mają oświetlać to, co chcemy wyeksponować. To wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu miejscach. Dodatkowo wiele modeli wyposażonych jest w różnego rodzaju czujniki, które na przykład wyłączają światło, gdy nikogo nie ma  pobliżu lub o określonej godzinie. Niektóre lampy wyposażone są również w panele słoneczne, co sprowadza się doskonale w miejscach, w których nie ma podłączonej sieci elektrycznej. Poza tym oczywiście takie rozwiązania są ekologiczne i generują oszczędności w portfelu.

Jak zamocować lampę w ogrodzie?

Niezależnie od kształtu, systemu czy też materiałów wykończeniowych  należy zwrócić szczególną uwagę na sposób montażu lampy. Na przykład słupy powinny być stabilne i dlatego często montuje się je na stałe. To zapewnia bezpieczeństwo i sprawia, że elementy oświetlenia nie ulegną uszkodzeniu na przykład przy silnym wietrze. Nie padną również łupem złodzieja. Bez problemu można rozlokować lampy na różnej wysokości, co jest zależne i od potrzeb, i od ukształtowania terenu.

Ciekawym rozwiązaniem są również modne reflektory, które pozwalają oświetlić konkretny punkt bardzo często nawet intensywnym światłem. Rewelacyjnie prezentuje się przy nich roślinność czy oczko wodne, którym nadaje się nieco iluzoryczny charakter. Przy wyborze odpowiedniej lampy warto zwrócić uwagę na natężenie światła. Od tego parametru zależy jego ilość w ogrodzie. Poza tym sprawdzają się lampy wkręcane, a najlepiej jest zainwestować w zestaw elementów z kablami i niezbędnymi transformatorami. Ważna będzie oczywiście jakość produktów oraz materiał, z jakiego są wykonane.

Shares: