Finanse

Poznaj zalety i korzyści kart kredytowych

Tani kredyt bez odsetek, finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji i dostęp do pieniędzy 7 dni w ty-godniu, 24 godziny na dobę – to tylko kilka spośród wielu zalet karty kredytowej. W artykule przyjrzymy się im nieco bliżej.

Z danych udostępnionych przez PRNews wynika, że na koniec I kwartału 2022 r. banki uniwersalne obsługiwały 5,5 mln kart kredytowych. Użytkowane w przemyślany, racjonalny sposób zapewnią finansowe bezpieczeństwo, pozwolą pożyczać pieniądze bez odsetek i zminimalizować stres towarzyszący nieprzewidzianym wydatkom. Jak działa karta kredytowa i jakie są jej najważniejsze zalety?

Karta kredytowa — jak działa?

Karta kredytowa jest specyficznym rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów wypłacanych na rachunek osobisty przybiera formę odnawialnego limitu środków na karcie. Jego wysokość zależy nie tylko od narzuconego przez kredytodawcę limitu, ale także — od zdolności kredytowej wnioskującego. Niezbędnym elementem otrzymania karty jest więc uprzednie badanie zdolności do spłaty zakończone pozytywną decyzją kredytodawcy.

5 zalet korzystania z karty kredytowej

Korzystanie z karty kredytowej niesie za sobą wiele zalet. Oto 5 najważniejszych.

1. Pieniądze na wyciągnięcie ręki

Nieprzewidziane wydatki często zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie. Nie masz poduszki finansowej, a bliscy nie są w stanie udzielić Ci finansowego wsparcia? Dzięki karcie kredytowej dodatkowe środki będą dostępne na wyciągnięcie ręki – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bez konieczności składania dodatkowego wniosku kredytowego i oczekiwania na decyzję banku.

2. Kredyt bez odsetek

Kilkukrotne podwyżki stóp procentowych spowodowały znaczący wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Nie wszyscy wiedzą, że użytkując kartę kredytową, można korzystać z taniego kredytu bez odsetek. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą specyficznej konstrukcji karty i tzw. okresu bezodsetkowego (grace period). Składa się on z trwającego 30 dni okresu rozliczeniowego zakończonego wygenerowaniem wyciągu oraz czasu na spłatę zadłużenia, który w zależności od banku wynosi od 17 do 26 dni.
Jeśli spłacisz całe figurujące na wyciągu zadłużenie (nie całe zadłużenie na kacie) w ciągu grace period, kredytodawca nie naliczy odsetek. Jedynym kosztem kredytu będą standardowe opłaty, takie jak koszt miesięcznej obsługi karty.

3. Wygodne, bezpieczne płatności bezgotówkowe

Płacąc za zakupy w sklepach z usługą 3D Secure, poza wpisaniem danych z karty niezbędne będzie dodatkowe potwierdzenie transakcji jednorazowym kodem 3D Secure lub hasłem uwierzytelniającym. Dzięki 3D Secure realizowane kartą transakcje będą dodatkowo zabezpieczone, a ryzyko użycia plastiku przez osobę nieuprawnioną — minimalne.

4. Atrakcyjne programy rabatowe i moneyback

Czy wiesz, że płacąc kartą kredytową, możesz uzyskać atrakcyjne rabaty u partnerów banku, zwrot części wydanych środków, a nawet darmowe ubezpieczenia, np. samochodowe assistance? Wybierając kartę kredytową, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na długość trwania okresu bezodsetkowego, ale także na dodatkowe przywileje dla użytkowników.

5. Chargeback

Kolejną zaletą korzystania z karty kredytowej jest mechanizm chargeback. Dzięki niemu bank zwróci Ci pieniądze, jeśli zapłaciłeś kartą i:

  • sprzedawca nie dostarczył produktu, który zamówiłeś;
  • odesłałeś zakupiony towar, a sprzedawca nie zwrócił Ci pieniędzy;
  • produkt, który zamówiłeś, nie zgadza się z opisem, jest niepełnowartościowy lub uszkodzony;
  • sprzedawca podwójnie obciążył Twoje konto;
  • transakcja kartą została odrzucona, a mimo tego karta została obciąż

Karta kredytowa to skuteczny sposób na wygodne płatności i zbudowanie finansowego bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że jest ona rodzajem kredytu, a każdą pożyczoną od banku złotówkę będziesz musiał zwrócić. Przed podjęciem decyzji o sięgnięciu po kartę, rozważ więc dokładnie wszystkie za i przeciw. Upewnij się także, że zdołasz terminowo spłacać zadłużenie.

Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/karty-kredytowe-wszystko-co-powinienes-o-nich-wiedziec

 

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Shares: