Dom

Co to jest materac nawierzchniowy? Kiedy stosować?

Nie ma nic bardziej kojącego niż dobry sen, a jego jakość zależy przede wszystkim od jednego z najważniejszych elementów wyposażenie sypialni, tj. materaca. Oprócz materaca właściwego istnieje także inny, często niedoceniany element, który w pewnych sytuacjach może odgrywać kluczową rolę w naszej nocnej regeneracji – materac nawierzchniowy. Czym dokładnie jest i jakie korzyści niesie ze sobą jego stosowanie? Spróbujemy to wyjaśnić!

Co to jest materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy, nazywany również materacem posłaniowym lub topperem, to cienki materac, który kładzie się na wierzchu materaca głównego, aby poprawić komfort nocnego odpoczynku. Jest to zazwyczaj kilkucentymetrowa nakładka, która może znacznie pomóc w zwiększeniu wygody spania. Od zwykłego materaca topper odróżnimy właśnie po grubości. O ile ten pierwszy ma grubość przeważnie mieszczącą się w przedziale 18-36 cm, topper ma około 5-8 cm.

Kiedy przyda się materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy (topper na materac) to znakomite rozwiązanie, gdy materac, na którym sypiasz, nie jest dopasowany pod względem twardości do Twojej wagi i wzrostu lub po prostu w Twoim odczuciu jest za twardy lub za miękki.

Zbyt twardy materac będzie wywierał ucisk na różne części ciała, czasem nawet prowadząc do drętwienia kończyn. Z kolei zbyt miękki materac powoduje brak właściwego podparcia sylwetki, zapadanie się jej w materacu, a konsekwencją takiej pozycji mogą być bóle kręgosłupa i stawów.

Ponadto mięśnie pozostają napięte, a tym samym organizm nie może się dobrze zregenerować. Dokupienie toppera pozwoli niskim kosztem zmniejszyć lub zwiększyć twardość podłoża, aby odpowiadało ono Twoim preferencjom bez konieczności zakupu nowego materaca bazowego.

Materac posłaniowy przyda się również wtedy, gdy Twój materac główny jest już mocno wyeksploatowany i odkształcony, a tym samym utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji snu. Podobnie sytuacja wygląda, gdy sypiasz na rozkładanej sofie i przeszkadzają Ci nierówności w miejscach łączeń. W takich wypadkach materac nawierzchniowy pozwoli wyrównać powierzchnię.

Kolejna zaleta posiadania toppera to ochrona materaca głównego. Dzięki niemu materac podstawowy nie będzie się szybko zużywał. W ten sposób przedłuży się jego żywotność. Topper zabezpieczy też materac główny przed powstawaniem plam, choć akurat tym przypadku wystarczy dobry nieprzemakalny ochraniacz.

To jeszcze nie wszystko. Materac nawierzchniowy przyda się także podczas noclegów poza domem. Jeśli często masz doświadczenie dyskomfortu związanego z niedopasowaniem do Twoich potrzeb materacy w hotelach i pensjonatach, rozwiązaniem może być zabieranie w podróż swojego własnego toppera, który pozwoli Ci sypiać tak, jak lubisz. Taki materac z powodzeniem możesz też wykorzystać w namiocie. Jest on cienki, a zatem bez problemu zrolujesz go i zabierzesz wszędzie tam, gdzie się wybierasz.

Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

Materace nawierzchniowe są zrobione z różnego rodzaju materiałów. Może to być pianka wysokoelastyczna, termoelastyczna (inaczej pianka memory lub visco), pianka żelowa, lateks, czasem dodatkowo stosuje się warstwę włókien kokosowych. Warto poznać właściwości poszczególnych materiałów, aby łatwiej wybrać materac nawierzchniowy dopasowany do indywidualnych potrzeb. Przykładowo, mata kokosowa zwiększa twardość, pianka żelowa reguluje temperaturę, chroniąc ciało przed nadmiernym przegrzewaniem się, a lateks jest materiałem bardzo higienicznym, polecanym alergikom.

Materace posłaniowe mają też różne grubości. Warto wybrać model z nieco grubszą warstwą wypełnienia, aby zapewnić sobie wyższy poziom komfortu. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wysokość materaca jest podstawowym wyznacznikiem wygody. Ważniejsza jest jakość surowców, z których materac został wykonany.

Toppery są dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala dopasować je do standardowych wielkości materaców, zarówno pojedynczych, jak i podwójnych. Ich zakres cenowy też jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu tak osoby z większym, jak i mniejszym budżetem z pewnością znajdą coś dla siebie.

Shares: