Dom

Jak wybrać meble kuchenne?

Urządzając kuchnię, warto pamiętać, że jest to pomieszczenie będące pewnego rodzaju warsztatem pracy, chyba, że należy się do osób, które raczej nie przygotowują posiłków samodzielnie, lecz preferują dostawy jedzenia, bądź posilanie się w restauracjach. Gotowanie jest sztuką, która wymaga posiadania odpowiedniej przestrzeni.

Dlatego właśnie, urządzając kuchnię, należy dokładnie przemyśleć, jakie meble będą nam potrzebne. W zależności od liczby domowników oraz naszych indywidualnych przyzwyczajeń i potrzeb, funkcjonalna kuchnia może oznaczać zupełnie co innego. Przed rozpoczęciem urządzania, warto więc zastanowić się dobrze, czego tak właściwie oczekujemy.

Myśl perspektywicznie

Podczas urządzania kuchni, uwzględnij, że liczba domowników może ulec zmianie. Zmienić mogą się również Twoje potrzeby i upodobania, dlatego podczas aranżowania przestrzeni, warto pomyśleć np. o większej ilości szafek lub szuflad, a także blatów, które umożliwią wykonywanie wszystkich czynności związanych z gotowaniem. Jeżeli należysz do osób, które lubią zmiany, stwórz sobie dobrej jakości bazę w postaci mebli o neutralnej barwie. Dzięki temu za pomocą różnych dodatków będziesz w stanie stosunkowo łatwo zmienić wygląd swojej kuchni, jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba.

Jakie meble nadają się do kuchni?

Meble, które umieścimy w kuchni, powinny być przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości. Podczas gotowania drobne cząsteczki tłuszczu i innych związków unoszą się w powietrzu, sprawiając, że po jakimś czasie powierzchnie w kuchni stają się brudne. Dlatego wybierając np. zestaw mebli w postaci szafek, szuflad i blatów, warto wybrać takie, których wykończenie pozwoli na szybkie i bezproblemowe sprzątanie.

Zastanówmy się, czy np. meble na wysoki połysk, na których widać każdy odcisk dłoni, będą dobrym rozwiązaniem. Najlepiej postawić na powierzchnię matową, gładką (bez żadnych tłoczonych czy też rzeźbionych wzorów). Jeżeli chodzi o kolorystykę, to wszystko zależy od naszych upodobań. Ciemne meble mogą wizualnie zmniejszać przestrzeń i wyglądać mało przytulnie. Z kolei jasne barwy sprawiają, że pomieszczenie wygląda na większe i bardziej przestronne. Meble kuchenne w wyrazistych, intensywnych kolorach, to ryzykowna decyzja, ale jeśli kochamy żywe barwy i mamy w sobie duszę artysty – to czemu nie?

Najważniejsze kwestie podczas urządzania kuchni

Funkcjonalność zapewni nam odpowiednia ilość szafek i szuflad, zarówno tych klasycznych, jak i wąskich, np. na przyprawy. Przydatne będą również blaty robocze, a także miejsce do spożywania posiłków, jeżeli nie planujemy przygotowania klasycznej, osobnej jadalni. Wówczas, w zależności od metrażu i potrzeb, możemy zdecydować się na rozkładany stół z odpowiednią ilością krzeseł.

Oprócz mebli, pamiętajmy, że liczy się także wyposażenie. W kuchni nie powinno zabraknąć dobrego czajnika, pudełek i pojemników na żywność, a także kuchenki mikrofalowej. W większości przypadków przyda się również ekspres do kawy oraz spieniacz do mleka. Funkcjonalnym gadżetem może być również listwa magnetyczna, dzięki której wszystkie noże i inne metalowe elementy będą zawsze pod ręką.

Artykuł powstał we współpracy ze studiem mebli kuchennych Atrii, specjalizującym się w urządzaniu kuchni w Warszawie kuchniewarszawa.com.pl.

Shares: