Budownictwo

Jak wybrać najlepszy domek ogrodowy? Sprawdzamy domki z poliwęglanu.

Współczesne domki ogrodowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych murowanych schowków i budynków gospodarczych, zaś popularnością cieszą się zwłaszcza modele wykonane z poliwęglanu. Jako że właśnie rozpoczyna się okres wiosenno-letni i więcej czasu spędzamy na działce oraz w ogrodzie, podobne rozwiązanie na pewno przyda się wielu osobom. Można przechowywać w nich bowiem zarówno rowery, jak i narzędzia, czy nawet sprzęt wędkarski, bądź ogrodowy (między innymi kosiarki). Trzeba zatem już dziś pomyśleć o zakupie i montażu solidnego domku na własnej posesji, zwracając jednocześnie uwagę na jakość jego wykonania i odporność na warunki atmosferyczne.

Odpowiedni materiał kluczem do sukcesu

Jeżeli planujemy zakup domku ogrodowego, a nie mamy wystarczającej wiedzy na temat materiałów, z których powinien być zbudowany, najlepiej będzie zwrócić się o pomoc do fachowca w tej dziedzinie. Domek musi przecież wytrzymać ewentualne wichury, śnieżyce i skutki szkodliwego promieniowanie UV. Tym samym, najczęściej klienci decydują się na jedno z czterech rodzajów tworzyw: plastik, drewno, metal lub poliwęglan.

Każdy z nich ma swoje wady i zalety, toteż wybór nie jest wcale taki prosty.

  • Domki plastikowe – w ogóle nie wymagają konserwacji, są niezwykle lekkie, ale niestety z czasem płowieją. Raz na kilka lat wymagają solidnego malowania i mogą miejscowo pękać. Są dosyć przystępne cenowo.
  • Domki drewniane – niezwykle popularne ze względu na duże możliwości, jakie daje drewno. Występują w wielu rozmiarach i stylach, są też łatwe do przerabiania. Każdy może samodzielnie dorobić sobie potrzebne półki lub wieszaki. Jednak drewno, choć stylowe i atrakcyjne wizualnie wymaga konserwacji – należy je regularnie pielęgnować oraz kryć dach papą. Poza tym domki drewniane są  dość drogie w porównaniu do pozostałych wariantów.
  • domki metalowe – przystępne cenowo i praktyczne – odpowiednio zabezpieczony metal jest bardzo odporny na zniszczenia, jednak należy przemyśleć usytuowanie domku oraz wybrać taki z dobrą wentylacją, ponieważ latem domek może sie mocno nagrzewać.
  • domki ogrodowe z poliwęglanu – coraz bardziej popularny rodzaj domków narzędziowych z uwagi na dużą wytrzymałość tego materiału. Poliwęglan jest lekki ale bardzo odporny na zniszczenia mechaniczne oraz na działanie czynników atmosferycznych. Nie wymaga w zasadzie żadnej konserwacji.
Poliwęglanowy domek ogrodowy
Poliwęglanowy domek ogrodowy, fot. Palram.pl

 

Optymalne rozwiązanie dla każdego

Rozważając kupno domku, musimy zadać sobie pytanie, w jakim celu zamierzamy go używać. Po pierwsze, jest to super schowek na narzędzia, meble i zabawki dla dzieci. Umożliwi on nam zachowanie porządku, równocześnie pełniąc funkcję dekoracyjną ogrodu. Trzeba więc określić konkretne potrzeby użytkowników i przemyśleć jego ostateczną wielkość. Dopiero później przychodzi pora na poruszenie kwestii materiału wykonania. Aktualnie, bezsprzecznie króluje natomiast poliwęglan i to nie bez przyczyny.

Jednym z najważniejszych atutów ogrodowych konstrukcji z poliwęglanu jest ich trwałość. Nadaje się również do mocno nasłonecznionych miejsc, ponieważ się nie nagrzewa. Przedmioty w nim przechowywane się więc nie niszczą. Ponadto, domek z poliwęglanu charakteryzuje wspaniała izolacja akustyczna, co szczególnie liczy się w przypadku altan ogrodowych i ogrodzeń. Chcąc odseparować się od zewnętrznych hałasów, warto wybrać właśnie ten materiał.

Brązowy domek ogrodowy z poliwęglanu i aluminium
Brązowy domek ogrodowy z poliwęglanu i aluminium, fot. Palram.pl

 

Istotnym aspektem jest też metraż (trzeba przewidzieć tu również przyszłe zakupy), jak i typ zadaszenia (dach dwuspadowy generuje więcej przestrzeni). Powinniśmy zadbać też o wentylację i dodatkowe wzmocnienia. Z kolei, podłoga domku winna być równa z poziomem gruntu – ułatwi to wjechanie do niego taczkami czy kosiarką.

W sklepach internetowych znajdziemy duży wybór wysokiej klasy domków ogrodowych z poliwęglanu. Zazwyczaj wyposażone są w: aluminiową ramę (odporną na rdzę), skobel z miejscem na kłódkę, otwory wentylacyjne (z przodu i z tyłu domku), niski próg i szerokie podwójne drzwi (łatwy dostęp) oraz podstawę ze stali ocynkowanej (stabilność konstrukcji). Ciekawa jest proponowana na przykład na palram.pl technologia konstrukcji dachu – SkyLight (panele poliwęglanowe przepuszczają łagodne światło podczas dnia blokując jednak promieniowanie UV).

Shares: