Finanse

Jaki rozliczyć popularne formularze PIT?

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że brak znajomości przepisów związanych z podatkami stanowi przeszkodę, aby można było samodzielnie rozliczyć PIT. Prowadzi to do sytuacji, w których ponoszą one niepotrzebne koszty związane z przekazaniem rozliczenia PIT doświadczonym księgowym. Szkoda jednak wydawać pieniądze na tego typu usługi, szczególnie że PIT 37 można samodzielnie wypełnić dzięki nowoczesnemu programowi.

  1. Dlaczego tak wiele osób wybiera PIT 37?
  2. Jak prawidłowo rozliczyć PIT 11?
  3. Program do rozliczania deklaracji PIT
  4. Od czego zacząć rozliczenie PIT?

Samodzielne rozliczenie PIT można przeprowadzić bez żadnych problemów niezależnie od tego, ktoś otrzymał PIT 11, osiągał przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy z tytułu działalności gospodarczej. Program do rozliczania deklaracji PIT ma wbudowane wszystkie stosowane obecnie druki. Wśród nich nie zabrakło oczywiście najpopularniejszej w Polsce deklaracji PIT 37. Jeżeli zastanawiasz się, co należy zrobić z PIT 11 lub w jaki sposób rozliczyć swoje jedyne źródło przychodów, aby uniknąć błędów w deklaracji, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Znajdziesz tu również informację o programie, dzięki któremu deklarację PIT można wypełnić w kilka minut, a przy okazji skorzystać ze wszystkich przysługujących ulg.

Dlaczego tak wiele osób wybiera PIT 37?

Chociaż z każdym rokiem wprowadzane są zmiany obejmujące podatek dochodowy, ulgi i wiele innych rzeczy związanych z podatkami, PIT 37 wciąż cieszy się największą popularnością. Wspomniana deklaracja może być stosowana wtedy, gdy podatnik chce się rozliczyć z wysokości osiągniętego dochodu uzyskanego w ramach stałej pracy, emerytury lub renty. Warto również pamiętać, że PIT 37 jest odpowiednią deklaracją dla zleceniobiorców.

Jednocześnie wspomniany PIT pozwala rozliczać wyłącznie przychody podlegające opodatkowaniu zgodnie ze skalą podatkową (wynoszącą obecnie 12% i 32%). Nie mogą więc z niego skorzystać osoby, które uzyskują wyłącznie przychody opodatkowane na innych zasadach.

W najlepszej sytuacji, jeżeli chodzi o rozliczenie PIT, są osoby, które uzyskują wyłącznie przychody zwolnione z podatku. Nie muszą one niczego wypełniać w zeznaniu podatkowym, ponieważ nie ma wówczas obowiązku wykazywania przychodów zwolnionych z opodatkowania.

Jak prawidłowo rozliczyć PIT 11?

Jeżeli wydaje ci się, że e-pity są skomplikowane, koniecznie sprawdź jeden z najpopularniejszych programów, który ma wbudowane wszystkie potrzebne formularze PIT. Każdego roku korzystają z niego osoby rozliczające przychody z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, spółdzielczego stosunku pracy, tytułu stosunku pracy, a także ci, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej.

Każdy, kto chce rozliczyć PIT do celów podatkowych lub dokonać korekty, może skorzystać z tego narzędzia. Nowoczesny kreator nie tylko prowadzi użytkownika przez każdy etap, ale też przypomina mu o tym, aby skorzystał z przysługujących ulg podatkowych. Program sprawdzi się również wtedy, gdy trzeba rozliczyć PIT 11, co początkowo może wydawać się trudne.

pit 37

Informacja PIT 11 może pochodzić z przeróżnych źródeł. Najczęściej chodzi o dochody uzyskiwane przez osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, różnego rodzaju zlecenia i dzieła, wynagrodzenie z komisji wyborczych oraz diety radnych. Bez względu na to, z jakiego tytułu umowy podatnik otrzymuje PIT 11, musi to uwzględnić przy składaniu rocznej deklaracji PIT. Kluczowe znaczenie ma to, aby nie pominąć żadnej z informacji, bo może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. W skrajnym przypadku brak rozliczenia podatku może przyczynić się do nałożenia na podatnika wysokiej karty.

Na szczęście program do PIT, z którego można korzystać na komputerach z systemem Windows i MacOS (a w razie potrzeby uruchomić w oknie dowolnej przeglądarki internetowej) na bieżąco sprawdza poprawność wprowadzanych danych i podpowiada, co jeszcze należy zrobić przed wysłaniem dokumentu do urzędu skarbowego. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko popełnienia błędu, a przy okazji zyskać gwarancję, że uwzględnione zostaną wszystkie ulgi podatkowe. To natomiast ma duże znaczenie dla podatników, bo dzięki nim mogą obniżyć wysokość podatku.

Program do rozliczania deklaracji PIT

Argumentów przemawiających za tym, aby wypróbować program PIT, jest jednak więcej. Jednym z nich jest urzędowe poświadczenie odbioru, które podatnik otrzymuje od razu po dostarczeniu dokumentów. Te ostatnie wysłane są drogą elektroniczną, co pozwala zaoszczędzić czas. Program jest regularnie aktualizowany, więc nawet jeżeli w międzyczasie rząd wprowadził zmiany wpływające na podatki, to e-pity na pewno to uwzględnią.

Od czego zacząć rozliczenie PIT?

Zamiast czekać na ostatnią chwilę, warto już teraz pobrać program do PIT online i zapoznać się z jego interfejsem. Obsługa jest bardzo prosta, więc każdy ma możliwość samodzielnego rozliczenia PIT. Więcej informacji można uzyskać w zakładce PIT 37 online, gdzie dostępny jest również najnowszy plik instalacyjny programu.

Shares: