Dom

Jak zadbać o trawę – czyli o wyborze kosiarki, rodzaju nawozu, ale i aeratora

Zadbany trawnik jest wizytówką każdego właściciela domu. Jednak uzyskanie zielonej trawy wcale nie jest łatwe. Trzeba przestrzegać wielu zasad, aby móc cieszyć się piękną murawą. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób należy dbać o trawnik, a także jakie sprzęty będą do tego niezbędne.

Po pierwsze: wybór nawozu do trawnika ma znaczenie

Na rynku mamy bardzo wiele różnych rodzajów nawozów do trawnika, począwszy od uniwersalnych, a skończywszy na tych sezonowych. Eksperci zwykle rekomendują stosowanie tych drugich. Nawozy uniwersalne, a przy tym długodziałające są dla tych, którzy nie mają czasu na regularną pielęgnację trawnika. Stosowanie nawozów dwa razy do roku jest ważne z punktu widzenia dostarczenia odpowiednich składników odżywczych. Wiosną trawnik potrzebuje nawozu azotowego, aby mógł szybciej się zregenerować. Z kolei jesienią, gdy chcemy ograniczyć jego wzrost, a przy tym przygotować do zimy, stosujemy nawozy zawierające bardzo małą ilość azotu lub zupełnie go pozbawione. W takich mieszankach najwięcej jest fosforu i potasu, gdyż to te pierwiastki wzmacniają system korzeniowy traw. Inną kwestią jest forma dozowania nawozu. Najprościej jest stosować nawozy granulowane i stosować specjalne siewniki , dzięki którym zostaną rozprowadzone równomiernie. Nawozu nie można sypać na mokrą trawę. Podlewa się ją dopiero po jego rozprowadzeniu.

Po drugie: dobór kosiarki ma znaczenie

Aby odpowiednio zadbać o trawę trzeba mieć do dyspozycji odpowiednią kosiarkę do trawy. Do wyboru jest model elektryczny, akumulatorowy lub spalinowy. Ta ostatnia będzie odpowiednia na większe trawniki. Z kolei na mniejsze można wybierać pomiędzy modelem na kabel i zasilanym baterią, którą rzecz jasna przed użyciem trzeba naładować w gniazdku elektrycznym. Niezawodne kosiarki do trawy posiadają ostre i precyzyjne noże tnące, których położenie można regulować, tym samym wpływać na wysokość koszenia trawnika. Wystarczy tylko za pomocą dźwigni dopasować położenie kółek. Noże tnące muszą być zawsze ostre dlatego nawet w najlepszej kosiarce konieczne jest ich ostrzenie co pewien czas, a po kilku latach intensywnego użytkowania także wymiana. Warto wiedzieć, że tępe noże ranią trawę, co także wpływa na jej wygląd i ewentualne żółknięcie. Istotne znaczenie ma oczywiście napęd, który musi także działać bez zarzutu.

Po trzecie: napowietrzanie trawy zapewnia łatwość pielęgnacji

Nawet najczęściej koszony i regularnie nawożony i podlewany trawnik nie będzie zachwycał, jeśli nie zadbasz o aerację trawnika. Zatem kolejnym zakupem, który będzie bardzo przydatny jest wertykulator z aeratorem. Jeden zbiera martwą darń, a drugi nakłuwa glebę, dzięki czemu wniknięcie wody i składników odżywczych do systemu korzeniowego jest łatwiejsze. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest wybór urządzenia ręcznego, czyli grabi, jednak nie trzeba nikogo przekonywać, że korzystanie z nich jest bardziej pracochłonne, a także męczące. Skoro zatem można skorzystać z bardziej zaawansowanego rozwiązania, to warto to zrobić. Dzięki nakłuwaniu również woda trafia do korzeni i nie gromadzi się na powierzchni gliniastej gleby. Jeśli masz wyjątkowo twardą glebę, to absolutnie musisz zainwestować w taki sprzęt.

Po czwarte: podlewanie, czyli systemy zraszania lub węże ogrodowe

Oczywiście niezbędnym elementem pielęgnacji trawnika jest jego podlewanie. Trzeba to robić po zasianiu nasion, kiedy zaczynają kiełkować, a także później gdy trawa jest już zielona. Jeśli dopiero zakładasz trawnik i jesteś na etapie budowy domu, to możesz zdecydować się na systemy zraszania. Jednak, gdy trawnik jest już założony, to pozostaje Ci dobór odpowiedniego węża ogrodowego, do którego możesz dobrać specjalne zraszacze stawiane na trawniku. Mogą być obrotowe, dzięki temu obejmują większą część ogrodu. Końcówki zraszające o odpowiedniej średnicy pozwalają również regulować ilość wody, jaka trafia na glebę.

Odpowiednie pielęgnowanie trawnika wymaga inwestycji w sprzęt. Dzięki odpowiedniej kosiarce do trawy możesz kosić swoją trawę sportową na wysokość 3 cm. Warto wybrać model z pojemnikiem na skoszoną trawę. Dzięki temu praca będzie szybsza i przyjemniejsza.

Shares: